Bir Döneme Damga Vurmuş Olan 70'ler Modası
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

Bir Döneme Damga Vurmuş Olan 70'ler Modası

68, 69 yılları gençlik hareketlerinin en fazla görüldüğü yıllardı. Tabii 70'lerde bu hareketliliğin etkisiyle en çok gençlerin yılları oldu. Özgürlük kavramı sarmıştı her yeri... Herkes istediği gibi yaşamak, istediğini giymek, istediğini okumak ve istediğini yapmak istiyordu. Birçok grup oluşmuştu. Özellikle hippiler ve punklar çok dikkat çekiyordu. 

Gençlerin bir kısmı siyaset, hak, özgürlük, eşitlik diye sokaklara dökülüp haklarını ararken, bir kısmı da eğlence, gezme zevk peşindeydi. Hipap, özgün müzik derken, kırsaldan kente göç eden bir kesim ve ortaya çıkan arabesk müzik... Herkesin dinlediği müziğe göre kıyafetinden anlamak mümkündü. Hatta siyasi görüşler bile kıyafetlerden anlaşılıyordu. Günümüze kadar devam eden parkalar o dönemin siyasi taraftarlarının en büyük simgelerindedi. Örneğin, hippilerin kıyafetleri incelendiğinde bohem tarzda akımların başladığını görüyoruz. 

Eğlence ve zevk düşkünü gençlik grubunu da unutmamak gerek. Özellikle renkli kıyafetler, özgürlüğün modadaki karışıklığı gibi.  Bir yanda Hippilerin oluşturduğu bohem tarz, bir yanda arabeskin hüküm sürdüğü arabesk tarz... Toplumdaki karışıklığı varın siz düşünün. Bu karışıklık renk ve desenlere de yansıdı elbette. 

70'lerde Kadınlar ve Olmazsa Olmazı Moda

1970'lerin kadın ve moda profiline baktığımızda günümüze göre daha cesur ve daha özgür olduğunu birçok kişi görmüştür aslında. Cesur kıyafetler, cesur pozlar ve daha nicesi... O dönemde kadınlara ait birçok tabu yıkılmış ve daha özgürlükçü moda anlayışı oluşmuştur. Özellikle günümüzle kıyaslandığında feminenliğin o dönemde daha baskın olduğunu görmekteyiz. Özellikle mini eteklerin çok yaygın olması ve bu şekilde rahatça dışarı çıkıyor olabilmeleri bunu çok iyi bir şekilde yansıtıyor aslında. 

Döneme damga vurmuş kıyafetleri tek tek incelemeye ve dönemin modasını yakından görmeye ne dersiniz?

Bohem elbise

1) Bohem Elbiseler

Bohem giyim tarzı, özgür düşünen ve kendini özgür hisseden kişilerin tercih ettiği stil olarak adlandırılıyor. Ana teması özgürlük, çünkü bohem stili hippilerden ve etnik tarzdan ilham alan, bunları harmanlayan bir giyinme tarzı...70'ler deyince akla ilk gelen moda stili!

Bu elbiseler nasıldır derseniz kahve, kiremit tonlarının hakim olduğu desenli, uzun, uçuşan elbiselerdir demek yanlış olmaz. O zamanların hippileri bu tip kıyafetleri örgü saç modelleriyle, tüylü saç aksesuarlarıyla, yuvarlak renkli çerçeveli gözlüklerle kombinliyordu. Günümüzde de bu tarz elbiseler oldukça moda. Ne de olsa geçmişin esintilerinden her sezon yararlanılıyor. 

Küçük çanta

2) Küçük Çantalar

Bu minik elde tutmalı çantaları görmeyen yoktur. Özellikle de Türk sinemasının en çok kullanılan asil çantalarıdır. Hatta şuan elinde eldiven, kafasında minik, saçlarının yarısının göründüğü ve elinde bu çantasıyla koşan oyuncular gözünüzde canlanmıştır. 

İspanyol paça

3) İspanyol Paça Pantolonlar

Kadınından erkeğine herkesi etkisi altına alan İspanyol paçalar hiç şüphesiz döneme damga vurmuştu. Bu tarz pantolonların modası hiçbir zaman geçmedi. Günümüzde dahi etkisi hala devam ediyor. Gündüzden geceye adım adım rahat bir geçiş yapmak isteyenlerinde favorisi.

mini etek

4) Mini Mini Etekler

1972'li yılların modası denildiğinde caddelerin, sokakların ve hatta her yerin mini eteklerle ve mini elbiselerle dolu olduğu belli. Hatta mini demek yetmez o döneminin eteklerine süper mini desek fazla kalmaz yanında. Feminizmin ve yasak tabularının yıkıldığının sembolü o mini etekler...

5) Yelekler

70’lerin en öne çıkan trendlerinden ve etkisi en uzun sürmüş olan parça ise yelekler. Daha uzun ya da daha kısa, kürklü ya da güderi gibi pek çok tip ve modelde üretildiler. Ve özellikle bohem elbiselerle birlikte çok tercih edildiler. 

apartman topuk ayakkabı

6) Apartman Topuk Ayakkabılar

O dönemde yaşasaydım sanırım sürekli düşerek bacaklarımı kırardım diyebileceğim yükseklikte, adeta merdiven şeklinde olan meşhur ayakkabılar. Zeki Müren'in o meşhur apartman topuklarını bilmeyen yoktur. Gerçekten kendini takdir edilesi...

Kadınlar, 1970'lerde ayakkabıları yoluyla bir hayli boylarını uzatmışlardır. Yapılmış bir istatistik yok, kesin olarak bilmiyoruz ama 1970'ler kadınların yürüyüş sırasında moda uğruna ayak bileklerini en çok burktukları yıl olabilir.

70'lerdeki renkler

70'lerin Trend Renkleri

Zengin toprak tonları, kahverengi, bordo, pas, hardal ve avokado yeşili 70'lerin en çok kullanılan moda renkleriydi.

70'lerin Saç Modası

1970'lerde genç erkekler arasında uzun saç modası oluştu. Bayanlar arasında ise katlı kesimler ve kahküller çok modaydı. Bu dönemde düz saçlar varsa da çok azınlıktaydı. Daha çok kabarık, hareketli, hacimli saçlar vardı. 

Özellikle saç aksesuarı kullanmak çok modaydı. Parlak saç bantları saçlarda ışıl ışıl parlardı.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme