90'lara Dair Her Şey Bu Yazıda
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

90'lara Dair Her Şey Bu Yazıda

90’lar denince herkesin zihninde canlananlar farklı... İnternet yerine hüküm süren televizyon, pop müziğin önlenmez yükselişi ve dev bütçeli podyum şovları bizim ilk aklımıza gelenler. Ancak 90’lar modasının yeri bambaşka. 

Moda dünyasının en tatlı, en şirin zamanlarındandı 90'lar. Gerek trendleri gerekse ikonları ile moda dünyasına damga vurmuş olan bir dönem. Moda dünyasında o kadar çok etkili olmuş ki hala konuşuluyor ve yazılıyor. Neyse ki dönüp dolaşıp geriye dönen moda, 2019'da da olsak, 90’ları es geçmedi. Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama şu sıralar 90’lardaki trendler tekrar gün yüzüne çıktı. Tasarımcılar ve moda dünyası bizlere 90'ları hatırlatmışken biz de seninolsun.com olarak sizlere o yılları hatırlatmak istedik. 

90'larda kıyafet

O zaman hep birlikte 90'lara ışınlanmaya ne dersiniz?

90'lar deyince akla ilk gelen şey nedir diye soracak olsam eminim dönemin ünlüleri ve şarkıları dersiniz. O zaman dönemin ikonlarıne, hit olmuş şarkılarına göz atmaya ne dersiniz? 

90'lar pop

İkonlar

90'larda neler yaşandı diye şöyle bir bakacak olursak ile ilk sırada hala yıllara meydan okuyan ve ünü sadece 90'larda kalmayan Madonna ve ilk kez Calvin Klein için reklam yüzü olan Kate Moss! Bu dönemi temsil eden 1994 Armani sonbahar/kış koleksiyonunu kim unutabilir? Friends dizisiyle ünlenen Jennifer Aniston’ın saç kesimi de kendisi kadar popülerdi. Hatta insanlar kuaföre gittiklerinde “Rachel kesiminden istiyorum” diyorlardı.

Tarkan

Sıra geldi bizim ikonlara. İlk sırada tabii ki Tarkan var ve onu o yapan şarkısı "Kıl Oldum Abi" Daha yeni yetme olan, heyecanlı, kıpır kıpır, sesi bile tam oturmamış ama günümüze kadar gelmeyi başarmış bir popstar! 

Bir diğer isim ise hala herkesi gülümseten kazağıyla gündem olan Çelik ve onun tanınmasını sağlayan hala dinlerken yüzlerimizde tebessüm oluşturan "Ateşteyim Ateşte" şarkısı. 😊 Çelik demişken, İzel- Çelik- Ercan 3'lüsünü de söylemeden geçmeyelim. 

Devamında ise Grup Laçinler, Grup Vitaminler gibi bir çok isim vardı. 

Biker bot

Sarma Kolyeler ve Meşhur Botları

90'ları görüpte sarma kolyeleri takmayan yoktur herhalde. Çocukluğu 90'larda geçmiş biri olarak söylüyorum öyle modaydı ki 5 kişiden 4'ünde bu kolye ve bilekliklerden vardı. Şaşıracaksınız ama günümüzde giymiş olduğunuz biker botlar o zamandan gelen moda ekolü aslında. Boşuna demiyoruz 90'ların moda yansımalarını günümüzde görüyoruz diye. 

Balıkçı şapkası

Balıkçı Şapkalar

90'larda yaşayan herkesin eminim bu tarz şapkaları vardır. Hatta ben 90'larda çocuk olmama rağmen benim bile vardı. 

oduncu gömlekler

Oduncu Gömlekler

Ah ah ne modaydı o zaman bu gömlekler! Beş kişiden dördünün üzerinde görmenin mümkün olduğu dönemlerdi. Özellikle de gençlerin biker botlar ile oduncu gömleklerini kombinlediği dönemlerdi.

Kargo Pantolonlar

Şimdiki gençler için şaşırtıcı olabilir belki ama evet kargo pantolonlar da 90'ların en trend pantolonlarındandı. Bu sezon 90'lara ait çok parça gördük ve görmeye de devam edeceğiz gibi. Kargo pantolonlar da bunlardan biri. 

Yalnızca podyumlarda tıpkı 90’larda olduğu gibi bol ve düşük bel halini görsek de mağaza raflarında daha dar ve bej tonlarında çıkıyor karşımıza. Zincirli bir kemerle tam olarak 90’lara dönüşü yaşatıyor.

bel cüzdanı

Bel Çantaları

Bir döneme damga vuran ve günümüz modasını da etkisi altına alan bel çantaları... Modacıların en iyi yaptığı şeylerden biri tekrar bel çantalarını gün yüzüne çıkartmak oldu gerçekten. Hem kullanımı rahat hem şık herkes için oldukça ideal bir çanta.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme