90'lardan Gelen Yumuşacık Bir Trend: Şönil Kazak
18 Nisan 2019 Perşembe
0

90'lardan Gelen Yumuşacık Bir Trend: Şönil Kazak

Şönil İplik Nedir?

Şönil; daha çok triko ve el örgüsü gibi ürünlerde kullanılan, iki çapraz çözgü ve hav atkıları ile elde edilen leno örgülü yapıda atkı ipliklerinin çözgüler arasında kesilmesiyle oluşturulan bir fantezi iplik türüdür. 

İngilizce "saçaklı" anlamına gelen chenille kelimesi Türkçe'ye şönil olarak geçmiştir. Zira kelimenin asıl kökeni Fransızca olup, tırtıl anlamına gelmektedir. 

Şönil ipliklerin ticari olarak üretilmeye başlaması 1970’leri bulmuştur.

Şönil Özellikleri Nelerdir?

  • Oldukça yumuşaktır.
  • Kadifemsi özelliğinden dolayı sıcak tutar.
  • Kadife karışımlı olan şönil kazaklar, metalik ve çoğu zaman yarı parlak bir görünüme sahiptir.
  • Özellikle modanın her döneme hitap eden parçalarında kullanılmaktadır.

şönil kazak

Yumuşacık ve sıcacık tutan şönil kazaklar yeniden

Şönil ismi eminimki birçok kişiye yabancı geldi, ancak görünce hepiniz tanıyacaksınız. Özellikle de 90'ları iyi bilenler!

Son yıllarda modanın eskiye dönüş yaptığını farketmeyeniniz yoktur sanırım. Çokta iyi yaptı! İşte şönil kazaklarda 90'ların sonlarına damga vuran ve çok sevilen kazaklardandı. Şimdi özellikle gençlerin en çok tercih ettiği kazak çeşidini oluşturuyor. 

Kadifemsi ve yumuşacık kazaklar soğuk havalarda bizi hem ısıtırken hemde kombinlerimize vintage bir hava katacak gibi görünüyor. Kadife karışımlı olduğu için de sıradan bir kazaktan çok daha sıcak tutuyor.

Soğuk kış günlerinde sizi hem soğuktan koruyacak olan hem de günlük kombinlerinize renk katacak olan şönil kazaklar, ünlü markaların yeni sezon koleksiyonlarında şimdiden kendisine yer edindi bile. Bu kazaklar çeşit çeşit ve renk seçenekleriyle de her tarz ve stile hitap ediyor. 

kazak modeli

Şönil kazak modellerinde genellikle geniş v yaka modeller ve yine geniş yuvarlak yaka modeller ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Kısaca diyecek söyleyecek olursak bol kesim kazak modellerinden birisidir. Aslında trend hale gelmesindeki en önemli seçeneklerden birisi de bol olmasıdır. Günlük yaşantınızda da sizleri son derece rahat ettirecek bir ürün olma özelliğine sahiptir. 

Eğer siz de kış için alışveriş yapmayı düşünüyorsanız ve sürekli aynı tarz kazakları almaktan ve giymekten bıktıysanız şönil kazaklar tam sizlik! Kış bitmeden listenize ekleyebilirsiniz. Emin olun çok seveceksiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 18 Nisan 2019 Perşembe ~ 18 Nisan 2019 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme