Bikini ve Mayo Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta
07 Ağustos 2019 Çarşamba
0

Bikini ve Mayo Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Püf Nokta

Yazın yaklaşmasıyla birlikte biki-mayo hazırlıkları da başlıyor. Tüm vitrinlerde renk renk, model model bikini ve mayo gibi plaj ürünlerini görmek mümkün. Havaların iyice ısındığı, deniz ve havuz sezonunun iyice arttığı şu sıralarda plaj ürünleri alışverişi de hız kesmeden devam ediyor. 

Her sene farklı modeller görsek de çoğumuz deniz kıyafetlerimizi yıprandığı için değiştiririz. Güneş kremleri, havuzda klorlu su, tuzlu deniz suyu, güneşin kavurucu etkisi derken yaz sonunda bir bakmışsınız ki elinizde sadece yıpranmış bir bikini kalmış durumda. Tabii buna bir de değişen moda ve trendlere ayak uydurma tutkusu da eklemek gerek. Hal böyle olunca da sürekli yeni bir bikini yahut mayo almak zorunda kalıyoruz. 

Sürekli mayo veya bikini gibi parçaları almak sizi maddi olarak da yorabilir. Bu yüzden bugün sizleri düşünerek tatil öncesi mayo alışverişi hakkında bazı detaylara yer vermek istedik. Mayo ve bikini alırken nelere dikkat etmek gerek? Mayo bakımı nasıl olmalı? Bikini veya mayo alırken nasıl tasarruf edilir?

Sarı bikini takımı

1) Bikini- Mayo Alırken Nasıl Tasarruf Edilir? 

Bir ürün yeni sezonunda her zaman daha pahalıdır. Bu yüzden de ne alırsak alalım çok aciliyeti olmadığı sürece mutlaka biraz zaman geçmesini beklemelisiniz. Ayrıca illa yeni sezon ürünlerini almak zorunda değilsiniz. Yeni sezon ürünleri çıktığı zaman aynı dönemde bir önceki sezonun parçaları indirimli olarak satılmaktadır. Modern sezona uygun modellerden seçerek alabilirsiniz. 

Sezon öncesi ve sonrsı gibi indirimlerin dışında bazı kuponları, kredi kartlarının puan avantajları gibi detayları da unutmamalısınız. Sezon ortasında dahi böyle fırsatları değerlendirerek o bayıldığınız, mutlaka almalıyım dediğiniz bikini-mayoları satın alabilirsiniz. 

Bikini mayo çeşitleri

2) Vücudunuza Göre Mayo-Bikini Satın Alın

Plaj mevsimi gelince herkesi bir telaş alır. Nasıl görüneceğim, kısa sürede nasıl kilo vereceğim, yine bikini giyemeyeceğim gibi sorular belirir kafamızda. Bu konuyu kafanızda büyütmeyin hanımlar! Sonuçta herkes manken vücuduna sahip değil. Ayrıca öyle olmak zorunda da değil. İlk önce kafamızda bunu oturtmamız gerek. Herkesin vücut yapısı, boyu kilosu farklı farklıdır.

Bikini modelinden, kumaşına, renginden, desenine kadar pek çok farkı modeller bulunmaktadr. Ancak vitrinde görüp beğendiğiniz her parçayı alamazsınız. Bu yüzden kendinize karşı dürüst olmalısınız. Ben bunu çok beğendim ama bu bana uygun değil diyebilmelisiniz.

Bir şeyin çok güzel olması sizin üzerinizde çok güzel duracağı anlamına gelmiyor. Önemli olan vücut tipinize uygun giyinmektir. Vücut tipinize uygun giyindiğinizde zaten güzel görünürsünüz. Zayıf olsanız da vücudunuza uygun giyinmezseniz, zayıf olmanızın veya güzel vücuda sahip olmanızın önemi yoktur. 

Karın bölgenizde fazlılıklar varsa tatile gidene kadar bu fazlalıklardan kurtulubileceğinize inanmıyorsanız bence bikini giyeceğim diye tutturmanın alemi yok. Özellikle son dönemlerde çok modern ve çok trend mayo modelleri var. Kaldı ünlüler bile mayo giymeye başladı. 

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için: Vücut Tipine Göre Mayo ve Bikini Seçimi makalemize bakabilirsiniz. 

Mayo bikini mağazası

3) Mayo ve Bikini Alırken Denenmeli mi? 

Kendi adıma konuşacak olursam denemeden hiçbir ürün almadım. Açıkçası alınması taraftarı da değilim. Ancak her zaman için bunu söylemek de doğru olmaz. Bu biraz da sizin alışverişinizi nasıl ve nerelerden yaptığınıza bağlı. 

Sürekli aldığınız belli mağazalar varsa ve siz artık oranın kalıplarına alıştıysanız, ölçüleriniz de değişmediyse elbette denemeden alışveriş yapabilirsiniz. Ancak belirli bir mağazanız yoksa rastgele bilmediğiniz bir mağazadan alışveriş yaparsanız muhakkak  alacağınız ürünleri denemelisiniz. Çünkü bazen kıyafetlerin kalıpları farklı olabiliyor. Haliyle denemeden aldığınız kıyafetleri değiştirme yahut iade etme süreciyle uğraşıyorsunuz.

Mayo ve bikini kıyafet gibi değil. Hijyenik koşullarda olması gerek. Deneyecekseniz zaten mayolar, özellikle de bikini altları zaten iç çamaşırının üstüne giyilerek denenir. Çünkü hijyen açısından doğrusu budur. Bu yüzden mayo veya bikini alacağınız zaman ince yapılı iç çamaşırı seçmenizde fayda var. 

Bikini aksesuarı

4) Kombininizi Aksesuar İle Tamamlayın 

Mayonuzu ya da bikininizi aldınız artık eksiklerim bitti diye düşünmeyin. Çünkü işler yalnızca bikini ve mayo seçimi ile bitmiyor. Bunun pareosu, şortu, elbisesi, çantası ve daha neleri neleri var. Bikini ya da mayonuzu alırken yanında alacağınız kombin ürünlerinizi de beraber düşünmelisiniz. Zira birbirinden çok aryı parçalar almanız kombin oluşturma konusunda size zorluk yaşatacaktır. 

Giydiğiniz mayolarla aksesuar kullanmak aynı zamanda veremediğiniz kiloları saklama konusunda da oldukça işe yarıyor. Koyu renk mayolara hapsolmak yerine, kullanacağınız aksesuarlar ile yaz stilinizi renklendirebilirsiniz. Bunu takılar ve renkli pareolar ile yapmanız mümkün. 

Bikini yıkama kurutma işlemi

5) Mayo ve Bikinilerinizi Uzun Süre Kullanabilirsiniz!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi klorlu havuz suyu, güneşin yıpratıcı etkisi, tuzlu su, güüneş kremleri yağları derken mayolarımızın sezon sonunda çok çabuk eskidiğini görüyoruz. Buna bir de dikkat etmediğimiz, özenmediğimiz bazı konular da eklenince sürekli yeni deniz kıyafetleri almak durumunda kalabiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için şu konulara dikkat etmemiz gerekiyor.

İlk olarak söyleceğimiz, giydiğiniz mayo veya bikinin 2 tane olmasına dikkat edin. Çünkü bir mayoyu uzun süre ıslak bir şekilde kullanmak sağlık açısından da hiç uygun değil. Bu yüzden havuza veya denize girdikten sonra mutlaka değiştirmelisiniz. 

Mayonuzu değiştirdikten sonra mayonuzu ılık su ile naif bir şekilde yıkayın.

Yıkanan mayonuzu kuruturken çok dikkatli olmalısınız. Mümkünse güneş ışığına koyup kurutmamaya dikkat edin. Güneş ışınları çabuk kurumasını sağlasa da mayonuzun renginin solmasına sebep olabilir. 

Mayonuzu yıkamak kadar önemli olan bir diğer konu ise kurutmaktır. Kesinlikle asarak değil, yere yatay şekilde sererek kurutmak en iyisi. Aynı zamanda renginin solmaması için de ters çevirerek de kurutabilirsiniz. 

Kadınların en sık yaptığı bir diğer hata da mayolarını yıkadıkları zaman fazla suyunu almak için mayoyu koparacakmışçasına sıkmalarıdır. Tabii ki fazla suyunu alabilirsiniz, ancak bunu daha nazik bir şekilde yapmalısınız. 

Yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise mayoyu makineye atmadan elinizde yıkamadınızdır. Kullandığınız deterjan da oldukça önemli. Kesinlikle doğal olmasına özen gösterin. Bu noktada bebek şampuanları oldukça ideal bir seçim olabilir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 07 Ağustos 2019 Çarşamba ~ 07 Ağustos 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme