Blazer Ceket Giyen Kadınların Bilmesi Gereken 7 Bilgi
15 Mart 2020 Pazar
0

Blazer Ceket Giyen Kadınların Bilmesi Gereken 7 Bilgi

Ceket, kadın stilinin en güçlü parçasıdır. Bunlardan en çok tercih edilen ise blazer ceketler oluyor. Özellikle de klasik giyimin en temel temsilcilerinden olan blazer ceketler, 2020 sezonunda bambaşka tarzda karşımıza çıkıyor. 

Kazak ve jean pantolon ikilisinin en temel parçalarından biri olan bu ceketler şık bir kombinin en temel parçasını oluşturur. Ancak daha önce üniformalar ve ofis kıyafetleri ile ilişkilendirilen bu moda ikonu parça, son yıllarda çeşitli denemelerden geçerek günlük rutinin bir parçası haline geldi. 

En popüler stiller, geleneksel olarak maskülen diye adlandırılan nötr renkteki parçalar ile uyarlanarak meydana çıkıyor. Peki erkek giysisi olarak ortaya çıkan ve kadınlar arasında daha fazla popüler olan bu ceketler ortaya nasıl çıkmış öğrenmek ister misiniz?

Kırmızı blazer ceket

1) Blazer Ceket Nasıl Ortaya Çıktı?

Blazer ceketlerin ortaya çıkışı 19.yy İngiliz donanmasına dayanmaktadır. Eminimki bir blazer ceketin bu kadar köklü bir geçmişi olabileceğini birçoğunuz düşünmüyordur, hatta aklına bile getirmemiştir. 

Haklısınız. Ben de bir ceketin donanmalara kadar geleceğini düşünmezdim. Lakin öyleymiş. Dönemin İngiliz Kraliyet donanması, blazer ceketleri kendilerine üniforma olarak tercih etmişlerdir. 

Bir erkek giyim kıyafeti olarak ortaya çıkan bu parça, zamanla iş hayatının ve son zamanlarda ise günlük hayatın en trend modellerinden biri haline gelecek bir model ortak model halini almış durumda. 

Şapka ceket kombini

2) Blazer Ceketler Nasıl Kombinlenir? 

Klasik giyinmeyi seven kadınlar için en çok tercih edilen temel parçalardan biri olan blazer ceketler daha çok kazaklarla kombinlenmektedir. Fakat kazakların yanı sıra özellikle de gömlek ve bluzlarla da harika bir görüntü oluşturabilirsiniz. 

Blazer ceketlerinizi kombinlerken, aksesuar konusuna da önem vermeniz gerekir. İçinize açık tonlarda bir kazak ya da bluz giyerseniz, üzerine gold tonlarında bir kolye takabilir ya da blazer ceketinizin renginde bir fular bağlayabilirsiniz.

Blazer elbise

3) Elbise Vari Ceketlere Ne Dersiniz? 

Ceket elbiseler son yıllarda gündemde, peki bu amaçla kullanılan ceketten bozma elbiselerin size daha cool bir tavır kattığını söylesek? Kendi stil dokunuşlarınızı kolayca ekleyebileceğiniz ve zekice yapacağınız hamlelerle güçlendirebileceğiniz elbise vari ceketlerle hayal gücünüzü serbest bırakın.

tek renk kombin

4) Blazer'larınızı Satenlerle Kombinlemeye Ne Dersiniz?

Özellikle ince askılı saten bluzlar, koyu tonlardaki blazer ceketlerle oldukça iyi giden bir ikili. İnce kumaştan tercih ettiğiniz lacivert bir blazer ile toz pembe saten bir bluz günlük hayatta size eşlik ederken, akşam planlarınız için de doğru bir tercih olacaktır.

Elbette bu ikiliyi farklı renklerde de kullanabilirsiniz. Bu yüzden, dolabınızda en az birkaç farklı renk ceket bulundurmakta fayda var.

Kırmızı ceket

5) Ceketler Farklı Dokunuşlara Yer Verin

Eğer belirli parçalarını kendi stilinize göre değiştirmeyi seviyorsanız, blazer ceketlerinizin düğmelerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin koyu tonlarda bir ceket almayı planlıyorsanız, ilerleyen zamanda aynı tonda olan düğmeleri altın rengi düğmelerle değiştirip militer bir hava katabilir ya da sedefli düğmeleri tercih edip yaza uygun bir değişim yapabilirsiniz.

Ceket kombini

6) Deri Tutkunlarına Müjde

Muhtemelen 2020 trend serisinde beklenmedik ilavelerden biri deri blazer ceketler! İlk olarak varlığını geçen yıl hissettiren bu yüksek etkili eğilim 90'lardan esinlenen stilleri gün yüzüne çıkarıyor.

Zamanda biraz daha geri gitmek isterseniz; şeytan ayrıntılardadır diyerek kemerlerinizi ceketlerinize ekleyebilir ve 70'ler ruhunu yakalayabilirsiniz.

Bej ceket

7) Yeni Trend Bej 

Kitlelerin sıkça tercih ettiği bir renk olarak; Bej! Bej nötr renk tonu blazer ceketler için ideal bir dönüm noktasıdır. Bej ceketiniz ile sevdiğiniz kot pantolonunuz güzel bir şekilde eşleşir.

'Yukarı Doğu Yakası' tabirini bilen herkes için, tüvit ceketler adeta bir miras kadar değerlidir. Bu trend miras kumaşlarının geri dönüşü sayesinde kombinlerimiz artık çok daha şık.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 15 Mart 2020 Pazar ~ 15 Mart 2020 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme