Boyundan Bağlamalı Elbise Modelleri
27 Eylül 2021 Pazartesi
0

Boyundan Bağlamalı Elbise Modelleri

Boyundan bağlamalı elbise modelleri 1940lı yılların Amerika’sından itibaren varlığını sürdürmüştür. Özellikle unutulmaz oyuncu ve moda ikonu olan Marilyn Monroe’nun beyaz boyundan bağlamalı elbisesi, günümüzde hala geçerliliğini korur.

Hem günlük hayat hem de özel günler için üretilen boyundan bağlamalı elbise modellerini bireyler rengine, elbisenin uzunluğuna, boyun bağının kalınlığı ve inceliğine beraberinde göğüs dekoltesine göre değişir. Bu değişimler, kişilerin tercihlerine göre değişiyor olsa da, vücut yapıları ve kişilerin ten rengine göre de uyum sağlayabilir. Bu yüzden boyundan bağlamalı elbise seçerken oldukça dikkatli olunmalı.

Boyundan Bağlamalı Elbiseler Nerede Giyilir?

Modası geçmeyen aksine her yıl farklı modelleriyle güncelliğini koruyan boyundan bağlamalı elbise modelleri, bilindiği gibi çok çeşitlidir. Bu yüzden her ortam için üretimi mevcut olup, istenilen yere göre bu elbise modelleri seçilebilir. Sıcak yaz günlerinde günlük olarak da giyilebilir, özel bir davet veya düğün gibi organizasyonlarda da giyilebilir. Bu seçim, elbisenin modeline göre değişir.

Boyundan Bağlamalı Elbiseler Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Boyundan bağlamalı elbiseler, diğer elbiselere göre birkaç noktada riskli olarak görülebilir.

Bu yüzden tercih ederken şu maddelere dikkat edilmelidir:

  • Elbisenin boyun bağının ince veya kalın olması, kişinin omuz yapısına göre değişir. Geniş ve kemikli bir omuza sahip kişiler hem kalın hem de ince modelleri tercih edebilir. Dar omuzlu kişiler ise, askılı bağlara sahip elbiseleri tercih etmelidir.
  • Göğüs yapısı da bu konuda oldukça önemlidir. Büyük göğüslü kimseler boyundan bağlamalı elbise modellerini tercih etmemelidirler. Hem görünüm açısından estetik durmayabilir hem de, boyundan bağlamalı elbise modelleri, diğer elbiselere göre daha hassas yapıda olduğundan, herhangi bir kazaya sebep olabilir.
  • Elbisenin boyu, kişilerin boyuna göre tercih edilmelidir. Her boyundan bağlamalı elbise, herkes için uygun yapıda değildir.
  • Günlük olarak giyilen boyundan bağlamalı elbiseler ile abiye elbiselerin modelleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden tercih ederken, giyilen ortama göre seçim yapılmalıdır.

Boyundan bağlamalı elbise modellerinin birçok modeli mevcuttur. Tercih yapılırken dikkat edilmesi gereke ilk nokta kişilerin omuz yapısıdır.

Kimler Boyundan Bağlamalı Elbise Giymeli?

Kemikli, seksi omuz ve göğüslere sahip kişiler, boyundan bağlamalı elbiseleri tercih edebilirler. Bunun yanı sıra, dar ve küçük göğüslü kimseler de ince askılı ve göğüs dekolteli elbiseleri tercih ederek, daha estetik bir görünüm sağlayacaktır. Genel anlamda bakıldığında, boyundan bağlamalı elbiseleri herkes tercih edebilir. Bu noktada önemli olan durum, kişilerin kendi vücut yapılarına göre elbise seçmeleridir.

Boyundan Bağlamalı Yazlık Elbiseler

Boyundan bağlamalı elbise modelleri arasında, en çok tercih edilenlerden biri de yazlık modellerdir. Bu modeller, daha çok straplez gözüküp, kolye şeklinde bir bağ ile, boyundan bağlamalı elbiselere dönüşen modellerdir. Bunun dışında abiye modellerin, kumaş değişikliği ile yazlık günlük modellere dönüştüğü de söz konusu olabilmektedir.

Boyundan Bağlamalı Abiye

Boyundan bağlamalı abiye modelleri, diğer modeller arasında en şık olan ve moda uzmanları tarafından önerilen modeller arasındadır. Özellikle, 2021 modası ile saten boyundan bağlamalı elbise modelleri oldukça revaçtadır. Aynı zamanda, şifon elbiseler içinde durum aynıdır. Yıllardır, estetik olarak duruşunu kaybetmeyen bu modeller, birçok kesim tarafından sıkça tercih edilir. Boyundan bağlamalı elbise modellerini 18-35 yaş arası derin sırt dekoltesi ile birlikte kullanırken 35-55 yaş arası kimseler, kalın bağlara sahip, ölçülü bir dekolte tercih ederler.

Boyundan Bağlamalı Elbise Nasıl Dikilir?

Günümüzde hala sıkça kullanılan boyundan bağlamalı elbise modellerini dikmek oldukça kolaydır. Elbise yapılacak kumaş öncelikli olarak ikiye katlanır. Ölçüler alınır ve bu haliyle işaretleme yapılır. Ve boyundan bağlamalı elbise dikilmeye başlanır. Boyun kısmı için, iki kat yapılır bu şekilde dikilir. Bu sırada şerit hazırlanır. Sırt bölümü için kopça dikilir. Bu şekilde boyundan bağlamalı elbise, klasik biçimde hazır olmuş olur. Daha farklı bir boyun bağı isteniyorsa, kumaş oranı arttırılıp, azaltılabilir. Bahsedilen tarif, klasik boyundan bağlamalı elbise modelidir. Farklı modeller için, yine bu tarif kullanılarak eklemeler ve çıkarmalar yapılır.

Boyundan Bağlamalı Elbise Renkleri Nasıl Olmalı?

Boyundan bağlamalı elbiselerin renkleri, hem giyilecek ortama hem de kişilerin ten rengine göre değişebilir. Günlük olarak yaz için kullanılacaksa, bu konuda daha çok çiçekli ve çok renkli elbiseler tercih edilir. Elbiseler, genellikle şifon veya ince kumaştan yapılarak tiril tiril denilecek şekildedir.

Uzun dar veya uzun bol şeklindedir. Abiye olarak tercih edilecekse, saten kullanımı revaçtadır. Kullanılan renkler, genellikle tek renk olup, göz yormayan ufak farklılıklar içerebilir. Boyundan bağlamalı abiye modelleri için bordo, siyah, beyaz, sarı renkleri sıkça tercih edilir. Yaz için verilen bir partide, şifondan yapılmış çok renkli kalın bağı olan elbiseler de kullanılabilir. Kişilerin tercihlerine göre seçim yapmaları, elbiseyi daha hoş gösterecektir.

Boyuna Göre Boyundan Bağlamalı Elbiseler

Boyundan bağlamalı elbise modelleri arasında, genel itibariyle uzun olan elbiseler tercih edilir. Marilyn Monroe’nun ikon olmuş kısa beyaz boyundan bağlamalı elbisesi, günümüzde çok sık kullanılmıyor. Boyundan bağlamalı elbise modelleri, daha çok göğüs ve sırt dekolteli olduğu için, elbiseler dikilirken uzun olmasına dikkat edilmektedir. Bu yüzden boyundan bağlamalı elbiselerde kısa bir boy tercih edilecekse, elbisenin boyun bağının kalın olması daha iyi olacaktır.

Fakat moda uzmanlarına göre, boyundan bağlamalı elbiseler, uzun elbise olarak daha şık bir görünüm verir. Bunların dışında, boyundan bağlamalı elbise modellerinin boyları kişilerin tercih durumuna göre değişebilir. Yine de şık durması ve boyun ve omuz dekoltesi derin olacaksa, uzun modeller tercih edilmelidir. Boyundan bağlamalı modeller tercih edilirken, omuz, göğüs ve sırt bölümlerinin daha estetik durması amaçlandığından, vücudun alt kısmı dikkat çekmemelidir.

 

Hüseyin Erdoğan

Yayınlanma: 27 Eylül 2021 Pazartesi ~ 27 Eylül 2021 Pazartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme