Büyük Beden Kıyafet Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural
27 Temmuz 2019 Cumartesi
0

Büyük Beden Kıyafet Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Kural

Büyük beden elbise veya kıyafet almak kilo sorunu olan birçok kadın için korktucu olabiliyor. En büyük sorunlarından biri de aradıkları bedeni bulamamak. Ki bu konuda kadınlar gerçekten haklı. Her mağazada büyük beden bulunamayabiliyor. Özellikle de abiye elbiseler konusunda daha fazla sorun yaşanıyor. 

Yaşanan sorunlardan bir diğeri de kıyafeti bulsanız bile kombinleme konusu, ya da hangi kıyafeti almalıyım, hangisi ben daha zayıf gösterir? gibi sorularla kafamızı kurcalıyoruz. Ancak bazı tasarım kurallarına dikkat ederek ve kendinize uygun kumaş ve modelde kıyafetler seçtiğinizde sizi olduğunuzdan daha ince ve daha şık kıyafetler bulmanız mümkün. 

Kıyafet seçimi sadece büyük bedenlerin dikkat etmesi gereken bir konu değildir. İster çok zayıf olun, ister kilonuz fazla olsun. Önemli olan hangi vücut tipine sahip olursanız olun bunun bilincinde olarak hareket etmektir. Bu yüzden kendinizi bu konuda ksmayın. Doğru giyindiğiniz sürece sizler de çok şık görünebilir, t-shirt, etek, elbise, gömlek, istediğiiniz kıyafet çeşitlerini kendinize uygun olacak şekilde rahatlıkla giyebilirsiniz. 

kıyafet deneme

1) Mutlaka Deneyin

Kadınların kıyafet alırken en çok yaptığı hatalardan biri, kıyafet alırken denemeye üşenmek veya kabinler doluysa sıra beklememek için kıyafeti denemeden almasıdır. Beden ölçünüzü bilseniz de bu yaptığınız hatadan kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü farkında olmadan kilo almış olabilirsiniz veya kıyafetin kalıbı daha dar ya da bol olabilir. 

Bu sebeplerden dolayı kendinizi riske atmayın. Alacağınız kıyafeti mutlaka deneyin. 

kıyafet modeli

2) Kendinize Uygun Modelleri Seçin

Eğer kilonuz fazlaysa kesinlikle üzerinine yapışan, sizi sıkan kıyafetlerden kaçınmalısınız. Bu tarz kıyafetler sizi daha kilolu gösterecek. Bu yüzden vücudunuzun en dar bölümünden başlayan ve aşağıya doğru hafif bir bollukla inen A kesim dediğimiz kıyafetler tercih etmelisiniz. 

Seçtiğiniz kıyafetlerle kilonuzu ortaya çıkarmak da, onu kamufule etmek de sizin elinizde. 

elbise modeli

3) Elbise Seçimine Dikkat

Eğer elbise alacaksanız daha sade, küçük desenli çok fazla hareketli olmayan modeller seçmenizde fayda var. Çünkü çok hareketli ve büyük desenli elbiseler sizi olduğunuzdan daha da kilolu gösterecektir. 

Sizin için en ideal elbise modeli ise dizde ya da diz üstünde biten elbiseler olacaktır. Çünkü bu tarz elbiseler sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecek ve bu da daha zayıf görünmenizi sağlayacaktır. 

Eğer basen sorununuz varsa basene yapışan elbise modellerinden kaçınmalı ve düz inen etekli kumaşları tercih etmenizde fayda var. 

çiçekli elbise

4) Koyu Renklere Son

Kilolu bayanların dolaplarına baktığınızda renkli kıyafet görmek neredeyse imkansızdır. Bütün kıyafetleri siyah, lacivert, kahve gibi düz ve koyu renklerden oluşmaktadır. Üstelik bu durum sadece kışa özgü bir renk kombini değil, yazın da bu şekildedir. Elbette koyu tonları giymek de bazen güzel, hatta kilo saklama konusunda ideal olabilmekte, ancak herkes gibi sizin de renkli ve canlı kıyafetler giymeye hakkınız var. 

Sürekli koyu renkler giyerek psikolojinizi de bozabilirsiniz. İşte bu yüzden tasarımcılar sizleri düşünerek dolabınızı canlandırmaya karar verdi. Bu sezon büyük beden de pudralar, fuşyalar, mor ve mavi gibi çeşitli canlı renkler görmek mümkün olacak. Özellikle büyük bedenleri düşünerek hazırlanan o minik çiçek desenleriyle yaza tarzınızla damga vuracaksınız. 

Modacılar, göbeğinizi kamufle etmek istiyorsanız göğüslere oturan, beli saran ve aşağıya doğru bollaşan elbiseleri tercih etmenizi önermektedirler. Bu soruna dikkat ederek siz de baharı kendinizde yaşatabilirsiniz. 

Kumaş seçimi

5) Kumaş Seçimine Dikkat 

Kıyafet seçerken özellikle kilo sorunu olan bayanların en çok dikkat etmesi gereken konu kumaş seçimidir. Polyester ve daha fazla likralı yapıya sahip kumaşlardan kaçınmalısınız. Çünkü bu tarz kumaşlar bedeninize yapışacağı için kilonuzu daha da belirgin bir hale getirecektir. 

Kumaş seçiminde daha kaliteli, daha tok duran, vücuda yapışmayan akıcı kumaşlar tercih etmelisiniz. Kumaşta çok büyük ve çok karışık desenleri bir arada kullanmamaya da özen göstermelisiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Temmuz 2019 Cumartesi ~ 27 Temmuz 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme