Çektikçe Değerlenen Fiber Tesbih
19 Nisan 2019 Cuma
0

Çektikçe Değerlenen Fiber Tesbih

Tesbih, kimileri için dini bir sembol, kimileri için vazgeçilmez bir aksesuar ya da arabalarının vites kollarında bulundurdukları süs eşyasıdır. Hatta koleksiyonseverler içinde önemli bir tutkudur. 

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın kültürümüz için önemli bir yer ifade eder. Üretimi de toplum arasında kullanımı kadar oldukça yaygındır. Kültürümüzde babadan oğula aktarılan önemli zanaat mirasıdır. 

Dünyada varolan tesbihlerin boncuklarının kalitesi, rengi, yapısı, niteliğine göre sınıflandırlır. Fiyatlar, tesbih üzerinde kullanılan boncuğun kalitesine göre oluşturulmaktadır. En çok bilinen tesbih türleri oltu, kehribar, altın, gümüş, kuka, gibi tesbih türleridir. Bu çeşitler genellikle tesbih boncuklarında kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir.

Fiber Tesbih Nedir?

Fiber tesbihin en önemli özelliği, çektikçe değerlenen yapıya sahip olmasıdır. Bu da bizlere renginden tesbihin ne kadar çok çekildiğini göstermektedir. Az çekilen tesbihler genelde portakal ve nar çekirdeği gibi daha açık tonlardadır.

Fiber Tesbih Çeşitleri

  • Yerli fiber tesbih,
  • Alman fiber tesbihler,
  • Damarlı fiber tesbihler olarak sınıflandırılmıştır. Bu tesbihi diğer tesbihlerden ayıran en önemli özellik kullanılıdıkça renginin değişmesidir. Rengi değişen bu özel ve farklı tesbih, kırmızı, siyah ve koyu kahverengi şeklinde bulunmaktadır.

fiber tesbih
Tesbihin Kullanıldıkça Koyulaşan Yüzü

Tesbihin koyulaşması için birçok metod uygulanmaktadır. Bunlardan biri tesbihin bir ay boyunca ya da iki hafta boyunca her gün ceviz yağıyla yağlanmasıdır. Böylece işlem sona erdiğinde tesbihin karardığını görmüş olacaksınız. Yalnız bu tip uygulama daha çok Alman fiber tesbih çeşitleri için uygundur.

Yerli uygulamalar da ise fiberlerin karartılması Alman fiberlerine göre daha uzun sürmektedir; çünkü yerlli fiberlerin daha çok yağlanmaya ihtiyacı vardır. Nem ve ısıdan çabuk etkilendikleri için karartma işlemi sırasında daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanırken dahi eldeki nemden etkilenebilecek yapıya sahip oldukları için özenle kullanılması gerekmektedir. 

Fiber Tesbihin Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Tesbihin, bazılarına göre dini bazılarının  ise hobi olarak kullandığı toplumumuzda büyük ölçüde yer kaplayan bir özelliği vardır. Böylesine yaygın kullanılması da bu işin ticaretini yapan insanların içinde bu işin sahte üretimini yapan insanların olması da olasıdır. Bu yüzden ürünü alırken dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde kararmasını beklediğiniz tesbihte bir etki göremezsiniz.

Plastik bir malzemeden oluşuyorsa o ürün sahtedir. Gerçek bir ürün ısıya dayanaklıdır ve ürün plastik bir üründe ısıya karşı dayanıklılık olmadığı için defarmasyona uğrayacağından kolaylıkla anlaşılacaktır.

Bazılarında gerçek ve sahtesini ayırt etmek zordur. Kullanılan yapı ve malzeme gereği birbirlerine yakın gibi görünürler burada yapacağınız test ise maalesef beklemektir. Ürün zamanla koyulaşıyorsa gerçektir. 
Eğer tesbih tutkunuysanız ve vazgeçilmez bir aksesuar ise sizin için bu özelliklere dikkat edin ve ürününüzü güvenli adreslerden alın. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 19 Nisan 2019 Cuma ~ 19 Nisan 2019 Cuma

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme