Converse Ayakkabılarla Yapılacak 7 Kombin Önerisi
27 Temmuz 2019 Cumartesi
0

Converse Ayakkabılarla Yapılacak 7 Kombin Önerisi

Bugün sizlerle biraz eskiye giderek hemen hemen herkesin ayağında görmeye alışık olduğumuz ve uzun yıllardır etkisini kaybetmeyen, her sezon yaz-kış kombinlerin bir parçası olan converse ayakkabının tarihine yolculuk yapalım istedim. Çünkü converse, tutkunları için bir ayakkabıdan daha fazlasıdır.

Rahat, şık ve her kombine uyum sağlayan hatta kışın bile kombinlenebilen bir ayakkabı olduğu için herkesin tercih ettiği bir ayakkabı olabilmiş durumda. Peki böylesine sevgi seli yaşanılan  bir ayakkabının tarihçesini öğrenmeye ne dersiniz?

Converse ayakkabı modeli

Converse Ayakkabı Tarihçesi

Her şey 1908 yılında Marquis M. Converse'in  Malden şehri, Massachusetts'te  Converse Rubber Shoe Company yani (Converse Kauçuk Ayakkabı Şirketi)'ni kurmasıyla başlar. Bu şirketin amacı kadın-erkek ve çocuk olmak üzere herkese hitap eden kauçuk ayakkabı üretmektir. 

Daha sonraki dönemlerde yaşanan ilerleme sayesinde bir basketbol ayakkabı tasarlayan ve çok tutulan bu şirketin kaderinde değişme yaşanmıştır. Özellikle 1917'de basketbolcuların bu ayakkabıyı giymesiyle converse'in popülerliği artmıştır. 

Bu kadar popüler olan bir şirketin ve ayakkabının elbette seveni kadar sevmeyeni de olacaktı ve nitekim öyle de oldu. 1921 yılında bir basketbolcu, ayakkabının ayağıına zarar verdiğini iddia ederek ayakkabı firmasını şikayet etti. Ancak hiçbir sorun yaşanmadı. Çünkü ayakkabı firmasını şikayet eden Taylor isimli basketçi ile iş yapılmaya başlandı ve bu kötü başlangıç ayakkabının dünyada tanınmasına yol açtı.

Converse üzerinde bulunan yuvarlak logo Taylor'un imzasıdır. İlerleyen yıllarda anlaşılan basketbolcular ve kazanılan maçlar sayesinde bu bez ayakkabıların popülerliği her geçen gün daha da artmış ve günümüze kadar popülerliğini koruyarak gelmiştir. 

Küçük bir şirket olarak başlayan converse firması her geçen biraz daha büyüyerek, kadın- erkek ve çocuk olmak üzere herkesin kombinlerini süsleyen vazgeçilmez ayakkabılar arasına girmeyi başarmıştır. Eğer siz de converse ayakkabıdan vazgeçemeyenlerdenseniz bu yazımızı kaçırmayın.

maksi boy elbise ve converse kombini

1) Maksi Elbiselerle Converse Kombini

Maksi boy elbise ve converse dendiğinde gözünüzde kötü bir görüntü belirmiş olabilir. Ancak durum sandığınız gibi değil. Çünkü maksi boy elbise ve converse'in uyumu harika!

Özellikle maksi boy elbise, converse ve üzerinize giyeceğiniz kot ceket ile kombinlediğinizde ortaya çıkan uyum ve güzellik ile kombininize bayılacaksınız. 

şort ve converse kombini

2) Kot Şort ve Converse Kombini

Yaz mevsimine girmemize sayılı günlerin olduğu şu zamanlarda, yazın en çok giyilen kıyafetlerin başında gelen kıyafetlerden olan şortlara değinmeden olmazdı. Özellikle de jean şort ve converse ayakkabının uyumu bu kadar etkinken.

Eğer siz de hem şık bir görünüm elde etmek hem de spor görünmek istiyorsanız şortlarınızı bez ayakkabılarınızla kombinlemeyi unutmayın. Bu kombini çok seveceksiniz. 😉

Elbise converse kombini

3) Kısa Elbise ve Converse Kombini

Yaz aylarında en çok giyilen bir diğer kıyafet ise kısa ve orta uzunlukta giyilen elbiselerdir. Kombinlemesi çok kolay, şık ve rahat sabah akşam her zaman giyebileceğiniz kombinlerdir. Özellikle bu elbiselere bir de bu ayakkabılar eklendiğinde kombin yapmanız daha kolaylaşacak. 

Bu kombinle hem çok şık hem de çok rahat olacaksınız. 

jean converse kombini

4) Jean İle Converse Kombini

Kadınların kombinlerinin en çok kullanılan ve en önemli parçası olan kıyafet jean'dir. Yaz-kış gece gündüz her şıklığın altında şık bir jean yatar. İster topuklu ile ister bir spor ayakkabı ile kombin yapın, hepsine uyum sağlar. 

Günlük kıyafetlerinize ve dar pantolonlarınıza bez ayakkabıyı da dahi ettiğinizde kıyafetinizin havasını artıracak ve size ayrı bir şıklık katacaktır. Özellikle renkli bir converse ayakkabı jean kombininize ayrı bir renk katacaktır.

casual kombin

5) Casual (Rahat) Şıklık ve Converse Uyumu

Gündelik hayatta kullanılabilecek en rahat ayakkabı converse ayakkabılar olsa gerek. Özellikle de casual şıklığın en temel unsuru olan rahatlık kavramına en çok yakışan ayakkabıdır. Günümüzde her ortamda kullanılabilen, ofis konseptini dahi etkisi altına alan casual şıklığın önemli parçalarını bu bez ayakkabılarla rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. 

Son zamanlarda en çok kullanılan ve günlük kombinlerin parçası haline gelmiş olan taytlarla da rahatlıkla kombin yapabilirsiniz. Eğer siz de rahat bir yaz geçirmek istiyorsanız bu ayakkabılardan mutlaka edinin.

Takım elbise kombini

6) Takım Elbise İle Converse Uyumu

Eminim bu yazıda en çok şaşırdığınız kombin takım elbise ile olan olmuştur. Ancak şaşırmayın hanımlar. Evet takım elbise ile de converse'inizi rahatlıkla giyebilirsiniz. Artık kombinlerde casual esintileri yaşanıyor. Özellikle de ofis kombinlerini etkisi altına almış durumda. 

İnsanlar yoğun iş hayatının içinde bir de rahatsız ayakkabılarla uğraşmak istemiyor ve ciddi, klasik kıyafetlerinin altına daha rahat ve kıyafetlerini sporlaştırabilecekleri ayakkabılar giymek istiyorlar. Bunun en güzel örneği de şüphesiz converse'ler olacaktır.

Özellikle de üzerinize blazer bir ceket giydiyseniz tercihinizi bu ayakkabılardan yana yapabilirsiniz. 

Tulum converse kombini

7) Tulumla Converse Şıklığını Yakalayın

Yine rahat ve kolay kombinlenebilen bir diğer parça ise tulumlardır. Siz de ister tulum, ister salopet ile converse'inizi kombinleyebilirsiniz. 

Neredeyse her mevsim giyilebilen bu ayakkabılar ile kombin yapmak sizin zevkinize ve isteğinize kalmış bir durum. Rahat ve spor kıyafetler giymekten hoşlanan herkes yukarda verdiğimiz kombinleri çok sevecek.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Temmuz 2019 Cumartesi ~ 27 Temmuz 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme