Corona Virüsün Modaya Etkisi!
19 Mart 2020 Perşembe
0

Corona Virüsün Modaya Etkisi!

Dünyayı adeta alarma geçiren Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesinin ardından vatandaşlar bu salgın ile ilgili tüm detayları araştırmaya başladı. İlk olarak Çin'de ortaya çıkan bu virüs ile ilgili birçok iddia ortaya atılsa da genel olarak virüsün hayvanlarda bulunup insanlara bulaşması ve sonrasında mutasyon geçirmesi ile ortaya çıktığı öne sürülüyor.

Bilgilendirmeye göre, genel kanı virüslerin hasta kişinin öksürüğü veya hapşırığı sırasında ortaya çıkan damlacıklar aracılığıyla yayıldığı yönünde bulunuyor. Peki, Corona virüs nasıl ortaya çıktı? Modaya etkileri nasıl oldu? Tüm detaylar yazımızda.

Corona'nın ortaya çıkışı

1) Corona Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere "Coronavirus" denilmektedir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açan bu virüsler hayat kayıplarına varan tablolara da neden olabilmektedir. 

2019 yılının son günlerinde Çin'in Hubei Eyaleti'ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni vakalarında bir kümelenme olduğu fark edilmiştir. İlk vakalar, epidemiyolojik olarak Wuhan'daki bir hayvan pazarı ile ilişkilidir. 27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan'daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştır. İlk vaka, Wuhan'daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındır.

Önlem

2) Nasıl Yayıldı?

Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan'daki hayvan pazarı kapatılmıştır.

Maske

3) Moda Sektörüne Etkisi Ne Oldu?

Tüm dünyayı alarma geçiren bu virüs sosyal, siyasi, ekonomik alanın yanı sıra moda dünyasını da etkisi altına aldı. Toplumun her alanında herkes kendince birtakım önlemler almaya çalışıyor. Dünyanın birçok ülkesinde bazı önlemler geç alınsa da şu sıralar ciddi anlamda herkes elini taşın altına koymaya başladı.

Topluluğa neden olan tüm etkinliklerin önüne geçmek adına dünyaca ünlü birçok modacı defilelerine ara verdi. Modanın en büyük etkinleri de birçok etkinlik gibi ileri tarihe ertelendi. 

Virüse karşı önlem

4) İstanbul Moda Haftası İptal Edildi

13-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI), T.C. Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsün yayılmasına karşı ülke çapında aldığı tedbirler doğrultusunda, toplum sağlığı ve güvenliğini korumak amacıyla iptal edildi.

16-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan İstanbul Moda Haftası, Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler nedeniyle Nisan ayına ertelenmişti. Ancak corona virüsün bütün dünyada ve ülkemizde yayılmasına tedbir almak amacıyla son olarak tamamen iptal edilmesine karar verildi.

met gala

5) Met Gala Ertelendi!

Vogue'un genel yayın yönetmeni Anna Wintour'un ev sahipliğinde genellikle modanın en büyük gecesi olarak adlandırılan ve her Mayıs ayının ilk Pazartesi günü gerçekleşen moda gecesinin bu sene 4 Mayıs'ta gerçekleşmesi planlanmıştı. 'Moda ve zaman' temalı bu yılki gecenin sponsoru Louis Vuitton olmuştu.

Geçtiğimiz Perşembe günü MET, iki çalışanın coronavirüs belirtileri göstermesinin ardından “bir sonraki duyuruya kadar” kapanacağını duyurdu.

Duyurunun ardından Wintour "Metropolitan Müzesi'nin kapılarını kapatma konusundaki kaçınılmaz ve sorumlu kararı nedeniyle 'About Time' temalı gala daha sonraki bir tarihe ertelenecek." açıklamasında bulundu.

Not: Tüm dünyada hızla yayılan bu virüse karşı alınan önlemlere siz de destek olun ve evde kalın!

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 19 Mart 2020 Perşembe ~ 19 Mart 2020 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme