Dekolte Giyerken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
11 Ağustos 2019 Pazar
0

Dekolte Giyerken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Dekolte her kadının hoşuna giden ve kıyafetlere ayrı bir şıklık katan kıyafet modelidir. Aynı zamanda karşı cinsi etkileme yollarından da biridir. Kıyafetlerimizi seçerken dikkat etmemiz gereken birçok ayrıntı olduğu gibi dekolteli kıyafetler seçerken de dekoltenin kurallarına ve sınırlarına dikkat etmek gerekir. 

Dekolte bir bayanı seksi ve cazibeli gösterdiği kadar, dikkat edilmediğinde ve ölçü tanınmadığında basit ve ucuz da gösterebilir. Bu yüzden dekolte giyerken dikkat etmeniz gereken kuralları bilmeniz gerekir.

Göğüs dekolteli elbise modeli

Dekolte Seçiminde Vücut Tipinin Önemi 

Dekolte dendiği zaman herkes dekoltenin vücudun belli bir noktasının açık olarak gösterilmesi olduğunu bilmektedir. Bayanların dekolte tercihi genellikle göğüsten yana oluyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta vücut tipinizdir. Çünkü göğüs dekoltesi için az da olsa bir dolgunluk gerekir. Dolgun göğüslü kadınların dekolte oranı ile, küçük göğüslü kadınların dekolte oranı aynı olmamalıdır. Bu yüzden başkasında gördüğünüz dekolteli bir elbise ya da bluz sizde güzel durmayabilr. 

Bir diğer konu ise başkasında güzel duran göğüs dekoltesi size uygun olmayabilir ya da sizin göğüsleriniz çok güzel durmayabilir. Bu yüzden vücudunuzun hangi bölümünü gözler önüne sereceğiniz konusunda dikkatli davranmalısınız. Kendinizde olan kusurları veya güzellikleri en iyi siz biliyorsunuz. Çünkü dekolte herkeste aynı etkiyi bırakmaz. Bazılarına çok yakışırken, bazılarında hiç güzel durmayabilir. 

"Vücut porsiyonları kullanılırken güçlü yanlar vurgulanmalı, zayıf yanlar ise tamamen kapatılmalı. Örneğin, çok büyük göğüslü kadınların göğüs dekoltesi kullanması hiç hoş gözükmeyecektir. Aynı şekilde geniş omuzlu kadınların göğüs dekoltesi yerine bacak veya sırt dekoltesi bırakması daha uygun olacaktır. 

Dekolte seçiminde mekanın önemi

Dekolte Seçerken Mekan Önemli 

Dekolte tercih edileceği zaman vücut tipinizin önemli olduğu kadar hangi dekoltenin nerede ve nasıl giyileceği de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Çünkü seksi görüneceğim derken çok basit bir görüntü ortaya çıkartmış olabilirsiniz. Bu yüzden dekoltenin sınırı oldukça önemli. Çok fazla dekolte sizi hafif kadın gibi gösterebilir. 

Neredenasıl ve ne ölçüde giyineceğini bilmek her zaman çok önemlidir. Örneğin; dekolte size çok yakışıyor diye iş yerine dikkat çekecek şekilde dekolteli bir kıyafetle gidemezsiniz. Bu zaten sizin saygınlığınızı yitirmenize neden olur. Sizi aşağı çekecek dekolteleri bulunduğunuz mekânı göz önünde bulundurarak kullanmalısınız.

Elbette iddialı dekolteler de tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için özel bir davet, balo gibi çok şık olmak gereken durumlarda yapılabilecek bir şeydir. Bence her durumda sınırları bilmek en güzeli bu şekilde daha asil ve daha zarif görünürsünüz. Mükemmel bir vücuda sahip olunsa dahi, her dekoltenin bir kırılma noktası vardır. Yanlış bir izlenim bırakmak bir yana, eğreti durması söz konusu olabilir.

Bluz modeli

Dekoltede Straplez Tercihi

Göğüs dekoltesinde dikkat edilmesi gereken 2 temel nokta vardır. Bunlardan 1.si V, 2.si ise M şeklindedir. Buradaki amaç dekolte şeklinin göğsünüzün boyutuna göre olmasıdır ve dekolte giyerken dikkat edilmesi gerekenler arasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Normal göğüs ölçülerine sahip bir bayanın V Straplez dekoltesini, göğüsleri iri olan bir kadının ise M Straplez dekolteyi tercih etmesi gerekir.

Bacak dekolteli elbise

Bacak Dekoltesi Nasıl Olmalı?

Bacak dekoltesi kıyafette oldukça güzel duran ve kadınların çekinmeden giymesi gereken bir dekolte çeşidir. Özellikle de ince ve güzel bacaklara sahip kadınların tercihi kesinlikle bacak dekoltesinden yana olmalı. 

Örneğin ince belli kadınlar, aşağıya doğru genişleyerek inen mini elbiseleri rahatlıkla tercih edebilirler. Dikkat etmeniz gereken nokta bacak boyunuz kısaysa eğer kemer kullanmayın. Yoksa bacak boyunuz daha çok kısalır. 

Eğer tercihiniz mini bir elbiseden yana ise üstte ayrıca bir dekolteye yer verilmemeli. Özellikle çok mini ise elbiseniz kollarınızı da kapattığınızda elbiseniz çok daha güzel ve asil duracaktır. 

Sırt dekolteli elbise

Sırt Dekoltesi Nasıl Giyilir?

Eğer sırtınız bakımlı ve güzel değilse dikkat etmeniz gerekir. Bir kural olarak, her kadın yüz, boyun, dekolte bölgesine ve cilde dikkat etmelidir. Yine, sırtta ki cilt  daha az önem verildiğinden bu bölgelerde sivilceler veya bakımsız görünümler olabilir. Bu yüzden sırt bakımı şart! 

Sırt dekolteli elbiseler giymek için haliyle sırtınızın güzel olması gerekir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Vücut şekliniz de önemli bir detaydır. Eğer kısa veya orta boya sahipseniz kendi vücut tipinize göre dekolte sınırınızı ayarlamanız gerekir. 

Eğer stilinizi daha güçlü bir şekilde vurgulamak istiyorsanız, size boncuk, drapings, pleliler, bantları ve diğer dekoratif elementler gibi detayları olan tasarımları tavsiye edebiliriz. Ayrıca arkasında kesik tasarımları farklı ve yaratıcı görünüyor. Sadece vücudunuza ve zevkinize en uygun seçenekleri seçmeniz gerekir.

Bir sırt dekoltesi elbise giydiğiniz zaman duruşunuza mutlaka dikkat edin. Bu elbise kraliyet siluet gibi yüksek gururla tutulan baş, geri çekilen omuz ile düz duruş gerektirir. Bu tür elbiseler için aksesuar sayısını sınırlamayı deneyin. Onlar zaten şık ve sofistike olan görünümünüzü aşırı yüklenmesi konusunda risk oluşturabilir. Fazla ayrıntı ve aksesuarları tercih etmeyin.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 11 Ağustos 2019 Pazar ~ 11 Ağustos 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme