Denize Giderken Yanınıza Alınacakların Listesi: 9 Önemli Eşya
02 Temmuz 2019 Salı
4

Denize Giderken Yanınıza Alınacakların Listesi: 9 Önemli Eşya

Sadece tatile giderken bir adet bavul hazırlamakla bu iş bitmiyor ne yazık ki. Denize giderken de yanınıza almanız gerekenler var. Üstelik oldukça da kabarık bir liste bu!

Şaka bir yana denize giderken çok dikkatli olmak gerekiyor. Neticede güneşe ve güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyoruz. Bu yüzden güzelce bir liste hazırlamanız ve bu yazılanları eksik bir şekilde yanınızda bulundurmanız gerekli.

Özellikle denize giderken giyilecek kıyafetin açık renkli olmasına, uzun süre güneşin altında kalınacağı için cildi koruma etkisine sahip olması gerek. Tabii su acıktırır lafını da yabana atmayın derim. Hele bir de buna sıcak eklenince sıvı gıdalar vs. derken yanınıza almanız gereken çok şey var gerçekten. Ama öncelik tabii ki deniz eşyalarının listesini çıkartıp hazırlamak... Merak etmeyin hepsini sizler için bir araya getirdik ve sizin yerinize listenizi hazırladık.

İşte sizlere denize giderken yanınıza almanız gereken önemli eşyalar! 🏊‍♂️

hasır çanta

1) Plaj Çantası

Denize giderken olmazsa olmaz en önemli nokta plaj çantasıdır. Önemli olmasının nedeni yanınıza alacağınız bütün eşyaları içine aldığından aslında. Sonuçta plaj çantanız olmadan diğer eşyaları götüremezsiniz. 

Çantanızı alırken dikkat etmeniz gereken nokta içine tüm gün ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı sığdırabileceğiniz büyüklükte çanta almanız olacaktır. Bu yaz özellikle hasır olanlar çok fazla tercih ediliyor. 

güneş kremi

2) Olmazsa Olmaz Güneş Kremi

Plaj çantanızın içine almanız gereken en önemli ürün güneş kremidir. Hatta ilk olarak evden çıkmadan önce güneş kreminizi sürmelisiniz. Etkisi geçeceği için yanınızda bulundurmalsınız. 

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak, erken yaşlanma belirtilerini ve güneş lekelerini önlemek için mutlaka güneş kremi kullanın. Güneş kremi alırken de faktörülü olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanacağınızın kremin 50 faktör olmasına özen gösterin ve mutlaka çocuklarınıza onlara uygun olan güneş kremlerini kullanın. 

Güneş kremi koruyucu etkiye sahip olsa da güneşin en tepede, en zararlı olduğu saatlerde denize gitmemenizde yarar var. Uzmanlar özellikle öğle vakitlerinde dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor. Bu uyarımızı da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. 

hasır şapka

3) Şapka

Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın bir diğer yolu da şapkalardır. Bu yüzden şapkaları sadece aksesuar olarak görmemelisiniz. Zaten güneşin altında şapka olmadan durmanız da pek mümkün olmayacaktır. 

Mazallah güneşin altında dura dura hastanelik olabilirsiniz. Bu arada denize girip çıkınca ıslak saçlar sizi rahatsız edebilir. Yanınıza saç bantlarınızı almayı ihmal etmeyin. 

Deniz havlusu

4) Havlu 

Hava ne kadar sıcak olursa olsun denizdeyken anlamasak da sudan çıkınca bir üşüme gelir. Hemen havluya sarılma ihtiyacı duyarız. Her ne kadar denizden çıkınca kururum desenizde durum pek öyle olmuyor valla. Bizden size tavsiye denize giderken havlu almayı ihmal etmeyin. Denize girmeseniz bile güneşlenirken dahi lazım olacaktır. 

Hem üşümemek, hem kurulanmak, hem de kumsalda keyif yapmak için havlu almak iyi olabilir. Havlunun dışında hasır gibi başka alternatifleri de kuma serebilirsiniz. Ama bornoz değil... Bornoz denize giderken alınacak eşyaların arasında yer almıyor. 

plaj terliği

5) Terlik

Kızgın kumlarda ayağınızın yanmasını istemiyorsanız yanınıza terlik almanız şart! Kumun sıcaklığının yanı sıra ayağınıza farklı cisimler de batabilir hatta daha tehlikeli durumlar yaşabiirsiniz. Ayrıca bikinilerinizin altına giyebileceğiniz çok havalı terlikler var. Bence çok güzel bir kombinasyon oluşturuyor.

güneş gözlüğü

6) Güneş Gözlüğü

Sadece deniz için değil, günlük hayatınızda da güneş gözlüğünü mutlaka kullanmalısınız. Ultraviyole güneş ışınlarının etkilerinden korunmak adına hatta kışın bile gözlük kullanımının yagnlaştırılması gerek. 

Gözlük kullanımı öyle yabana atılacak bir durum değil. Sağlığınız için ne yapın ne edin güneş gözlüğü alın!

deniz elbisesi

7) Plaj Elbisesi

Tüm gün mayo veya bikini ile dolaşamazsınız. Denizden çıktıktan sonra size eşlik edecek, tiril tiril bir plaj elbisesini çantanızda bulundurmanız gerek. 

Bu sezon özellikle straplez ve v yaka elbiseler sıkça karşımıza çıkacağa benziyor.

çay simit

8) Biz Türkler Yemek Yemeyi İhmal Etmeyiz!

Denize gidiyorsanız acıkma ihtimaliniz çok yüksek. Ne kadar tok gitsek de denizden çıkınca insan bir şeyler atıştırma gereği duyuyor. E büyükler boşuna dememiş "Deniz acıktırır". diye. Bulunduğunuz ortamda cafeler olabilir aç kalmazsınız tabii ki ama denizden çıkıp o halde gidip yemek yemek biraz zor açıkçası. Bu yüzden yanınızda atıştırmalık yiyecek ve içecekler almayı ihmal etmeyin. 

çocuk ve oyuncakları

9) Eğer Çocuğunuz Varsa...

Çocukla denize gitmek kolay olmayacaktır elbette ama çocuklarınız için gerekli olan malzemeleri de ihmal etmemelisiniz. Hatta önceliğiniz o ve onun eşyaları olmalı.

Kıyafet olarak mevsime uygun tulum, plaja uygun olabilecek elbise-etek veya şort, rahat uyuyabilmesi için pijama, hırka, sandalet veya terlik. Bunlara ek olarak ince bir örtü veya battaniye alınabilir. Denizde veya kumun üstünde vakit geçirirken giyeceği uygun bir mayo ve kurulanması için deniz havlusu bornozu en gerekli parçalardan. Güneşin altındayken takmak üzere şapka, eğer alışkanlığı varsa güneş gözlüğü alınabilir. Kova takımı, kolluk gibi oyuncaklar şart... Ayrıca yaşına uygun güneş kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.

Bol güneşli günlere...🌞

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 02 Temmuz 2019 Salı ~ 02 Temmuz 2019 Salı

YORUMLAR (4)
 • C.A.
  23 Haziran 2021 Çarşamba (CEVAPLA)
  Ceylan Ateş
  Gerçekten çok güzel şeyler yazıyordu bi kez daha tebrik ediyorum sizi
 • C.A.
  23 Haziran 2021 Çarşamba (CEVAPLA)
  Ceylan Ateş
  Gerçekten çok güzel şeyler yazıyordu bi kez daha tebrik ediyorum sizi
 • S.A.
  28 Haziran 2021 Pazartesi (CEVAPLA)
  Suna ALP
  Bu bilgiler için tskler
 • Y.T.
  30 Haziran 2021 Çarşamba (CEVAPLA)
  Yasemin Tezer
  Tesekkur ederm canım 🌼
Yorum yazın
Değerlendirme