Deri Çanta Bakımı Ve Temizliği Hakkında Aradığınız Her şey Burada!
21 Ağustos 2019 Çarşamba
0

Deri Çanta Bakımı Ve Temizliği Hakkında Aradığınız Her şey Burada!

Deri, insanoğlunun ilk çağlardan itibaren kullandığı bir malzemedir. Kullanım alanı elbette ilk başlarda çanta için olmasa da geçmişten bu yana sürekli değişiklik göstermiştir. Günümüzde ise deri dendiğinde akla ilk olarak ayakkabı ve çanta gelmektedir. Elbette deriden daha bir sürü şey üretilmekte, aksesuardan, giyim eşyalarına, ev eşyalarına kadar geniş alanlarda kullanılmaktadır. 

Deri kullanımı özellikle de kadınlar arasında çok daha yaygın olduğu için popülerliği yıllarca devam edecek bir malzeme. Özellikle de deri çanta modelleri, şık ve kaliteli yapısıyla tüm kadın kullanıcıların en fazla tercih ettiği aksesuar çeşitlerindendir. Üstelik hava alabilen bir malzeme olduğu için uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Elbette bunda kullanım ve bakımın da etkisi oldukça büyük.

Sık kullanılan deri çantalar, hassas yapısı nedeniyle de çok daha çabuk deforma olabilmekte. Her ürünün bir kullanma ve bakım klavuzu olduğu gibi deri çantaların da bir kullanım özelliği bulunmakta. Eğer siz bu kullanım ve bakım uygulamalarına dikkat etmezseniz çantanızın kısa bir süre içinde kullanılamaz hale gelmesinin önünü açmış olursunuz. 

Eğer çantanızın ilk günkü kalitesinden ödün vermesini istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar. Siz de bakımlı bir çanta nasıl olur, deri bir .anta nasıl temizlenir merak ediyorsanız aradığınız her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Deri çanta kullanımı

Deri Çanta Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bir malzeme ne kadar kaliteli ve dayanıklı olursa olsun, siz kötü kullandığınız sürece dayanıklılığı çok uzun sürmeyecektir. O sebepledir ki deri çanta bakımında dikkat edilmesi gereken ilk konu, kullanım şeklinizdir. Çantanızda ne taşıdığınız  da bir diğer önemli bir konu. Özellikle de kadınların çantasında makyaj malzemesi, parfüm gibi dökülebilecek malzemeler olduğu için çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu malzemeler döküldüğü zaman leke bırakabilecek yapıda olduğu için döküldüğü zaman çıkmayabilir.  

Çantanıza dökülme olasılığı olan hiçbir şeyi taşımamanızı tavsiye ederiz. Saç spreyi ve parfüm kullanıyorsanız eğer onları püskürteceğiniz zaman çantanızı uzakta tutmalısınız. Bu tarz kimyasal içeren kozmetik ürünler, deri çantalar üzerinde leke bırakabilmektedir. 

Deri çanta modelleri

Deri Çanta Nasıl Saklanmalı?

Deri, yapı olarak oldukça hassas ve yumuşak bir dokuda olduğu için bükülüp, kırışmalar olabilir. Bu sebeple deri çantanızınızı kullanmadığınız ve özellikle de uzun süre kullanmayacağınız dönemlerde içine gazete kağıdı doldurarak saklamalsınız. Böylece deriniz kırışmaz ve bükülmez.

Hatırlarsanız aynı işlemi ayakkabılarımız için de yapmamız gerektiğini söylemiştik. Eğer ayakkabı veya çantanız boş olursa ister istermez bükülecek ve kırılma olacaktır. Saklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise güneş ışığıdır. Güneş tıpkı insanlara verdiği zarar gibi eşyalara da aynı şekilde zarar vermektedir. Özellikle de soldurucu etkisi olduğu için çantanızı güneş ışığı almayan bir yerde saklamalısınız. 

Deri severlerin muhakkak duyduğu bir diğer yöntem de deri saklama kılıflarıdır. Eğer orijinal bir deri çanta satın aldıysanız, zaten yanında bunu size vereceklerdir. Ancak verilmediyse de çok kolay temin edebilirsiniz. Deri bakım yağları ile rutin deri bakımı yaparak da deri çantanızın ilk günkü tazeliğini koruyabilirsiniz. 

Deri çanta temizliği

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Kadınların en sık yaptığı yanlışlardan biri çantalarında bir hasar veya yırtılma, yıpranma gibi bir sorunla karşılaştıklarında kendilerinizce çözüm üretmeye çalışırlar. Bu elbette güzel bir davranış, ancak kendi başınıza özellikle de iğne ile bir işlem yapmaya kalktığınızda çantanız daha da yıpranacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Bu yüzden çantanızda bir hasar meydana geldiğinde muhakkak profesyonel birinden yardım alın ve işi uzmanına bırakın. 

Her ürün nasıl kirleniyor, tozlanıyor ve temizleme ihtiayacı içeriyorsa, çantalarımız da aynı şekilde temizleme ihtiyacı gerektirir. Bunun için de ihtiyacınız olan şey sabun, ılık su ve yumuşak bir bezdir. Sabunlu suyun içine batırılmış yumuşak bezinizle çok bastırmadan silebilirsiniz. Daha sonra ise yumuşak bir kuru bezle kurulayın.

Çantanızın ilk günkü etkisini kaybetmemsi için üretilmiş olan bakım yağı kullanımı da oldukça etkili sonuçlar doğuracaktır. Bazen bir yağmura yakalanırız yahut da çantamıza koyduğumuz su şişesi dökülebilir. Su şeffaf bir şey madde olmasına rağmen leke tutabiliyor. Eğer böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız buhar işlemi işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Çantanız ıslandığında kesinlikle kurutma makinesi kullanmayın, aynı işlem ayakkabı için de geçerli. Bu yöntem derinin kurulmasına ve soyulmasına yol açar. 

Çanta temizleme işlemi

Boya Ve Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya, oje, mürekkep gibi lekeler çok zor çıkan lekelerdir. Çantanıza bunlardan biri döküldüğü zaman bu konuda profesyonel değilseniz, kesinlikle kendi başınıza leke çıkarmak için uğraşmayın. Bu tarz lekeler için mutlaka bir profesyonel bir yardım alın.

Eğer bu inatçı lekeler derinin üst kısmmında oluşan yüzeysel lekeler ise bakım ve temizleme için kullandığımız sabunlu ılık su ve bez yardımıyla çözebilirsiniz. Böylece çantanızdaki lekeden zarar vermeden kurtulabilirsiniz. 

Deri Çanta Makineye Atılır Mı?

Biz kadınlar her şey, makinede yıkamaya o kadar alışmışız ki, makinede hangi parçaların yıkanıp yıkanmayacağına aldırış dahi etmiyoruz. Bir şey olmaz diyerek ne bulsak içinde yıkıyoruz. Ayakkabı ve çanta da bunlardan biri. 

Makineye atılabilecek türde olanlar elbette var ancak deri bunlardan biri değil ne yazık ki. Daha önce deri ayakkabılarına makineye atmış biri olarak söylüyorum kesinlikle deri çanta, ayakkabı ve herhangi bir eşyanızı kesinlikle makineye atmayın. Zira o giymeye kıyamadığınız kıyafetleriniz, çanta gibi o güzel parçalarınız çok kısa bir süre içinde yıpranacak ve giyilmeyecek bir hale gelecektir. Bu yüzden ürünleri nasıl kullanmanız, nasıl yıkamanız gerektiğini mutlaka iyi öğrenmelisiniz. 

Yukarıdaki tüm işlemlere dikkat ettiğiniz sürece deri çantalarınız ilk günkü dokusunu ve güzelliğini yıllar sonra da korumaya devam edecektir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 21 Ağustos 2019 Çarşamba ~ 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme