Deri Ceket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Özellik
09 Eylül 2019 Pazartesi
2

Deri Ceket Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Özellik

Bir kadının dolabında olmaz olmaz kıyafetlerin başında yer alır. Hatta sadece kadınlar için değil, aynı zamanda erkeklerin vazgeçilmez dış giyimlerinden biridir. Deri ceket, hemen hemen her kıyafetle uyum sağlayan, kombinlerinizi şıklaştıran önemli parçaların başında yer alır. 

Özellikle de sonbahara gireceğimiz şu günlerde deri ceket giymenin, yoksa da mutlaka satın almanın tam zamanı! Çünkü sonbahar döneminde artık havalar eskisi kadar sıcak olmuyor, kış mevsiminde olduğu gibi soğuk da olmuyor. Bu yüzden de giymeye en sık başvurduğumuz parçaların başında deri ceketler yer alıyor. 

Eğer siz de bu sebeplerden dolayı deri ceket almayı düşünüyorsanız, öncesinde mutlaka bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazımızın içerisinde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.

Deri ceket modeli

1) Derinin Gerçek mi Suni mi Olduğuna Dikkat Edin!

Almak istediğniz deri ceketinizin gerçek mi yoksa suni deri mi olmasını istiyorsunuz ilk önce buna karar vermelisiniz. Daha sonra bu konuyu netleştirdikten sonra ceketinizin modeli konusuna dönmelisiniz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki sırf siz keyfi yere ceketinizi gerçek deri giyeceksiniz diye hayvanların katledilmesini göz yummamalısınız.

Açıkçası kürk gibi gerçek deri kullanılmasını da çok doğru bulmuyorum. Sizin bu konudaki fikriniz nedir bilemiyorum. Ancak artık gelişmiş teknolojiler sayesinde çok iyi suni deri kıyafet üretimleri bulmak mümkün. Elbette tercih size kalmış ama siz yine de empati yapmayı unutmayın. 

Deri ceket

Peki gerçek deri ve suni deri nasıl anlaşılır?

Deri ceketinizi bilinen mağaza ve markalardan alıyorsanız zaten aldığınız ceketin gerçek deri mi yoksa suni mi olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz bir yerden alıyorsanız, çok da beğendiyseniz ilk olarak etiketine bakmayı unutmayın. Zaten etiketinde çoğu ayrıntıyı bulmanız mümkün.

Eğer etikete bakmak sizin için yeterli gelmeyecekse ve gerçek deri almak istiyorsanız, gerçek deriyi tanıyabilmenin en iyi yolu kokusudur. Çünkü gerçek deride ağır bir koku vardır. Suni deride ise böyle bir koku yoktur. 

Bordo deri ceket

2) Renkli Deri Ceket mi, Siyah Deri Ceket mi? 

Eğer dolabınızda siyah bir deri ceketiniz yoksa ve ilk kez bir deri ceket alacaksınız, ilk terchinizi kesinlikle siyahtan yana yapmanızda fayda var. Çünkü siyah deriler pek çok renk ile uyumlu biçimde rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik siyahın asaleti her zaman daha farklıdır. Bana kalırsa deriye en çok yakışan renk siyah!

Siyah deri ceketi olanlar için elbette farklı renkteki alternatifleri değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Örneğin taba, bordo, haki gibi birçok rengi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Deri ceket modeli

3) Deri Ceketin Kesimi ve Modeli Nasıl Olmalı?

Ceket alacağınız zaman ceketinizi ağırlıklı olarak nasıl kullandığınızı da belirlemelisiniz. Örneğin, bel hizasında biten, geniş yakalara ve fazla belirgin metal aksesuarlara sahip olan deri ceketler, motorcu stilindedir. Bu yüzden de sizin zevkinize hitap edip etmediğine dikkat ederek almanızda fayda var. 

Model seçimi kadar önemli olan bir diğer konuda kesimidir. Dar vücuda oturan bir kesim mi, yoksa bol kesim mi tercihinizi buna göre belirlemelisiniz. Örneğin, kıyafetlerinizi ince kesim kumaşlardan seçiyorsanız, dar kesim olan deri ceketleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Bol kesim deri ceketler ise dara göre içine daha kalın kıyafetleri kat kat giyebileceğiniz ceketlerdir. Bu yüzden de kadınların kış aylarında bu tarz ceketleri rahatlıkla kullanabilme imkanı sunar. Şu aralar daha çok erkek stil bol deri ceketler moda olsa da açıkçası ben dar kesim deri ceketlerin daha güzel durduğu kanısındayım. Bence bol bir ceket dahi seçseniz terchiniz bel hatlarınızı belli edecek yönde olan ceketleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

 Deri ceket kombini

4) Deri Ceket Modası

Deri ceket seçiminde dikkat edilmesi gereken konulara değinince, deri ceket modasına da değinmeden geçmek istemedik açıkçası. Elbette bu konuyu başka bir yazımızda uzun uzadıya anlatmak mümkün. Ancak kısa da değinmeden geçmeyelim. 

İlk olarak klasik ceketlerin dışında farklı alternatifler arayanlara broşların, işlemelerin, zımbaların yer aldığı deri ceketlerinin de oldukça trend olduğunu belirtelim. Zaten çok şatafatlı olmadığı sürece deri ceketin modasının geçmeyeceğini unutmayın. Elbette deri ceket modelinizi seçmek sizin zevkinize ve tarzına kalmış bir şey.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 09 Eylül 2019 Pazartesi ~ 09 Eylül 2019 Pazartesi

YORUMLAR (2)
 • C.K.
  07 Aralık 2019 Cumartesi (CEVAPLA)
  ceyda kaşıkcı
  Tam üstüme göre aldım . Satıcı kuzu derisi olduğunu ve genişliceni söyledi bolunu alma zaten genişlicek çirkin durur üstünde dedi ben de tam üstüme göre olanını aldım inandım ona balalım nasıl olacak
  TAMAMANNE:
  Ne oldu sonuç
 • 16 Mart 2021 Salı (CEVAPLA)
  Özlem özdaş
  Genişlemiyor ve kardeşinin montunu giymiş gibi oluyosun
Yorum yazın
Değerlendirme