Diz Üstü Çizme Nasıl Kombinlenir? İşte Detayları!
03 Nisan 2021 Cumartesi
0

Diz Üstü Çizme Nasıl Kombinlenir? İşte Detayları!

Kış mevsimi yaklaşırken çizmeler vitrinleri süslemeye başladı. Son birkaç sezondur ayakkabı dünyasını etkisi altına almış olan diz üstü çizmeler, bu sonbahar - kış sezonunda yeniden yükselişte. Çorap çizme de denilen bu çizme modelleri iddialı görünmek isteyenler için en iyi alternatifler arasında yer alıyor. 

Soğuk günlerin gözdesi olan diz üstü çizmeler, bizi ısıtmasının yanı sıra stilimize ayrı bir hava ve feminenlik katmaktadır. Taytların üstüne, mini eteklerin elbiselerin altına derken aslında stili tamamlamak için kurtarıcı bir parça. Taytların üstüne, mini eteklerin elbiselerin altına derken stili tamamlamak için en kurtarıcı parçalarından başında yer alıyor. 

Yaklaşan kış mevsimiyle birçok marka koleksiyonlarını tamamlarken diz üstü çizmelerin pek çok farklı türünü kullanmaya başladı. Elbette podyumda kullanılan çizmeleri günlük hayatta kullanmak pek mümkün olmasa da pek çok farklı modeller içerisinde kendimize ve günlük hayata uygun olanı bulup kullanabilirsiniz.

Aslında kış kombinlerinde oldukça kullanışlı olan ve hemen hemen her sezon modası geçmeyen klasikler arasında yer alan diz üstü çizmeleri doğru kullanmak ve doğru kombinlemek dikkat edilmesi gerekenin başında yer alıyor. Bu yüzden bugün, diz üstü çizmelerin nasıl seçilmesi gerektiği, kimlere yakıştığı ve kombinlenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda geniş bilgilere yer vereceğiz.

İşte detayları! 

Jean çizme kombini

1) Diz Üstü Çizmeyi Kimler Giyebilir? 

Diz üstü çizmeler birçok kadın için vazgeçilmez parçaların başında yer alır. Ancak diz üstü çizmeleri giyme konusunda toplumda ne yazık ki "sadece uzun boyluların giyebileceği" bir ayakkabı çeşidiymiş gibi bir algı oluşmuş durumda. Ancak bu çok doğru bir yaklaşım değil. 

Birçok kişi diz üstü çizmeleri yalnız uzun bacaklılar giyebilirmiş gibi bir algı oluştursa da doğru kıyafetlerle ve doğru çizmelerle kombinlendiği sürece kısa boylu kadınlar da rahatlıkla giyebilirler. Üstelik bacak bpyunuz uzun değilse birkaç kıyafet hilesiyle çizmeyi kendinize uygun hale getirebilirsiniz. 

Süet diz üstü çizme modeli

2) Diz Üstü Çizmeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Her ne kadar şıklığı ve feminenliği ile ön plana çıkan bir trend olsa da, diğer tüm ayakkabıları seçerken dikkat ettiğimiz, önceliğimiz olan özellikleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunların en başında da rahatlık geliyor. Ayakkabı, bot yahut çizme hangi model olursa olsun rahat olması çok önemli. Rahat değilse kesinlikle o tarz ayakkabıları tercih etmemelisiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bu çizmelerin diz üstü olduğu göz önünde bulundurularak diz kapalarınızı kırmaya engel olmaması gerekir. Yani sizin hareket alanınızı kısıtlamamalı! Bilekten nasıl oturduğu ve size uygun olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu.

Çizmeyi seçerken çizmenin şekli de oldukça önemli. Örneğin, bacağınıza yapışan bir çizme mi yoksa  diz üstündeki bölümü daha geniş, bol olan modeller mi? Bunun seçimi sizin zevkinize kalmış. Ancak bana soracak olursanız diz üstü çizmelerin bacağı saran modelleri daha şık durmaktadır. 

Bacağın olduğundan daha geniş görünmesine sebep olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden mümkün olduğunca bacağı saran modelleri bulmaktan yanayım.

Siyah çizme

3) Kısa Boylular İçin Çizme Önerisi

Topuklu diz üstü çizme modellerinin daha şık ve feminen bir görüntü sağladığı tartışılmaz bir konu. Eğer kısa boyluysanız topuklu modellere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Ancak daha rahat yürüyebilmek için ince topuklu diz üstü çizme modelleri yerine kalın topuklu çizme modellerine yönelmeniz. Hem daha kolay yürürsünüz hem de kalın topuklu ayakkabı modelleri son zamanların en popüler trendlerinden biri.

Eğer kıvrımlı bir vücut tipine sahipseniz ve bacaklarınızın uzun görünmesini istiyorsanız, diz üstü çizmenizin boyu hemen diz üstünde son bulmalı. Eğer bacaklarınızın uzun görünmesini istiyorsanız, çorap giyeceğiniz zaman çorabınızın renginin ve çizmelerinizin renginin aynı olmasına dikkat edin. Böylece bacağınızın olduğundan daha uzun görünmesini sağlamış olursunuz. 

Daha uzun görünmeniz için uygulamanız gereken bir püf nokta ise; giydiğiniz elbisenin yahut da tuniğin boyu hemen kalçanın altında bitmiş olmalı. Böylelikle çizme ve kıyafet arasındaki denge sağlanacak ve sizin daha uzun görünmenizi sağlayacaktır.

Etek çizme kombini

4) Etek Diz Üstü Çizme Kombini

Diz üstü çizme kombini dendiği zaman akla ilk gelen kombin çeşidi şüphesiz ki kısa etekle yapılan kombinler oluyor. Çünkü kısa etek ve elbiselerle oldukça uyumlu görünen diz üstü çizmeleri etek boyu diz üstünde biten modellerle birlikte giydiğinizde muhteşem bir görüntü oluşturduğunuzu görebilirsiniz. 

Özellikle A formlu eteklerle, deri veya kumaş eteklerle daha çok yakışıyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bu tarz etekleri uzun eteklerle birlikte giymemenizdir. Jean severler için de bu çizmeler vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Diz üstü çizmelerinizle aynı malzemeden olan kısa ceketlerle şıklığınızı tamamlayabilirsiniz.

Deri tayt çizme kombini

5) Deri Tayt ve Deri Çizmenin Göz Alıcı Büyüsü

Deri taytlarla da uyumlu bir kili olan diz üstü çizmeleri salaş hırka ve kazaklarla tamamlayabilirsiniz. Palto ve kaban tercihleri yaparken çok uzun modeller yerine kısa modeller tercih etmek diz üstü çizmelerinizin daha dikkat çekici görünmesini sağlar ve vücut proporsiyonunu dengeler.

Kürklü mont ve parkalarla oldukça alımlı ve şık bir ikili oluşturan diz üstü çizmeleri kalın pançolarla da kombinleyebilir ve çabasız bir şıklığa imza atabilirsiniz.

Çizme ile ofis kombini

6) Diz Üstü Çizmelerle Ofis Şıklığını Yakalayın

Diz üstü çizmeleri ofis ortamında giyemem diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ofis ve toplantı kombinlerinde diz altında biten kalem eteğinizle kombinlemeniz mümkün. Aynı zaman şık bir elbise ile de rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. 

Bacak boyu kısa olanlar ise etek ve çizmelerini aynı renkten seçerek dengeli bir görünüm yaratabilirler. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece uyumlu ve doğru kombinler yapabillmeniz mümkün. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 03 Nisan 2021 Cumartesi ~ 03 Nisan 2021 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme