Eski Kıyafetlerinizi Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

Eski Kıyafetlerinizi Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

Sezon değiştikçe birçok kadın gardırobunu yeniden şekillendirmekte zorlanıyor. Aslında haksızda sayılmazlar. Sonuçta işin içine bütçe giriyor ve bu pahalılıkta yeni kıyafetler alabilmek hele ki yeni sezonda ciddi anlamda zorlanıyor. Maalesef insanların alım gücü azalıyor. Bu yüzden de yeni kıyafetler almak ve eskileri atmak fikri arasında çelişkiler yaşanabiliyor; ancak artık eski kıyafetlerinizi atmadan da dolabınızı yenilemeniz mümkün! Üstelik yapmanız gereken şey çok zor değil. Bir modacı veya terzi olmanız gerekmiyor anlayacağınız. Eski kıyafetlerinizi yeniden tasarlamak için yapmanız gereken şey; birazcık araştırma, iğne, iplik ve makastır. Evet yanlış duymanız elinizde olması gerekenler bu kadarcık. 

Eskiyen, bedeni uymayan ya da giymekten sıkıldığınız kıyafetlerin kaderi gardrobunuzun karanlık köşelerinde kaybolmak olmasın. Kullanılmayan birçok materyal gibi kumaş ve giysiler de geri dönüşebilir.

İşte sizlere eski kıyafetlerinize yeni hayatlar kazandıracak önerilerimiz bu yazımızda!

Eski Tişörtlerinizi Değerlendirin

Malum artık marketlerde ve çoğu mağazalarda poşetler artık ücretli satılıyor. Tabii buna tepki gösterip poşet almayan da var, "Kendi poşetimi kendim yaparım, bir de poşete para mı verilir" diyen de. Aslında parasından ziyade naylon poşetlerin, plastiklerin hem doğaya hem de insan sağlığına olan zararları saymakla bitmez. Bence en güzeli kendi yaptığınız peşetleri kullanmaktır. Üstelik ne zor ne de maaliyeti yüksek! Üstüne bir de ömürlük... İhtiyacınız olan her şey evde olan malzemelerden oluşuyor. Bir makas, cetvel, iğne, iplik ve kullanmadığınız bir tişört. İşte bu kadar.

Hem maaliyetli hem de sağlıklı o zaman yapım aşamasına geçelim.

tişört

Yapmanız gereken ilk şey tişörtünüzü masaya serin ve daha sonra resimdeki gibi 2'ye katlayın. Katladıktan sonra görseldeki noktadan çizin ve tişörtü kesin.

tişörtten çanta

Kesme işlemi bittikten sonra yapmanız gereken 2. şey kestiğiniz parçaları resimdeki gibi birleştirmektir. İsterseniz çantanızı düz bırakın, sadece yukarı kısma çantanızı kolunuzda taşımak için uzun bir delik açın ya da eski dönemlerde olduğu gibi fileli çanta arzu edersiniz, resimdeki gibi çantanıza çizgiler çizin ve bu çizgiler üzerinde makasınızla küçük dokunuşlar yapın. 

İşte bu kadar çantanız hazır!

gömlek

Herhangi bir kıyafetiniz ya da görseldeki gibi askılı bir gömleğiniz varsa (tamamen sizin tercihinize kalmış istediğiniz kıyafeti seçebilirsiniz) ve yepyeni olduğu için atmaya kıyamıyorsanız ama alalı çok zaman olduğu için giymeye çekiniyorsanız eğer kıyafetiniz üzerinde değişiklikler yapmaya, motifler, danteller eklemeye ne dersiniz? Yukardaki gömlek, sıradan bir gömlek iken sırt ve omuz kısmına eklenen dantel ile sıradanlıktan çıkarak farklı bir boyut kazandı. Bu gömlek değil kazak olsaydı dantel ya da taş, işleme gibi aksesuarlar ekleyebilirdiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Gömlekten elbise yapımı

Erkek gömleği deyip geçmeyin. Hele ki giyilmiyorsa işe yaramaz diye hiç düşünmeyin. Eğer bir prensesiniz varsa ona gömlekten çok güzel bir elbise çıkar. Üzerine de yaşına uygun aksesuarları ekleyebilirsiniz. Hem ucuza hem de çok şık kıyafetler oluşturmak sizin elinizde.

Unutmayın sadece yaratıcı olmak yeterli!

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme