File Çorap Seçimi Nasıl Olmalı?
03 Eylül 2019 Salı
0

File Çorap Seçimi Nasıl Olmalı?

Çorap, aslında her kadında farklı duran, kıyafetleri tamamlayan şık bir aksesuardır. Ancak çorap deyip de geçmemek gerek. Çünkü bedene uygun, bacak yapısına uygun olan renkler ve modeller seçilmelidir. Birçok çorap çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de file çoraplardır. 

File çorapları seçerken de eğer kısa veya kalın bacaklara sahipseniz küçük, ince delikli dile çorap tercih etmelisiniz. Bacaklarınız çok inceyse de daha iri delikliler seçilebilir. Bu kural sadece file çoraplar için geçerli değil aslında, aynı zamanda diğer desenli modeller içinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 

Eğer kısa bacak boyuna sahipseniz küçük desenli modelleri ya da minik puantiye gibi çorapları kullanmalısınız. Bacaklarınız çok zayıf ise iri, geniş, hatta tüm bacağı kaplayan desenleri seçerek bacağınızı olduğunuzdan daha kalın gösterebilirsiniz. 

File çorap kombini son birkaç yıl öncesine kadar kurumsal şirketlerde çalışan, klasik ya da sade elbise giymeyi seven kadınlar tarafından çok fazla tercih edilmiyordu. Ancak son yıllarda bu tabular yıkıldı ve ister iddialı kombin yapın ister daha sade parçalar kullanın her kombinle rahatlıkla kullanabiliyor.

Özellikle stil sahibi kadınlar sayesinde artık spor kıyafetlerle de kullanılan file çorap kombini, daha feminen, estetik, cool ve farklı bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olmakta. Eğer siz de kıyafetlerinizde file çorap kombinlerine yer vermek istiyorsanız bu yazımıza bir göz atın derim.

Elbise çorap kombini

1) Ofis Kombinlerinde File Çorap

Bu yazıyı 4-5 sene önce yazsaydık ofis kombinlerinde file çorap kombini oldukça absürt olabilirdi. Ancak son yıllarda durum değişti. Son dönemlerde ise artık bu tabu yıkıldı. Hatta tam tersi file çorapların en elegan durduğu kıyafetler düz renk, dizde veya diz altında biten elbiseler oldu. 

Sade ve düz elbise dendiği zaman ise daha çok ofis kombinleri geliyor. Bu yüzden çalışan kadınların çok tercih ettiği modellerden biri file çoraplar oluyor. Özellikle de önemli toplantılarda klasik parçaların altına çok fazla tercih edilebiliyor diyebiliriz. 

Çorap ayakkabı kombini

2) File Çorap Ayakkabı Önerileri

Eskiden çorapla ayakkabı kombini dendiği zaman bu ister file olsun, ister ten çorap olsun hiç farketmez. Yaz aylarında dahi olsa, çorap giyildiği zaman kesinlikle burnu açık ayakkabı giyemezdi. Ancak külotlu çorap giyildiğinde burnu kapalı ayakkabı giyilmesi gerekir tabusu yıkılalı çok oldu!

Özellikle de file çoraplar ile tamamlanan kalın, yüksek topuklu, burnu açık ayakkabılar son zamanların en trend kombini diyebiliriz. 

3) File Çorap Nasıl Seçilir?

File çorap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bacak yapınıza olan uyumluluğu. Eğer bacaklarınız kısa ya da kalın ise seçiminiz mutlaka küçük, ince delikli file çoraplardan yana olmalıdır. Aralıkları geniş tercih edilen file çorap uygun olmayan bir bacak boyuyla eşleştiğinde amaçlanan iddialı ya da şık tarzın aksine sebep oluyor. Bacakları olduğundan daha kalın göstermeye hiç niyetimiz yok.

Eğer bacaklarınız ince bir yapıya sahip ise de daha büyük delikli fileli çorap modellerinden tercih etmenizde yarar var. Diğer örnekte aktardığımıza benzer bir durum ince bacaklar için de geçerli. Fazla geniş seçilen file aralığı, ince bacaklarda olduğundan ince bir görünüme sebep oluyor.

Ten rengi file çorap

4) File Çorap Ne Renk Olmalı?

File çorap dendiği zaman akla ilk renk şüphesiz ki siyahtır. Ancak ince ten rengi çorap giymeyi sevmeyenler için özellikle belirteceğimiz nokta, kendi ten renklerine uygun olabilecek bir file çorap tercih etmeleridir. 

Çorap varmış hissiyatı ve görüntüsü yaratmadıkları için, yakından görüldükleri zaman dahi çok şık ve elegan bir çizgi oluşturuyorlar. Ten rengi dışında bronz, gri gibi pek çok seçeneği olduğunu unutmamanız gerekir.

 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 03 Eylül 2019 Salı ~ 03 Eylül 2019 Salı

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme