Geçmişten Günümüze Fötr Şapka
19 Nisan 2019 Cuma
0

Geçmişten Günümüze Fötr Şapka

Fötr şapka nedir? Fötr sözcüğü ne anlama geliyor?

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Fötr;Türkçe'ye Fransızca'dan geçmiştir ve iki anlamı bulunmaktadır. İlki şapka, çanta, çiçek ve başka süs eşyası yapmak için kullanılan ince ve yumuşak keçe; ikincisi de bu keçeden yapılan şapka.

Yani fötr kelimesi hem bir malzeme hem de o malzemeden yapılan şapkayı karşılıyor.

fötr şapka

Fötr Kelimesinin Kökeni

Fötr sözcüğü Victorien Sardou'nun bir 1882 yılı oyununun başlığından gelir. Prenses Fédora, oyunda fötre çok benzer bir şapka takmıştır.

20. yüzyılın başlarında fötr, şıklığı, takanın başını rüzgardan ve hava şartlarından koruması ve kullanılmadığı zaman katlanabilmesi gerekçesiyle şehirlerde popüler hale gelmiştir. Böylece çok sayıda farklı stillerde fötr şapka üretimi başlamıştır.

Her geçen gün popülaritesi daha da artmıştır. Özellikle Amerika filmelerinde takım elbiseli adamların  ve resmi giyinen herkesin vazgeçilmez bir aksesuarı olmuştur. Çoğu erkek fötr şapkasını takmadan dışarı çıkamaz hala gelmişti.

1960'lara doğru gelindiğinde ise eski popülerliğini yitirmiştir ve Hippi modası ortaya çıkmıştır. Fötr şapka, Indiana Jones karakteriyle de oldukça tanınır hale geldi. Şapka, kara film karakterleriyle de ayrılmaz bir bütün olmuştur. 1980′li yıllarda ise Michael Jackson tarafından sıkça kullanılmıştır.

Türkiye'de Fötr Şapka Kullanımı 

fötr şapka

Hepinizin bildiği gibi Türkiye'de şapka kullanımı, Şapka Devrimi ile başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, fötr şapkayı kullanarak halka örnek olan isimler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel de fötr şapkayı kullanan isimlerdendir.

Günümüzde gençler arasında da retro yani eski tarz kıyafetlerin moda olmasıyla birlikte, fötr şapka kullanımı da artmıştır. 

Erkeklerin Başından Bayanların Başına Konan Fötr Şapkalar

Şapkalar kadınların aksesuarlarını taçlandırmak için her dönem kullandıkları parçalardan biridir. Geçmişten günümüze çeşit çeşit şapka modelleri tasarlanmış ve hepsi oldukça fazla rağbet görmüştür. Sadece kombin tamamlamak adına değil mevsimsel şartlara uygunluğuyla ilgi görmüştür. Yazın güneşin sıcağından koruyan, kışın yağmurun ve rüzgarın etkisinden koruyan özellikleri nedeniyle de 4 mevsimin vazgeçilmez aksesuarlarının başında gelir. 

Her dönemin ve her konseptin olmazsa olmaz parçalarından olan fötr şapkalar, erkekten bayana herkes için çok kullanılan aksesuar seçeneği olarak göze çarpıyor. Özellikle güçlü ve maskülen görünmek isteyen bayanlar için en çok kullanılan şapka çeşidini oluşturuyor. 

fötr şapka

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 19 Nisan 2019 Cuma ~ 19 Nisan 2019 Cuma

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme