Giysilerin Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu
17 Ekim 2020 Cumartesi
0

Giysilerin Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Biz kadınların en hassas olduğu olduğu konuların başında kıyafetlerimiz gelir. Şık ve trende uygun kombinler yapabilmek için para harcamaktan asla sakınmayız. Ancak severek aldığımız kıyafetlerin birkaç yıkamadan sonra yıpranması, esnemesi, düğmelerinin kopması gibi durumlar bizi mutsuz eder. 

Hal böyle olunca da sürekli kıyafet almak durumunda kalırız. Halbuki böylesine çok değer verdiğimiz kıyafetlerimizi uzun süre giyebilmek için temizlik ve bakımına özen göstersek, 1-2 giymeye kıyafetlerimiz deforme olmaz. 

Birçok kadın kıyafetlerin ömrünü uzatmanın zor olduğunu düşünebilir. Ancak kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak sandığınız kadar zor değil. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz "Giysilerin Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu" yazımızı okumanız!

Giysileri yıkama

1) Yeni Aldığınız Giysileri Giymeden Önce Mutlaka Yıkayın!

Unutmamalısınız ki, yeni satın almış olduğunuz giysiler, sizden önce onlarca kişi tarafından deneniyor. Üstelik sadece başkalarının denemesiyle de kalmıyor, üretildiği fabrikalarda birtakım işlemlerden geçtikleri için, gerek bakteriyel gerekse kimyasal işlemlere maruz kalıyorlar. 

Özelikle üretim aşamasında kullanılan azo-anilin gibi maddeler arındırılmazsa cildinize zarar verebilecek birtakım etkenlere neden oluyor. Bu yüzden kimyasal atıklardan ve mikroplardan korunmak için yeni aldığınız giysileri kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız. 

Burada dikkat etmeniz en önemli konu ise giysilerinizin etiketinde yer alan kullanma talimatına uygun bir şekilde yıkama işlemini gerçekleştirmenizdir. 

Çamaşır yıkama

2) Kir Derecesini Dikkate Almalısınız!

Kıyafetlerinizi yıkarken en sık yaptığınız hatalardan biri kirlenmiş giysilerin kir derecesine dikkat etmemektir. Birçoğunuz buna şaşırabilir, hatta kıyafetlerin kir derecesi de mi olur diye düşünebilir. Bu durum sizi biraz uğraştırsa da evet kirlilerin de kir derecesi önemli bir ayrıntı. 

Özellikle çamaşırlarınız çok kirliyse, 1 gün ya da 1-2 saat giydiğiniz kıyafetlerinizi bir arada yıkamamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu iki kıyafet için ayrı su miktarına ihtiyaç vardır.

Çamaşırlarınız çok kirliyse uzun sürede yıkacağınız kısa sürede yıkanması gereken kıyafetleriniz arada kaynayacak. Hatta zaman içerisinde beyaz giysiler gri, sarı olacak ve renklilerin ise rengi solacak. 

Giysi yıkama boyutları

3) Giysilerin Boyutuna Dikkat!

Uzmanlara göre çamaşırlarınızı yıkarken tamamının büyük parçalardan oluşması kıyafetlerinize zarar veriyor. Şöyle ki uzmanlar küçük kıyafetleri büyük olan parçalarla yıkamayı tavsiye ediyorlar. Nedeni ise bu giysilerin makinenin içinde daha serbest bir şekilde etmesini sağlamasından dolayı.

Böylece makinenizin yıkama etkinliği daha iyi hale gelir. Bu noktada sıcak su ayarının da düzgün ayarlanması dikkat etmeniz gereken diğer konulardan bir diğeri.

Deterjanlar ılık ve sıcak suda oldukça etkilidir. Soğuk su sadece çok kirli olmayan çamaşırları yıkamak için kullanılmalıdır. 

Renkli çamaşırlar

4) Renk Koruyucu Mendil Kullanın

Gün geçtikçe teknolojide yepyeni gelişmeler yaşanıyor. Haliyle biz de bu nimetlerden yararlanmak istiyoruz. Örneğin, çamaşır makinelerinde gittikçe büyüyen kazanlar, yepyeni programlar derken bu tarz yenilikler bizi cezbediyor.

Elbette güzellikleri kadar eksi yönleri de yok değil. Hazne büyük olunca çamaşırları biriktirmeden atmak istemiyoruz. Bunda haksız da sayılmayız 2-3 parça kıyafet için su israfına hem de enerji kaybına neden oluruz.

E her gün kirli biriktirmek de kıyafetlere zara verir. İşte tam bu noktada çözüm çok basit. Üstelik siyahları ayrı renklileri ayrı ayrı biriktirmeye de gerek yok. Nasıl mı? Tabii ki de renk koruyucu mendillerle.

Renk koruyucu mendil mikro gözenekli yapısı ile ortaya çıkan fazla boyaları kendi üzerinde toplayarak giysilerinizin üzerine geçmesini engeller. Bu sayede kıyafetleriniz ışıl ışıl.

Kirli sepeti

5) İç Çamaşırlarınızı Farklı Sepetlerde Saklamalısınız

İç çamaşırları kıyafetler içinde en çok dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken kirlilerin başında geliyor. Özellikle de kalabalık ailelerde ve hastalık yaşanan dönemlerde tüm kirli çamaşırları aynı yerde bekletmek hem hijyen hem de sağlık açısından hiç uygun değil. 

Evde bulunan her kişi için ayrı bir kirli sepeti bulundurmak elbette mümkün olmayabilir. (Ancak çocuklarınızın sepetini mutlaka ayırmalısınız.) Bu noktada yapmanız gereken iç çamaşırlarınızı ayrı bir sepette bekletmek etkili bir çözüm olacaktır. 

İç çamaşırlarınız ve gün içerisinde giydiğiniz çamaşırlarınız bir ara beklerse çok düşük ısıda yıkanması gereken çamaşırlarınızı da yüksek derece yıkamak zorunda kalırsınız. 

6) Çamaşır Makinenizi Temizleyin

Çamaşırlarınızı yıkamaya özen gösterdiğiniz kadar makinenizi temizlemeye de özen göstermelisiniz. Zira makinenizde biriken kirler kireç ve tortulara neden olur. Haliyle bu da giysilerinizin yıpranmasına, kötü kokmasına ve sararmasına yol açar. 

Çamaşır makinenizdeki kirleri gidermek için makine temizleyici tozlar kullanarak, içten dışa hijyenik temizlik sağlamış olursunuz. Böylece hem bakteri ve mikroorganizmalara, hem de kötü kokuya karşı önlem almış olursunuz. Temiz makine, temiz çamaşırlar. wink

Çamaşır yıkama

7) Çamaşırlarınızı Tersten Yıkayın

Kazak, gömlek, pantolon, t-shirt... Ne olursa olsun giysilerinizi mutlaka ters çevirerek yıkayınız. Yapmış olduğunuz bu küçücük işlem giysilerinizin uzun süre boyunca yıpranmasını önleyecektir. 

Ayrıca makinaya koyduğunuz giysilerin fermuarlarını da kapamayı unutmayın. Bu şekilde hem fermuarları hem de diğer giysileri korumuş olursunuz.

Umarız yazmış olduğumuz bu yazı ile kıyafetlerinizin ömrünü uzatma konusunda sizlere yeterince yardımcı olmuşuzdur.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Ekim 2020 Cumartesi ~ 17 Ekim 2020 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme