Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
19 Mart 2019 Salı
0

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneşin artık yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde güneş gözlüğü kullanımı da haliyle vazgeçilmez oluyor. Hem gözü korumak hem de rahatça güneşli ortama çıkabilmek için gözlük kullanılması gerekiyor. Her ne kadar çoğu kişi gözlüğü aksesuar amaçlı kullansa da, gözü güneşin zararlı ışınlarından koruyan en güzel şey aslında.

Özellikle yaz aylarında etksini artıran UV ışınları konusunda hepimizin dikkat etmesi gerek. Bu ışınları gözle göremeyiz ancak zararını küçümsememek gerek! En çok dikkat etmesi gerekenler ise yaşlılar, çocuklar ve açık göz rengine sahip insanlardır. UV ışınlarının sebep olacağı hastalıkları güneş gözlüğüyle önleyebilmek mümkün. Özellikle bayanları ilgilendiren kısmı ise gözlerin kısılmasını engellediği için göz çevresi kırışıklıkları engellemesi olacak. 

gözlük modelleri

Güneş Gözlüğü Yüz Şekline Göre Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü seçerken öncelikli olarak ilk dikkat etmeniz gereken şey gözlüğünüzün yüzüne tam oturuyor olmasıdır. Güneş gözlüğü yüzünüze büyük veya küçük olmamalıdıır. 

Rahat olmalı ve gözlük yanağınıza değmemelidir.

Özellikle gözlüğün rengi, şekli biçimi vs. yüzünüze uymalıdır, yakışmalıdır. Bu yüzden birden fazla gözlük denemeye özen gösterin. Örneğin küçük ve ince bir yüze sahipseniz kaba, kalın gözlüklerden uzak durmalısınız. 

güneş gözlüğü

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğünün belli bir standardı ve kalitesi olmalıdır. Kesinlikle sahte gözlüklerden uzak durmalısınız. Sahte bir gözlükle gözünüzü zararlı ışınlardan korumaktan ziyade kaybedersiniz. Şöyle ki orjinal gözlüklerin hepsinde bile ultraviyole ışınlarını tutma özelliği yokken sahtelerini elinize bile almamalısınız. Bu yüzden çok fazla dikkat etmelisiniz.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeleyecek olursak;

  • Polarize ve fotokromik lens kullanılması,
  • Yüze tam oturması,
  • Mercek alanının geniş olması,
  • Darbeye dayanıklı olması,
  • UV ışınlarını en az %99 oranında engellemesi,
  • Camının çizik olmaması,
  • Gözlüğü ilk taktığınızda gözleriniz bulanıyorsa gözlük camının kalitesiz olduğunun göstergesidir.
  • Gözlüğün cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri açık bazı yerleri koyu ise o gözlüğü satın almamak gerekir. Camdaki renk koyudan açığa doğru gidiyorsa üstte koyu altta açık renk olanları tercih edilmelidir.
  • Eğer gözleriniz numaralı ise, dereceli güneş gözlükleri almalısınız. 

Gözlük Alırken Bilinen Marka Olmasına Özen Gösterin

Doğru güneş gözlüğü seçmenin bir diğer püf noktası da güvenilir olmasıdır. Bu nasıl olacak derseniz çok kolay aslında. Ne kadar para verirseniz verin bilindik bir marka değilse pek de güvenmeyin derim. Göz sağlığını hafife almamak gerek. Göz demek her şey demek. Bu yüzden bilinen, güvenilir, daha önce kullanıp memnun kaldığınız markalara öncelik verin derim. 

gözlük çeşidi

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 19 Mart 2019 Salı ~ 19 Mart 2019 Salı

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme