Hayatınıza Kolaylık Katacak Bilgiler
06 Ocak 2021 Çarşamba
0

Hayatınıza Kolaylık Katacak Bilgiler

Günlük hayatımızda yapmamız gereken ya da bir şekilde devam ettirilmesi gereken rutin işlerimiz vardır. Elbette bu işler her zaman kolay bir şekilde yürümüyor. Son derece yorucu olabiliyor ve zaman alabiliyor. 

Mutfaktan banyoya, çamaşırdan ütüye onlarda işle başa çıkmamız gerekiyor. Sonuçta bu işlerin de bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Hal böyle olunca bütün bu işlerle vakit kaybetmek istemiyoruz. İşte tam da bu noktada sizler için günlük rutin işlerinizi yaparken hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgileri bir araya getirdik. 

O zaman bu bilgilere hep birlikte göz atmaya ne dersiniz? İşte detaylar!

Kıyafet

1) Kıyafetlerinizi Uzun Süre Kullanmak mı İstiyorsunuz?

Hepimiz giysilerimizi yıllar boyunca rengini, kalitesini koruyarak kullanmak isteriz. Bu aslında zor gibi görünse de sandığınız kadar zor değil. Giysilerinizin ilk günkü gibi kalmasını sağlamak için yıkama ve saklama noktasında dikkat etmeniz gerekenler var. 

Üstelik eskiden makine konusunda yaşanılan sıkıntıları düşününce bu konuda şanslı olduğumuzun da altını çizmeden geçemeyeceğim. Gelişen teknoloji ile artık benzer renkleri bir araya getirmek için beklemeniz gerekmiyor.

Yapmanız gereken tek şey koruyucu mendil kullanmak. Renk mendilleri sayesinde beyaz renklileri güvenle bir arada yıkabilirsiniz. Böylece artık giysileriniz ilk günkü canlılığını koruyacak. Peki kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak için bu yeterli mi? Tabii ki de hayır!

Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bunların başında saklama aşaması gelmekte. Yapmanız gereken ise kıyafetlerinizi nemden korumak. Mevsim değişimlerinde kullanılmayacak olan giysilerinizi vakumlu hurçlara koyarak hava ve dolayısıyla da nem almasını engelleyebilirsiniz. 

Ütü yapımı

2) Hızlıca Ütü Yapmak İçin

Bazılarımız için ütü yapmak zorlu bir süreç haline gelebilir. Ancak kolay ve pratik yöntemlerin bilinmesi koşulunca zorlanmayacak ve en önemlisi vakit almayacak bir ev işi haline gelebilir. 

"Pratik ütü nasıl yapılır" sorunun yanıtı için öncelikle çamaşırlarınızı nasıl yıkadığınızdan ve kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Çamaşırlarınızı az miktar da olsa yumuşatıcı kullanarak yıkarsanız ve askı ile kurutursanız kıyafetleriniz hem yumuşacık olur hem de çok kırışmaz. Bu da sizin işinizi hızlandırır. 

Ütü yaparken size zaman kazandıracak bir diğer yöntem ise ütü masanıza alüminyum folyo sermek olacaktır. Alüminyum folyo ısıyı yansıtarak üzerine koyduğunuz çamaşırın arkalı önlü daha kolay bir şekilde ütülenmesini sağlayacaktır. 

Buzdolabı bakımı

3) Buzdolabınız Kokuyor mu? 

Yiyeceklerimizi güvenle saklayan buzdolabı gün geliyor, en büyük sorunlarımızdan biri haline dönüşebiliyor. Sebebi kapağını açtığınızda zaman zaman yayılan o keskin ve kötü koku! Hele bir de o koku yemekleriniz sinmeye başladıysa o buzdolabını atıp yenisini almak istiyor insan!

Ancak buna hiç gerek yok. Dolabınızda oluşan o kötü koku ister elektrik kesintisinden olsun ister unutulmuş ve çürümüş sebze ve meyveler yüzünden olsun anlatacağımız pratik bilgiler ile buzdolabınıza sinen o kötü kokulardan kolayca kurutulabilirsiniz. 

Gıda artıkları nedeniyle buzdolabına yerleşen kokuyu gidermek için öncelikle buzdolabınızda ağzı açık kap bırakmamalı ve çürüyen gıdaları atmalısınız. Sonrasında buzdolabının üst rafına bir kase içinde elma sirkesi, Türk kahvesi ya da karbonat koyabilirsiniz. 

Gümüş parlatma

4) Gümüş Takı Ve Eşyaları Parlatmak Artık Çok Kolay

Ev aksesuarlarında ya da takı olarak gümüş kullanmayı çok seven kadınlar hatta erkekler var. Oldukça güzel görünseler de gün geçtikçe kararmaya başlaması gümüş kullanmayı engelleyen bir hale dönüşüyor. Fakat bu halledilmeyecek bir sorun değil. 

Gümüşlerinizi parlatmak için sizlere 2 önerimiz var. İlk önerimiz, diş macunu. Rengini istediğiniz gümüş eşyanın üzerine bir fırça ile diş macunu sürün ve ardından içi su dolu bir kapta bekletin, yarım saat sonra güzelce durulayın. 

İkinci önerimiz ise sirke ve kabartma tozu. Genişçe bir kapta 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar suyu karıştırın. Karışıma gümüş eşyalarınızı koyun. Yarım saat bekleyin, eşyaları çıkarın, durulayın ve kurulayın.

Gümüşleriniz tıpkı ilk aldığınız günkü gibi parlıyor değil mi? wink

İşte gördüğünüz gibi gün içerisinde hemen hemen her gün yapmanız gereken işleriniz, uygulayacağınız birkaç püf nokta ile çok daha pratik bir hale geliyor. Böylece bütün bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıyor ve kendinize vakit ayırmak için imkanlara yaratabileceksiniz. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 06 Ocak 2021 Çarşamba ~ 06 Ocak 2021 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme