İlk Buluşmada Giyilmemesi Gereken 10 Kıyafet
27 Temmuz 2019 Cumartesi
1

İlk Buluşmada Giyilmemesi Gereken 10 Kıyafet

Kıyafet, insanlar hakkında ilk izlenimlerin oluştuğu, karakter analizinin yapılmasına yardımcı olan önemli bir unsurdur. Bu yüzden de özellikle ilk kez görüşeceğimiz insanların yanında her zaman doğru, uyumlu ve kendimize uygun kıyafetler seçmeli ve düzgün giyinmeliyiz. 

İnsanların çoğu kıyafetlerine, kendi zevkleri ve kriterleri ölçüsünde her zaman önem vermişlerdir. Özellikle ilk kez buluşacak biri için iyi veya kötü giyeceği kıyafete dair bir fikri vardır. Elbette herkesin profesyonel bir şekilde giyinmesini bekleyemeyiz, ancak artık bazı şeyleri öğrenmek ve o bilgilere ulaşmak artık çok kolay. Örneğin, iş görüşmesine giderken nasıl giyinilir, ilk buluşmada ne giyilir, ne giyilmez? bunları öğrenmek artık çok daha kolay. 

Kıyafet seçimi konusunda birçoğumuz hata yapsak da bazı konular hata kabul etmez. Bu yüzden nerede nasıl giyinilmesi gerektiğini iyi bilmek, bilmiyorsak da öğrenmek gerek. İşte bugün sizlere bu sorunu aşabilmeniz için küçük bir araştırma yaptık. 

Malum ilk buluşma çok önemli. İlk izlenim, ilk görüşme, karaktere dair ipuçları elde etme hepsinin temeli o gün oluşuyor. Eğer siz de ilk buluşmada kusursuz bir görünüm elde etmek istiyorsanız bu yazımızı kaçırmayın.

İlk Buluşmada Ne Giyilmez?

Dekolteli elbise

1) Aşırı Dekolteye Hayır

Dekolteli kıyafetler giymekten hoşlanıyor olabilirsiniz. Bazı kıyafetlerde ve bazı kadınlarda çok güzel duruyor buna biz de katılıyoruz. Ancak ilk kez göreceğiniz bir kişinin yanına bu şekilde gitmemeniz gerekir. Çünkü ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, karşı tarafın gözüne sokacak yahut da karşı tarafı rahatsız edecek dekolte ve kıyafetlerden kaçınmak gerek. 

Dekolte ölçülü olduğu zaman ve doğru bir yerde kullanıldığında her zaman daha güzel, daha asil ve daha şık durmuştur. Bu yüzden sizi daha şık gösterecek kesim ve detaylardan oluşan bir kıyafet tercih etmeye özen gösterin.

Renkli elbiseler

2) Renk Karmaşasına Dikkat!

Malum bahar ayındayız ve yaza girmeye sayılı günler kaldı. Vitrinler, dolaplar rengârenk kıyafetlerle dolu. Üstüne bir de bronzlaşan tenler, renkler girince her yer canlandı. Bu çok güzel olsa da ilk buluşma için biraz riskli olabilir. Bu yüzden renkleri kombinlerken biraz daha dikkat etmek gerek. 

İlk buluşmalarda ne kadar sade olunursa, bir o kadar zarif görünülür. Çünkü ilk görüşmede her zaman kıyafetinizle karşılanır ve fikrinizle uğurlanırsınız. Bunu hiçbir zaman unutmayın. 

Topuklu ayakkabı

3) Topuk Boyuna Dikkat!

Biz kadınlara topuklu ayakkabı dendiği zaman akan sular durur. Yorulsak da, ayağımız acısa da şıklığımızdan ödün vermemek adına bu aksesuarlardan hiç vazgeçemeyiz. Ancak ilk buluşmada topuk boyutuna dikkat etmek gerekiyor. Çünkü karşınızdaki kişi sizden kısa olabilir. Özellikle de bu kişi erkekse rahatsız edici olabilir. 

Eğer karşınızdakinin boyu hakkında kesin bir fikriniz yoksa çok topuk boyu çok fazla olan ayakkabılardan kaçınmanız gerekir. Diğer türlü kendinizde bu durumdan rahatsız olabilirsiniz. Hele ki yürümekte zorluk çekiyorsanız güzel görüneceğim derken, daha da komik duruma düşübilirsiniz. Aman diyeyim dikkat! 😉

Aksesuar seçimi

4) Aksesuar ve Takı Seçimi

Kıyafeti hazırladıktan sonra sıra aksesuar seçimine gelir. Çünkü bir kıyafeti tamamlayan, güzelleştiren bir şey varsa o da aksesuarlar ve takılardır. Kıyafetinizi mutlaka takılarla veya herhangi bir aksesuar ile süsleyin. Tabii bunun için çok hareketli parçalar seçmemiş olmak önemli. 

Takılarınızı da ölçülü kullanmalısınız. Örneğin, saçınızı topladıysanız sallantılı bir küpe takabilirsiniz. Boynunuz açıksa bir fularla şıklık katabilirsiniz. Bu sezon çok trend olan bir diğer aksesuar çeşidi ise saç aksesuarlarıdır. Sade zarif bir elbise giydiyseniz saçınıza takacağınız aksesuarlarla kıyafetinize asillik katmaya ne dersiniz?

Klasik takım elbise kombini

5) Klasik Kıyafetlere Hayır!

Klasik kıyafetler ile ilk buluşmada karşı taraf biraz sıkılabilir. Biraz daha modern, ortama uyugun, sade ve şık kıyafetler giymelisiniz. Sonuçta iş toplantısına veya iş yemeğine gitmiyorsunuz. İş çıkışı buluşacak olsanız bile o gün keskin, klasik parçalar giymek yerine daha şık ve rahat kıyafetler giyebilirsiniz. 

Black clothes

6) Karalar Bağlamayın

Kadınların en çok yaptığı hatalardan biri de ilk buluşmada genelde simsiyah kıyafetler giyip gitmek oluyor. Siyah beni zayıf gösteriyor, daha kibar gösteriyor diye diye tüm dolaplarını siyah ile dolduruyorlar. 

Ancak yasa gitmiyorsunuz hanımlar, karalara bağlanmanıza gerek yok! Karmakarışık renkler giyin demiyoruz ama daha zarif, daha şık gösterecek renkler seçebilirsiniz. Karşınızdakini boğmamak gerektiğini unutmayın.

Kıyafet seçimi

7) Gidilecek Yerlere Uygun Giyinin

Kıyafet kombini yaparken tarzınız ne olursa olsun, gideceğiniz mekana veye göre giyinmek en önemli adımdır. Tarzınız spor olabilir ama sonuçta tarzım bu deyip akşam şık bir mekanda yemek yiyeceksek veya bir davete katılacaksak, eşofman tarzı kıyafetler giyip gitmiyoruz ya da pikniğe mini bir etekle ya da tranparan bir kıyafetle giden olmamıştır herhalde. 

Sonuçta insanlar şık bir kıyafet giyecekleri zaman da kendi tarzlarına uygun bir şekilde seçim yaparak giyinirler. Zira kendinize ait hissetmediğiniz kıyafetler için yapay görünümlü olmanızı biz de istemeyiz. 

Vücuda uygun giyinmek

8) Vücuda Uygun Giyinmek

Kıyafette güzel görünmenin en önemli yolu vücuda uygun giyinmektir. Vücudunuza uygun giyinmediğiniz sürece dünyanın en pahalı giysisini de giyseniz üzerinize uygun olmadığı sürece üzerinizde eğreti duracak ve sizi olduğunuzdan kilolu ya da kısa gösterebilir. 

Kıyafetin vücuda uygun olmasındaki en önemli bir diğer etken ise rahatlıktır. Giydiğiniz kıyafetle rahat olursanız, siz de gününüzü veya geceniz rahat geçirebilirsiniz. İlk buluşma için sizi sıkan, içinde rahat hissetmediğiniz kıyafetlerden mutlaka kaçının. Örneğin, akşam yemeğine gidiyorsunuz, dar mini elbise giydiniz ve bacak dekoltesi verdiniz.

Bunu giymeye karar verdiyseniz, ikide bir çekiştirmeyeceksiniz! Çünkü erkekler hem kendi açılarından bunu rahatsız edici buluyorlar hem de onların gözünde kendine güvenmiyormuş intibası yaratıyorsunuz. Giydiğiniz kıyafetlerin hakkınız vermeli ve taşıyabilmelisiniz. 

Saç, makyaj, bakım

9) İlk Buluşmada Saça ve Makyaja Dikkat!

Her şeyden önce temiz olmak kuşkusuz olmazsa olmaz. İlk buluşma öncesi duş almak ve temiz olmak yapacaklarınızın ilk adımı. Sonrasındaysa kadınlar için saç ve makyaj geliyor. Yine kendimizi beğendirmeye çalışmaktan ucunu kaçırdığımız konulardır saç ve makyaj.

Makyajı abartmamakta, yerine göre makyaj yapmakta, kuaförden çıkıp buluşmaya gitmemekte fayda var. Zaten son yıllarda doğal olmak daha revaçta. Daha doğal ve daha sade bir makyaj sizi daha zarif ve daha güzel gösterecektir. Unutmayın ki erkekler doğal kızları daha çok sever. 

Parfüm

10) Aşırı Parfüm Kullanmayın!

Kadınların en sık yaptığı hatalardan biri de evden çıkarken parfümü kafalarından aşağıya boca etmek gelir. Bu iki cins içinde geçerli. Lütfen dışarı çıakcağınız zaman ister buluşmaya gidin, ister tek dolanın hiç farketmez. 

Siz sıktığınız kokuyu çok seviyor olabilirsiniz, ancak karşınızdaki veya etrafınızdaki insanlar o kokuyu sevmeyebilir, kokulara karşı alerjileri olabilir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi parfüm konusunda da ölçülü olmak gerek diye düşünüyorum. 

Parfümünüzü doğru noktalara sıktığınız zaman zaten parfümü kafınızdan aşağıya boca etmenize gerek kalmıyor. Bunun için, kulak arkası, bilek ve dirsek içleri, mini etek giyiliyorsa, diz arkası parfümü sıkmanız gereken noktalardır.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Temmuz 2019 Cumartesi ~ 27 Temmuz 2019 Cumartesi

YORUMLAR (1)
  • B.N.
    28 Ocak 2021 Perşembe (CEVAPLA)
    Büşra Nur Çobqnoğlu
    Gerçekten süper erkek arkadaşımla ilk d3fa buluşacak ve ne yapacagimi şaşırmıştım çok iyi fikir versinuź gerçekten çok teşekkür ederim size.❤🤗🤗
Yorum yazın
Değerlendirme