(Kadınlara Özel) İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?
17 Ekim 2020 Cumartesi
0

(Kadınlara Özel) İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Günlük tarzınız nasıl olursa olsun, iş görüşmesine giderken o tarz kıyafetlerle gidemezsiniz. Gideceğiniz görüşmeyi ciddiye aldığınızı ve özenli giyindiğinizi belli eden kıyafet seçimleri yapmalısınız; çünkü sizden beklenen budur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kıyafetlerinizin temiz ve ferah bir görüntü oluşturmasıdır. Zira hangi üniversiteden mezun olursanız olun kirli, özensiz üst baş ile gideceğiniz bir görüşmenin olumlu geçmesini beklemeyin. Neticede partiye, düğüne ya da pikniğe gitmiyorsunuz!

Görüşme öncesinde iyice dinlenmiş ve zinde olmanız gerekir. Bu şekilde enerjiniz yerinde olursa görüşmeniz de her anlamda olumlu sonuç verecektir. İş görüşmelerinde özellikle stilimizden hareketlerimize, duruşumuza, tavrımıza, ses tonumuza kadar her şeye dikkat edilir. Tabii kıyafet ve aksesuar bunların en önemlisi! 

Kıyafet seçmeden önce her şirketin iş ortamının ve tarzının bir olmadığını unutmayın. Bu sebeple görüşme öncesinde, görüşme yapacağınız şirkkete nasıl giyinildiğini öğrenmeniz gerekebilir. Artık sosyal medya bize her şeyi öğrenebilme imkanı sunuyor ne de olsa. Sonuç ne olursa olsun şıklığınızdan ödün vermeyin derim; ama emin olmadığınızı veya sizi yansıtmayan kombinleri denememeli ve kesinlikle içinde rahatsız olacağınız kıyafetlerden uzak durmalısınız. 

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

İlk olarak daha yeni mezun olduysanız ve yapacağınız ilk iş görüşmesiyse, mutlaka tecrübeli arkadaşlarınızın veya tanıdıklarınızın tavsiyelerine kulak verin. Hemen hemen herkesin bildiği klasik bir iş görüşmesi tarzı vardır ve genelde bu uygulanır ancak yukarıda da belirttiğim gibi her şirketin tercihi aynı olmayabilir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken nokta her iş yerinin farklı kültürel, politik, sosyal ve etnik kökeninin aynı olmadığıdır.

Sizin için normal olan giyim tarzı karşı taraf için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Ne kadar klasik ve şık da olsanız ölçülü değilse kıyafetiniz zaten rakiplerinizin 1 adım gerisindesiniz demektir.

lacivert takım elbise

İş Görüşmesinde Renklerin Önemi 

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da açıklanmış durumda. Bunu göz önünde bulundururak giydiğiniz kıyafetin rengine dikkat etmelisiniz. Özellikle çok renkli ve hareketli kıyafetlerden uzak durmalısınız. Netice iş ciddiyet ve saygınlık gerektiren bir ortam. 

  • Uzak durmanız gereken bir diğer renk ise kahverengidir. Bu soğuk ve donuk duran renkten uzak durun!
  • Lacivert göz yormayan ve güven veren bir renk olduğu için iş görüşmelerinde en çok tercih edilen bir renktir. 
  • Siyah gibi cesaret ve özgüveni yansıtan renkler de çok uygun olacaktır. 
  • Aynı zamanda beyaz gibi huzur ve dinginlik veren renkler de görüşmenizin pozitif geçmesinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Vazgeçilmez Kıyafet Parçaları

Gömlekler

Her zaman gardıropta bulunması gereken parçalardan biri olan gömlekler, iş görüşmelerinde hem kadın hem de erkekler için en doğru ve en çok tercih edilen bir seçimdir. Burada dikkat etmeniz gereken gömleğinizin sade olmasıdır. 

Özellikle bayanların bu konuda daha dikkatli olması gerek. Malum pullu, işlemeli, hareketli trend gömlekleri görünce kendilerini kaybedebilirler. 

beyaz gömlek

Kumaş Pantolonlar

Kumaş pantolonlar sadeliği ve şıklığıyla iş görüşmelerini vazgeçilmez parçaları arasında yerini alır. Üzerinize giyeceğiniz her parçayla rahatlıklar kombinleyebilirsiniz. 

Üstelik çok şık görüneceğinizden şüpheniz olmasın.

blazer ceket

Olmazsa Olmaz Ceketler 

İçine ister askılı bluzlar giyin ister gömlek giyin her türlü çok şık ve havalı gözükeceksiniz. Aynı zamanda ceketler çok ciddidir!

Ayakkabı Seçimi

İş görüşmelerinde yürümenizi engelleyecek ve çok fazla dikkat çekecek tarzda topuklu ayakkabılar giymeyin. O yüzden tercih ettiğiniz kıyafete uygun, kısa topuklu klasik bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kendinizden daha emin ve daha şık görüneceksiniz.

stiletto ayakkabı

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Ekim 2020 Cumartesi ~ 17 Ekim 2020 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme