Kadınların Güzellik Uğruna Yaptığı 7 Hata!
11 Mayıs 2019 Cumartesi
0

Kadınların Güzellik Uğruna Yaptığı 7 Hata!

Güzel ve bakımlı olmak her kadının arzuladığı bir görüntüdür. Güzelleşmek uğruna her şeyi yaparız. Bakım ürünleri, maskeler, estetik merkezleri bu uğurda yaptıklarımızdan sadece birkaç tanesidir. İnsanın kendini güzel hissetmesi için bakımlar yapması ufak tefek dokunuşlar yapması elbette çok güzel bir olay, ancak bazen durum pek öyle olmuyor. Güzelleşeceğiz derken tam tersi durumlar da gerçekleşebiliyor. 

Bunların yaşanmasının nedeni ise dikkatsiz ve özensiz davranışlarımız, bize uygun olmayan, kulaktan dolma sözlerle yapmış olduğumuz uygulamalardır.

Peki siz de güzelleşmek uğruna tonlarca para harcayan, duyduğunuz her şeyi deneyen ve sonucunda zarar görenlerden misiniz? 

1) Her Okuduğunuz Diyeti Uygulamak

diyet listesi

Yaz geliyor. Malum bu dönemde kadınların en büyük sorunu kilo problemleridir. Haliyle hemen hemen her gazete, dergi ve programlarda da en çok konuşulan sağlık konularından biri de diyettir. Neredeyse her gün bir sürü diyet listesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Günüzümüzde zayıf olmak, daha doğrusu sıfır beden diye tabir edebileceğimiz bir bedene sahip olabilmek son zamanların en büyük trendlerinden. Toplumda öyle bir algı oluşturuldu ki 200 gram alsanız sanki 4-5 kilo almışcasına bir tepki yaratılıyor. Elbette kiloyu savunmuyoruz, anlatmak istediğimiz sağlıklı bir şekilde beslenmek ve kişiye özel beslenme programlarından yararlanmak. 

Her duyduğunuz diyeti uygulamak size bir şey katmaz. Güzelleşmek uğruna yapılan ve hala yapılmaya devam eden en büyük hataların başında bilinçsizce yapılan ve kısa sürede sonuç vermesi beklenen diyetler var. Bu tarz diyetler sizin sağlığınızı kaybetmenize, hatta hayatınızı kaybetmenize dahi neden olabilir. Bunun örneklerini çok fazla gördük. Bu yüzden güzelleşeceğim, zayıflayacağım diye her okuduğunuz veya duyduğunuz diyeti uygulamayın.

2) Ünlülere Benzemek İçin Yapılan Estetikler

estetik

İnsanların yüzleri, bedenleri kişiye özgüdür, özeldir. Bir başkasına benzemek istemek, hatta bunun için işlemler yaptırmak yapaylıktan başka bir şey olamaz. Üstelik herkesin yüz şekli kendine özgüdür. Bu tarz işlemleri yaptırırken kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalı, bir uzman tarafından kendinize uygun olan, sizin için gerekli işlemler yapılmalı. 

Estetik, dolgu vb. işlemler dahi hafife alınmayacak önemli işlemlerdir. Bu tarz işlemleri yaptırıken doktor seçimi dahi çok önemlidir. Geri dönüşü olmayan uygulamlarla güzelliğinize gölge düşürmeyin. Doğal, güzel ve estetik bir görünüm için kişi, her zaman kendi yüz tipine uygun tercihlerde bulunmalıdır. Yani sadece bir ünlüye benzemek için bu işlemler yaptırılmayabilir. 

3) Yüzdeki Sivilce ve Siyah Noktaları Sıkmak

akne sorunu

Yüzümüzde çıkan sivilce ve siyah noktalar çoğu zaman yediklerimizin sinyalidir. Özellikle yağlı bir cilde sahipsek, yağlı ve kızartma tarzı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Sivilceli cilde sahip insanların en çok yaptığı hata sivilce ve siyah noktaları sıkmaktır. Bu durum elbette rahatsız edici olabilir, ancak sıktığınızda sivilceler daha çok dağılacak ve yüzünüzde izler, kızarıklıklar kalacaktır.

Hatta uzmanlar bunun daha tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Eğer ciddi anlamda sivilce sorunları yaşıyorsanız bunun çözümü sıkmak değildir. Mutlaka bir uzmana görünün. Altından başka hastalıklar çıkabilir. 

4) Rimel İle Uyumayın

maskara

Makyaj yapmak, bakımlı olmak insana kendini güzel hissettiriyor. Her kadın bir kremle de olsa kendine ufak dokunuşlar ve bakımlar yapmaktan hoşlanır. Bunlar insanı motive eden, özgüven hissettiren durumlardır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta yüzümüzde ve özellikle de kirpiklerimizde rimelle uyumamamız gerekir. Rimel kirpikleri sertleştirdiği için uzun süre kaldığında kopmalara ve dökülmelere neden olacaktır. 

5) Bronzlaşma Çabası

bronzlaşmak

Esmeler beyaz tenli olmak ister, beyaz tenliler de esmer... İnsan zaten hep kendinden olmayana özenir. Özellikle de kadınların esmer olma çabası inanılır gibi değil. Yazın denizde zaten insanlar yeterince vakit geçirdiğinde bronzlaşıyor. 

Maalesef bazı kadınlara o bronzluk yetmiyor olsa gerek ki sağlıklarını bile hiçe sayarak solaryumun kapılarını çalıyorlar. Güzellik uğruna (ki bu göreceli bir kavram) o kapıları çalarken, aslında kendilerine nasıl zarar verdiklerinin, özellikle de cilt kanserine davetiye çıkardıklarının farkında olmuyorlar. Özellikle de bunu sürekli hale getirenlerin bu konuda çok daha dikkatli olması ve bilinçlenmesi gerekiyor. 

6) Aynı Traş Bıçağını Kullanmak

traş bıçağı

Traş bıçağı özellikle yaz aylarında bazı kadınların pratik ve acısız olduğu için en çok başvurduğu yöntemdir. Ancak bu tarz bıçakları kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. O da bu tarz bıçakların sürekli kullanılmaması. Aşınmaya başlayan bıçakların kesme özelliği azalır. Haliyle kullanım için çok uygun değildir.

Özellikle de genital bölgeler için kullanılan jiletler, sağlığınız açısından daha fazla tehlike yaratıyor. Çünkü sağlıksız, kullanılmış jiletler vücutta bakterilere neden oluyor. Bu da haliyle enfeksiyon riskini yükseltiyor. 

7) Makyaj Yaparken Hijyene Dikkat!

makeup brush

Makyaj malzemelerinin hijyenik olması dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi. Her gün makyaj yaptığınız allık, pudra ve far fırçalarında çok fazla bakteri birikiyor. Temizlemeden kullandığınız bu fırçalar cildinizin tahriş olmasına ve en önemlisi bunun sonucunda da enfeksiyon oluşmasına neden oluyor. 

Makyaj malzemelerinizde oluşan bu bakterileri önlemek için belirli periyotlarda makyaj malzemelerinizi temizlemeniz gerekir. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 11 Mayıs 2019 Cumartesi ~ 11 Mayıs 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme