Kaliteli Kıyafet Nasıl Seçilir?
20 Nisan 2019 Cumartesi
0

Kaliteli Kıyafet Nasıl Seçilir?

Halk arasında "kaliteli kıyafet" dendiğinde hep pahalı ürünler akla gelir; fakat bir ürünün kaliteli olabilmesi için ürünün pahalı olması tek başına yeterli değildir. 

Hepimiz birçok mağaza gezmişizdir ve sırf marka diye sadece materyallerle süslenen ve kumaşına baktğınızde çok da kaliteli olmayan tişörtleri görmüşüzdür. Hatta birçoğunuz bilinen bir markanın ürünü olduğu için yüksek paralar ödeyerek o ürünü satın almışssınızdır ve memnun kalmamışssınızdır.

Ön Yargılarınızı Yıkın

Alışveriş yapmadan önce yıkmanız gereken ilk ön yargı “ucuz kıyafetin kalitesiz olduğu” düşüncesidir. Günümüzde üretim maliyetleri eskiye oranla daha ucuz olduğu için kaliteli kıyafetler de uygun fiyatlı olabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken alacağınız kıyafetin kumaşının aşırı sentetik olmaması, dikişlerinin düzgün – sıkı olması ve kesiminde asimetri bulunmamasıdır. Bu üç genel kritere uygun olan her kıyafet “kullanılabilirlik” seviyesindedir. Diğer önemli kriterler ise üzerinize uyması ve size yakışmasıdır.  

Peki o zaman kaliteli kıyafet nasıl seçilir diyorsanız buyrun yazımıza!

Akıllı alışveriş, daha uzun süre dayanan kaliteli kıyafetlere yatırım yapmak anlamına gelir. İşte size satın alacağınız kıyafetin kalitesini gösteren püf noktalar!

dikiş

Sağlam Dikişler

Kıyafetteki olmazsa olmaz en önemli şey sağlam dikişlerdir. Aldığınız kıyafetin dikişlerinde, düğmesinde vb. yerlerinde dikiş hataları, gevşeklikler varsa o ürünü boşa aldınız demektir; çünkü bu sorun kıyafeti uzun süre giyemeyeceğinizi gösterir. Alacağınız kıyafetin sağlamlığını test edin. Yapacağınız şey çok basit, kumaşı biraz çekerseniz dikişlerin sıkılığını anlayabilirsiniz.

Eğer gevşeme vs. yok ise o ürünü uzun süre giyebilirsiniz demektir.

kumaş

Doğal Kumaşları Tercih Edin

Sentetik kumaşlardan uzak durun derim; çünkü sentetik kumaşlar dayanıksızdır ve özel bir hassasiyet gerektirir. Kuru temizleme gibi maddi açıdan sizi yıpratacak bir özen ister.

Düşünsenize hemen hemen her gün yıkadığınız kıyafetlerinizi kuru temizlemeye gönderdiğinizi. Size de ağır geldi değil mi? Bu yüzden uzun süre kullanabileceğiniz dayanıklı sıcak tutan doğal kumaşlar tercih etmelisiniz. 

fermuar

Plastik Fermuarlı İse Sakın Almayın!

Bazı ürünler özellikle de montlarda plastik fermuar kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu fermuarlar çekilirken çok çabuk kopabiliyor ya da kırılabiliyor, makineye atıldığında ise deforme olabiliyor. Plastik fermuarlı ürün yerine her zaman metal fermuarlı kıyafetleri ve montları tercih ederseniz daha uzun süre kullabilirsiniz. Kıyafet seçerken yapılan hatalar adlı blog yazımızı da bu bağlamda değerlendirebilirsiniz.

Düzgün Kalıplar

Birçok firma kumaştan kar etmek adına kolunuza bacağınıza kısa gelebilecek ya da omuzlarınıza çok oturmayacak şekilde kıyafetler üretirler. Bu hilelere dikkat edin ve her zaman bedeninizi sıkmayacak şekilde ürünler tercih edin. Aksi taktirde aldığınız kıyafeti uzun süre kullanamazsınız.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 20 Nisan 2019 Cumartesi ~ 20 Nisan 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme