Kış Parfümü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
04 Ocak 2020 Cumartesi
0

Kış Parfümü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parfüm, her mevsim kullanılan ve kişiyi özel kılan, etrafa hoş kokular saçmamızı sağlayan en önemli güzellik rutinlerinden biridir. Öyle ki aynaların önünü farklı farklı kokularla görmek mümkün. Parfümler çoğu zaman kişinin tercihlerine ve mevsimlere göre seçilmektedir. 

Özellikle, kış aylarında parfüm alırken yaz aylarına göre biraz daha dikkat etmek gerek. Çünkü kışın soğuk havalarda parfüm kokuları daha hızlı bir şekilde yol olup uçmaktadırlar. Bu yüzden kış aylarında hava sıcaklığı çok düşük olduğundan dolayı soft kokular yerine daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilir. 

Parfüm sıkma işlemi

1) Parfüm Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parfüm seçilirken mevsimi uygun kokunun seçilmesi dikkat etmeniz gereken ilk konudur. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise parfüm seçtiğiniz zaman cildinizin temiz olması gerekir. Parfüm seçiminde mutlaka parfüm cilde sıkılarak bir süre beklendikten sonra karar verilmelidir.

Tabii üst üste 3'ten fazla kokuyu sıkıp karıştırmamanız da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Doğru parfümü seçmek için cilt tipine dikkat etmeli ve parfüm ile ilgili birkaç temel bilgiyi bilmek gerek. 

Parfüm sıkma işlemi

2) Parfüm Notaları

Parfüm notası da nedir dediğinizi duyar gibiyim. Ancak parfüm de tıpkı bir sanat eseri gibi notalardan oluşmaktadır. Adeta bir parfümde tıpkı bir şarkı gibi birden fazla notaya rastalayabilirsiniz. Şöyle ki, parfümdeki notalar, kokuların farklı zamanlarda farklı kokular açığa çıkarmasıyla oluşur. 

Nedenini merak ediyorsanız, kokuların içerisindeki maddelerin ağırlıklarının ve yoğunluklarının farklı olmasından dolayıdır. Hatta parfüm aldığımızda hemen hemen hepimiz kokusu çok yoğun kalıcı ya da bu parfüm çok çabuk uçuyor diye yorumlarda bulunuruz. İşte sebebi bu yüzden. 

Parfümlerde üç nota bulunmaktadır. Bunlar, üst, orta ve alt notalardır. Üst nota, parfüm sıkıldıktan sonra duyulan ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluştuğundan dolayı parfümün etkisi çok uzun sürmemektedir. Orta nota ise, etkisinin birkaç saat sürdüğü notalardır. Bu yüzden parfüm seçimi yaparken bu notanın açığa çıkmasını beklemelisiniz. 

Alt nota ise kokuları yoğunluk olarak daha ağır olan, etkisi uzun saatler süren ve parfümün gerçek karakterini ortaya çıkaran bir notadır. Parfümün kalıcılığı ile doğru orantılıdır. 

Kış parfümü

3) Kışın Tercih Edilen Parfüm Kokuları

Parfüm, her mevsim kullanılabilen, ancak her mevsime özgü kokuları barındıran en önemli güzellik rutinlerindendir. Yaz mevsiminin bitmesine sayılı günler kaldı. Artık yavaş yavaş sonbahar ve kış hazırlıkları da başlamak üzere. 

Tıpkı kıyafetler gibi makyaj malzemeleri ve parfümlerde de mevsime özgü yenilikler yapılmalı. Çünkü kışın soğuk havalarda parfüm kokuları daha hızlı bir şekilde yok olup uçmaktadırlar. Bu yüzden kış aylarında soft kokular yerine daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmeli. 

Kış aylarında kullanılan hafif ve fresh kokulu parfümler artık yerlerini daha ağır ve oryantal esansları olan parfümlere bırakmaktadır. Kış parfümlerinde yaz parfümlerine oranla daha fazla alkol bulunur. Kış aylarında genel olarak amber, tarçın, misk, vanilya, balkabağı ve baharatlı kokular tercih edilmektedir. Çünkü bu kokular daha yoğun ve egzotiktir. Yazın bu kokular çok ağır gelir. 

Parfüm çeşidi

4) Parfümleriniz Gideceğiniz Yere Uygun Olmalı

Parfüm seçimi sadece mevsime uygun olanı bulmakla yetmiyor maalesef. Aynı zaman kullanılan parfümler gidilecek yer ve mekanlara göre de değişiklik göstermektedir, göstermelidir de! Günlük hayatta çok ağır kokular tercih etmemelisiniz. 

Ağır olan bu kokular fazlasıyla iddialı ve yoğun oldukları için özel bir yere gidilmedikçe kullanılmamalı. Zira hem siz hem de etrafınızdakiler bir süre sonra rahatsız olacaktır. Bu yüzden doğru yerde ve zamanda doğru parfüm kullanmak oldukça önemli bir konudur. 

Doğru parfüm kullanımı sadece kişisel özelliklere ve beklentilere bağlı değildir.  Aynı zamanda zaman ve mekan da belirleyici olmalıdır. Size çok yakışan bir parfüm olsa da, doğru zamanda kullanmamanız veya fazla sürmeniz sizi beklediğiniz sonuçtan uzaklaştırabilir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 04 Ocak 2020 Cumartesi ~ 04 Ocak 2020 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme