Kış Şapka Modellerine Göz Attınız Mı?
17 Ekim 2020 Cumartesi
0

Kış Şapka Modellerine Göz Attınız Mı?

Şapka modelleri, birçok kadının kullandığı önemli aksesuarlardan biridir. Özellikle de kış sezonunun aksesuarı sizin için nedir diye sorsalar şüphesiz ki pek çoğunun aklına şapkalar gelecektir. Eminim ki şapkasız bir kış geçirmeyi aklımızdn dahi geçirmediğimiz örgü berelerden, yün fedora şapkalara, kedi kulakları ile öne çıkan yün şapkalara kadar çok farklı çeşitte şapka modelleri ile bu kış karşılaşmak mümkün. 

Böylesine çok sevilen ve kullanılan bu şapkaların uzun bir tarihi geçmişi vardır. Son yıllarda moda sektörüne bakılıdğında şapkasız çıkmama modası oluştu. Hal böyle olunca girişi, fazla uzatmadan 2020-2021 sonbahar kış sezonu şapka modelleri ve şapka kombinlerini gözden geçirmeye başlayalım.

Peki ya o çok severek taktığınız şapka modellerinin isimlerini biliyor muydunuz?

Şapka gibi önemli bir aksesuarı doğru biçimde kombin yapabilmek için farklı formlara sahip kolay şapka modellerini iyi bilmek gerekir. Ayrıca şapka seçimi yaparken yüz tipiniz, yüz biçiminiz, saç rengi ve yüz şekliniz gibi detayları göz önünde bulundurmanız gerekir. 

O zaman sıra geldi o çok sevdiğiniz şapkaların isimlerini öğrenmeye!

Melon şapka modeli

1) Melon Şapka

Melon şapka, 1850 yılında bir İngiliz olan Thomas William Coke tarafından yaratılan, asıl amacı at üzerindeyken alçak ağaç dallarından korumak olan, içi ve kenarlığı sert takviyeli bir şapka türüdür.

Şeklen fötr şapkayı andırsa da ondan çok daha sert olup, üst kısmı içe girintili değil dışa bombelidir. 

Kovboy şapka

2) Kovboy Şapka

Vestern filmlerinden tanıdığımız o karizmatik kovboy şapkaları aslında bir Hollywood icadıdır ve 1960'lardan sonra ortaya çıkmıştır. Vahşi Batı'nın kovboylarının taktığı kenarları yukarı doğru kıvrılan ve genelde boyundan ip geçirilen şapka modellerine "Kovboy Şapkası" denir. 

Plajlarda, festivallerde, konser gibi etkinliklerde ve gündelik giyimde kullanılan kovboy şapkaları, country tarzın en önemli tamamlayıcısıdır. 

Cloche şapka modeli

3) Cloche Şapka

1920'lere damgasını vurup 1933'e kadar popülaritesini koruyan Cloche Şapka, moda tasarımcısı Caroline Reboux tarafından tasarlanmıştır.

1837-1927'de Caroline Rebouxa tuhafiyede çalışırken bir kadının şapkasının üstüne koyduğu peçeyle bu modaya öncülük ederek kendini geliştirmiş, dönemindeki ve sonrasındaki tüm modacılara ilham kaynağı olmuştur. Çan biçiminde, keçeyle yapılan Cloche Şapkalar'ın daha sonraları çeşitleri arttırılmış ve hatta boncuklu ve dantelleri olmak üzere modelleri de kullanılmıştır. 

Vintage modasına ayak uydurmayı sevenlerin çok iyi bildiği ve sevdiği şapkaların başında cloche şapkalar gelir. Ancak bu sezon diğerlerinden farklı olarak sadece vintage seven kadınların ilgisini çekmiyor. Aynı zamanda pek çok moda severin de kış gardırobunun baş köşesinde yerini alıyor. Bu şapkaların çok ilginç ve insanı şaşırtan bir yanı vardır. 

Şöyler ki: bu şapkalar kadınların düşüncelerini yansıtansimgesel bir parçaymış ve bu şapkaları eski dönemlerde daha çok kısa saçlı olan kadınlar tercih edermiş. Eğer siz de bu şapkaları çok seviyseniz, çan eteklerle, dantelli elbiselerle, ekose kıyafetlerle ve takım elbiselerle rahatlık kullanabilirsiniz. 

Bere modeli

4) Kış Aylarının Vazgeçilmezi Bereler

Kış aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan örgü bereler, örgü ya da kumaştan yapılır. Soğuk havalarda ve kış aylarında başı soğuktan koruyan ve komple saran vereler casual giyimin en önemli aksesuarlarından biridir. 

Özellikle de 2019-2020 modasının en trend kış aksesuarı bence bu yün spor şapka modelleri. Üstelik tatlı görünmek isteyenler için papyonlar ile daha sevimli hale getirlmiş durumda. Bu sene kış sezonunda yün spor şapka modelleri sıklıkla tercih edilecek şapka modellerinin başında yer alacağa benziyor. Bence sezonun gözdesi olan bu yün bereleri kaçırmayın ve mutlaka kış gardırobunuzda bulunması gereken kombinlere ekleyin. 

Fedore şapka modeli

5) Yün Fedore Şapkalar

Fedore şapkalar kullanım alanı olarak oldukça geniş yelpazeye sahip. Örneğin, bu şapkalar yazın hasır formlarıyla kullanılıyor ve herkes tarafından çok seviliyor. Aynı zamanda Fedore Şapka modelleri, kış soğukları için yün halleriyle yer alıyorlar. 

Büyük kenarlara sahip Fedore Şapkalar çok ilgi görse de ne yazık ki herkesin kullanabileceği bir yapıya sahip değil. Çünkü geniş bir şapka modeli olduğu için uzun boylu değilseniz, sizi daha da kısa gösterecektir. Ancak maskülen stilin en güzel tamamlayıcılarından biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

Fedore şapkaları hemen hemen stile adapte edebilirsiniz. Örneğin, kaşe uzun kabanlar ile mükemmel bir bütünlük sağlarlar. Aynı zaman deri ceketlerle de mükemmel bir görüntü yaratabilirsiniz. Özellikle de asi görünüş tabir ettiğimiz vamp kadın görüntüsü oluşturabilirsiniz. 

Fadore şapkaların renklerine baktığımızda daha çok siyah, kahverengi ve beyaz tonlarında karşımıza çıktığını görüyoruz. Ancak illa daha çok bu renkler kullanılıyor diye siz de bu tonları kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer farklı bir renk karşınıza çıktıysa ve beğendiyseniz rahatlıkla alıp kombinlerinize uyarlayabilirsiniz. 

Fadore şapkaların en çok yakıştığı stillerin başında bohem kıyafetlerin olduğunu unutmayın. Bohem kombin oluşturmak için özellikle maksi etek ya da maksi elbiseler ve yelekler kullanabilirsiniz. 

Avcı şapkası modeli

6) Avcı Şapkaları

Soğuklara karşı kafamızı kulaklarımızı ne korur diyenler için yün bereler üçünde en iyi alternatif, trapper bizim deyimimizle avcı şapka modelleridir. Avcı şapka modellerini bilmeyenler belki çok basit sıradan bir şapka gibi görebilir fakat başlayan kış sezonu moda haftalarına göz atacak olursanız, birçok markanın defilesinde de bu şapkaların kullanıldığını görmüş olursunuz. 

Soğuk havalarda kullanabileceğiniz en konforlu, en rahat ve bir o kadar şık bir şapka olan avcı şapkaları, koruyucu özelliğinden ötürü özellikle Rusya gibi çok soğuk ülkelerde yaşayanların kafalarından çıkarmadıkları bir şapka modeli. 

İsminin avcı şapka olması kafanızda çok basit, sıradan bir şapka imajı yaratabilir. Ancak kullandığınızda hiçte öyle olmadığını göreceksiniz. Çünkü oldukça cool bir havası var. Üstelik bu şapkalar yalnızca bayanlara hitap etmiyor. Aynı zamanda erkeklerin de kullandığı hatta daha fazla tercih ettiği şapkalar arasında yer alıyor. 

Tabii moda dendiği zaman kadınların içinde olmadığı bir alan yok. Haliyle erkeklerde gördükleri bu şapkayı da gözden kaçıracak değillerdi. Bence siz de hem farklı bir tarz yakalamak hem de sizi sıcak tutacak bir şapka arıyorsanız bu şapkalar tam size göre!

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Ekim 2020 Cumartesi ~ 17 Ekim 2020 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme