Kişisel Bakım Sırasında Muhtemelen Yaptığınız 11 Kritik Hata
18 Mayıs 2019 Cumartesi
0

Kişisel Bakım Sırasında Muhtemelen Yaptığınız 11 Kritik Hata

Pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt, hepimizin hayalini kurduğu cilt tipidir. Cildimiz ne kadar canlı ve bakımlı olursa kendimizi o kadar iyi hissederiz. Üstelik cildinize sağlıklı bir şekilde bakmak sandığınızdan çok daha kolay. Birçok kadın aslında farkında olmadan cildine, saçlarına zarar verebiliyor. 

Bu yüzden bugün sizler için yapıyor olabileceğiniz ve ilerde bu hatalara düşmemeniz adına yapmamanız gereken cilt bakım hatalarını araştırdık.

İşte sizlere dermatologların uyardığı yapmamanız gereken kişisel bakım hataları!

sun cream

1) Güneş Kremi Sürmeden Dışarıya Çıkmak

Hemen hemen her cilt bakımı yazılarımızda yer verdiğimiz güneş kremi konusu gerçekten çok önemli. Ne yazık ki toplumda hala güneş kremi kullanımı tam anlamıyla yaygılaşamadı. Üstelik uzmanlar güneş kremini sadece yaz aylarında değil, her mevsimde kullanılması gerektiğini söylüyorlar. 

Zaten güneşte çok kalmayacağım ya da zaten geç çıkıyorum güneş kalmıyor bir şey olmaz diye düşünmeyin. Cildinizi korumadığınız sürece cilt lekelerine, erken yaşlanmaya ve en önemlisi cilt kanserlerine davetiye çıkartıyorsunuz. Kesinlikle güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayın!

sivilce sorunu

2) Sivilcelerle Oynamayın

Sivilcelerle mücadele etmenin zorlu bir süreç olduğunun farkındayız. Ancak sivilcelerle sıkarak mücadele edemezsiniz. Belki o an için bir çözümmüş gibi görünse de ilerleyen saatlerde daha fazla çoğalabilir. Üstelik elle sıktığınız zaman yüzünüzde tırnak izleriniz ve sivilce izlerinizin kalması da kaçınılmaz oluyor. 

Akne sorununuz çok fazlaysa kendi kendine geçmesini beklememelisiniz. Sivilcenin geçmesinden çok bence altında yatan sorun araştırılmalı ve içerden desteklerle akne sorunu çözülmeli diye düşünüyorum. Bu yüzden mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. 

sıcak su ile duş

3) Sıcak Suyla Duş Almak

Sıcak su ile duş almak sizi rahatlatabilir. Özellikle yorgun geçen bir günün ardından sıcak su ile duş almak psikolojik olarak sizi rahatlatsa da fizyolojik olarak ne yazık ki cilde pek iyi gelmiyor. Özellikle de bunu alışkanlık haline getirdiyseniz, bu alışkanlığınızı bırakmalısınız. 

Sıcak su cildinizdeki yağ dengesini bozacağı için cildinizi kurutacaktır. Sıcak su, buhar derken bu sizi gerçekten çok bunaltabilir. Başka hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Aman diyoruz dikkat!

saç kremi uygulama işlemi

4) Saç Kremini Sadece Uç Kısımlara Sürmek

Saç kremi, saçların kolay taranmasını ve ipeksi bir görünüm kazanmasını, parlak bir görüntü yaratmasını sağladığı için kullanılan bir saç bakım ürünüdür. Buraya kadar hepimiz hem fikiriz. Ancak şöyle bir algı oluşmuş durumda. Saç kremini saçımızın tamamına uyguladığımızda, saçlarımız yağlanacak veya bir ağırlık oluşacakmışız gibi hissederiz. Bu yüzden de sadece saç uçlarına uygularız.

Belki bu eski dönemlerde üretilen saç kremleri için geçerli olabilirdi, ancak günümüzde böyle bir durum söz konusu değil. En azından güvenilir bir marka ile bu sorunu çözebilirsiniz. Çünkü saç kremleri artık saçları besleyici özelliği ile de çok fazla tercih ediliyor. Siz de saçlarınıza  bakım yapmak ve sağlıklı bir görünüm yaratmak istiyorsanız saçlarınıza komple bakım yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. 

saç şekillendirici

5) Yüksek Isıda Yapılan Saç İşlemleri

Saçlarımızı şekillendirmek için pek çok işlem yapıyoruz. Bir gün kıvırcık, bir gün düz, bir gün dalgalı. Üstelik her gün duş sonrası saç kurutma işlemleri ve üstüne diğer işlemler de eklenince saçlarınızı yıpranmaması için başka bir nedene ihtiyaç kalmıyor. 

Saçlarınıza ne kadar çok ısı işlemi uygularsanız ne yazık ki saçlarınızın yıpranma derecesi de o kadar çok artıyor. Haliyle saçlarınızda kopmalar, dökülmeler meydana gelecektir. Saçlar kadınlar için çok önemli. Hepimiz sağlıklı saçlara sahip olmak istiyoruz. Bu yüzden de saçlarınızı yüksek ısılı işlemlere maruz bırakmayın. 

Makyajlı uyumak

6) Asla Makyajlı Uyumayın

Güzelleşmek uğruna ona makyaj malzemesi alırken, güzelleşmek adına saatler harcarken, asıl önemli olan cilt güzelliğine önem vermemek! Bunu hemen hemen çoğu kadın her zaman olmasa da mutlaka yapıyor. Elbette bazen yorgun, halsiz, uykusuz olabiliyoruz, zor gelebiliyor. Ancak sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak için cildinize, kendinize vakit ayırmanız gerekiyor. 

Makyajla uyumak cildiniz için yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri. Çünkü zamanla cildiniz çok çabuk bozulacak, kırışıklıklarınız artacak, yüzünüz matlaşacak, gözenekleriniz genişleyecek ve artık makyaj bile fayda etmeyecek!

Temiz ve sağlıklı bir cilt, pozitif ve özgüvenli günler demek!

boyun ve dekolte bakımı

7) Cilt Bakımı Yaparken Boynu ve Dekolte Bölgesini Es Geçmek

Biz kadınlar cildimiz güzel olsun, ışıltılı, canlı olsun diye her şeyi yapıyoruz. Ancak bunları yaparken maalesef boynumuza ve dekolte bölgemize çoğu kez üvey evlat muamelesi yapıyoruz. Ancak yüzünüzü korumak, beslemek boyun ve dekolte bölgemize fayda sağlamıyor. 

Üstelik yaşınızı en çok gösteren bölgeler bu bölgeler oluyor. Bu yüzden ilerde ciddi estetik sıkıntıları yaşamamak ve yüzünüz genç, boynunuzun ise kırışık görünmemesini engellemek için boyun ve dekolte bakımlarınızı ihmal etmemelisiniz. 

diş fırçası

8) Aynı Diş Fırçasını Uzun Süre Kullanmak 

Ağızımız bakterilerin en çok bulunduğu veya oluştuğu bölgelerden biri. Yemek artıkları vs. derken ister istemez çok da sağlıklı bir ortam olmuyor. Üstelik diş fırçalarının bulunduğu ortam da malum banyolar. Bu yüzden daha fazla hijyen gerektiryor. Aynı zaman da ıslak kaldığı için farklı bir alanda olsa dahi üzerinde bakteriler birikiyor. 

Uzmanlar diş fırçalarının en geç altı ay olmak üzere normal olarak üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Diş sağlığınız için bu konulara dikkat etmek de fayda var. Güzel dişler, sağlıklı gülüşler. 😊

makyaj temizleme

9) Göz Makyajını Sert ve Hızlıca Çıkartmayın

Göz bölgemiz yüzümüzdeki en hassas bölgelerin başında geliyor. Bu yüzden de ayrı bir özen ve hassasiyet gerektiriyor. En basit krem sürme uygulaması yaparken bile bastırarak değil de daha hafif daha minnoş hareketlerle işlemlerimizi uygulamamız gerekiyor. 

Makyaj çıkarma işlemin de ise bu hassasiyet kat kat artıyor. Gözümüze birçok makyaj uygulaması yapıyoruz. Zaten rimel sürdüğümüzde kirpiğimizde bir katran oluşuyor. Bu uygulamaları silerken de acele etmenize gerek yok. Sert ve hızlıca yaptığınız işlemler hem gözünüze hem de kirpiklerinize zarar verecektir. 

İşleminizi daha hafif ve dairel hareketlerle uygulayıp göz altlarınız için uygun olan kremi sürerseniz daha sağlıklı göz altı ve gür kirpiklere sahip olabilirsiniz. 

duş lifi

10) Sahi Banyo Lifinizi En Son Ne Zaman Aldınız?

Banyo lifinizi en son ne zaman aldığınızı dahi hatırlamıyorsanız artık lifinizi değiştirme vaktiniz gelmiş de geçiyor demektir. Banyo lifinden ne olur diye düşünmeyin. Kullandığınız liflerin diş fırçasından pek de farkı yok aslında. 

Diş fırçası nasılsa lifler öyle maalesef. Şöyle ki duş aldığımızda sonuçta vücudumuzdaki kirden, tozdan arınmak için duş alırız. Haliyle lifler de pek hijyenik olmuyor. Elbette çıkarken temizliyoruz, fakat ıslak kaldığı için de bakteriler birikiyor. Bu yüzden mutlaka sık sık liflerinizi değiştirmelisiniz.

spor

11) Spora Makyajla Gitmeyin

Her zaman güzel ve bakımlı olmak biz kadınların doğasında var. Elbette bakımlı ve güzel görünmek çok güzel. Kendimizi bu şekilde daha pozitif, daha enerjik hissederiz. Ancak her daim bol makyaj, kat kat fondöten uygulamak doğru değil. Özellikle de bu şekilde spor yapmak hiç doğru değil. Spora makyajla mı gidilir diyenleriniz olabilir ama emin olun giden çok insan var. 

Spor yaparken zaten fazlasıyla terleriz. Cildiniz mayjalı olduğunda terleyen cildiniz doğal olarak hava almayacak ve cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır. Üstelik hem ter, hem fondöten sonucunda cilt daha çok kirlenecek ve haliyle yüzünüzde başta sivilce olmak üzere birçok cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Spor zaten sağlık için yapılır ve önemli olan vücudun serbest kalmasıdır. Yüzünüzde kat kat makyajla gittiğinizde maalesef daha çok zarar görüyorsunuz. Lütfen bu hataya düşeyin.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 18 Mayıs 2019 Cumartesi ~ 18 Mayıs 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme