Bu Öneri Hayat Kurtarır: Kışlık Montlar Nasıl Temizlenir?
27 Ekim 2019 Pazar
2

Bu Öneri Hayat Kurtarır: Kışlık Montlar Nasıl Temizlenir?

Montlarımız sonbaharın bitmesiyle ve kışın başlamasıyla ilkbahara hatta yaza kadar giydiğimiz vazgeçilmez giyeceklerimizdendir. Buz gibi havalarda içimizi ısıtan en önemli dış giysimizdir. Hemen hemen her gün üzerimizdedir. Bu yüzden de kış boyunca yağmuru ve karı içlerine çekerler. 

Havaların ısınmasıyla birlikte kış boyu kötü havaya maruz kalan kabanların evde temizliği ise özellikle de bayanlar için önemli bir sorundur. 

Model açısından olduğu gibi kumaş cinsi açısından da kabanlar oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle de kabanların yıkama koşulları farklılık gösterir. Bu yüzden her kumaş farklı özelliklere ve dokuya sahip olduğu için hepsini aynı derecede ve sıcaklıkta yıkayamayız. Kaban kumaşları normal giysi kumaşlarından farklı olduğu için onları temizlemek ayrı bir hassasiyet ve özen gerektirir. En çok bilinen yöntem ise kuru temizlemedir; ancak bazı kumaş türleri evde makinede yıkabilir. 

kaban

Hangi kumaş türleri evde yıkanmalı?

Evde yıkanabilen kumaş türlerinden birisi kaşe kumaştır. Dikkatli yıkandığı sürece hiçbir sorun yaşamazsınız ve kolayca temizlersiniz.

kaşe kaban modelleri

Kaşe Kaban Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kaşe kumaşlar oldukça hassas kumaşlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle yıkanma koşullarına özellikle de yıkama suyunun sıcaklığına çok dikkat etmek gerekmektedir. 30 dereceden daha fazla sıcaklıklarda kaşe kaban yıkamak kabanınızın bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle çamaşır makinesi için soğuk sayılabilecek derecede su ile kaşe kaban makinede rahatlıkla yıkanabilmektedir.
 • Çamaşır makinelerinin sıkma devri narin kumaşlardan sentetik kumaşlara kadar her türlü kumaşı rahatlıkla yıkayabilmek adına oldukça geniş bir aralıkta bulunmaktadır. Makineye atılan çamaşırın cinsine göre farklı şekillerde ayarlanabilmektedir. Kaşe kaban gibi hassas kumaşlar ise elde yıkama ayarında yani sıktırılmalıdır.
 • Kaşe kumaş türü hassas kumaşlardan olduğu için dönme hareketi ile birlikte kumaşta tüylenmeler meydana gelebilmektedir. Bu durumu önleyebilmek için kaşe kabanınızı çamaşır filesine yerleştirerek atmalısınız.

kaz tüyü mont

Kaz Tüyü Montlar Nasıl Yıkanır?

 • Öncelikle yıkamaya başlamadan önce tüm fermuarlarını kapatın ve montu ters çevirin.
 • Ilık suda makinanın hassas döngüsünü ayarlayın.
 • Makinaya montla birlikte iki çift kot pantolon gibi ağır bir kaç giysi yerleştirin. Daha ağır olan giysiler mont üzerinde fırçalama görevi görürler. Ayrıca makinayı dengede tutar.

şişme mont

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

 • Şişme montu yıkamanın en iyi yolu özel olarak teknik dış giyim ya da şişme ceket için tasarlanmış temizleyicilerle yıkamaktır. Ev tipi deterjanlar ve yumuşatıcılar montunuzun şişme olan yerlerine ve kuş tüylerine zarar verebilir ve ayrıca su geçirmez kaplama kumaşı soyabilirler.
 • Makinanızın deterjan kısmının temiz olduğuna emin olun, içinde önceden kalan herhangi bir deterjan veya yumuşatıcı olmaması gerekir. 
 • Sıvı deterjan koyarak düşük ayarda yıkanız. 
 • Şişme montu yıkamanın en iyi yolu özel olarak teknik dış giyim ya da şişme ceket için tasarlanmış temizleyicilerle yıkamaktır. Ev tipi deterjanlar ve yumuşatıcılar montunuzun şişme olan yerlerine ve kuş tüylerine zarar verebilir ve ayrıca su geçirmez kaplama kumaşı soyabilirler.

 • Üstten kapaklı çamaşır makinaları ile montunuzu yıkamayın, onların merkezdeki çeviricileri montunuza zarar verebilir. Eğer evinizde önden kapaklı çamaşır makinanız yoksa, çamaşırhanelerde yıkatabilirsiniz.
 • Şişme montlar normal asılarak kurutulmamalıdır. Bu yöntem kuruması için uzun zaman almasının yanında, kuş tüylerinde bir araya toplanıp kümeleşme riski taşır. Şişme montlar kurutma makinelerinde ve düşük ısıda kurutulmalıdır.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Ekim 2019 Pazar ~ 27 Ekim 2019 Pazar

YORUMLAR (2)
 • O.
  07 Şubat 2020 Cuma (CEVAPLA)
  Onur
  Montum makineden çıktıkdan sonra yağmurlukgibi oldu ne yapmalıyım
  Seninolsun.com:
  Öncelikle iyice kurumasını bekleyin ve mümkünse 1 gün giyin. Düzelmez ise üretici firma ile iletişime geçin. Umarız yardımcı olacaklardır.
  Bengü demirci:
  Merhaba yıkanmış , tüyler bir tarafa toplanmış olan kaz tüyü montlarda tekrar yıkayıp kurutmada düşük ısıda kurutsak normale dönermi
 • S.
  21 Mart 2021 Pazar (CEVAPLA)
  Senay
  Montlarinizi yikama takimatina da uyarak ve makinanin icine iki tane tenis topu atarak yikayin ve cok dolu olmasin makina ozaman toplanmalari engelleyebilirsiniz.
Yorum yazın
Değerlendirme