Kıyafet Sorunlarına Pratik Çözüm Önerileri
15 Ağustos 2019 Perşembe
0

Kıyafet Sorunlarına Pratik Çözüm Önerileri

Giyinmek insan doğası gereği kadın erkek herkesin temel gereksinimlerinden biridir. Hemen hemen herkes de kıyafet almaktan hoşlanır. Tabii ki kadınların alışveriş tutkusu erkeklerinkiyle asla kıyaslanamaz. Biz kadınlar her günümüzü dakikalarca gardırobumuzun başında ne giyeceğimizi düşünerek geçiririz ve onlarca kıyafet arasından da kıyafet bulamayıp, giyecek hiçbir şeyimiz yok diye mızmızlanırız. 

Kıyafetlerimiz bizim mücevherlerimiz gibidir. Onlara zarar gelsin hiç istemeyiz. Lakin durum her zaman böyle olmaz. Bazen hiç beklenmedik bir anda kıyafetlerimizde veya ayakkabılarımızda kusur olduğunu fark edebiliriz. Örneğin, bozuk fermuarlı bir pantolonu çoğu kişi uğraşmadan atabiliyor. Bu ve bunun gibi birçok sorun olabiliyor. Haliyle de insanlar artık onları kullanmaktan vaçgeçebiliyor. 

fermuar tamiri

1) Bozulan Fermuar Nasıl Düzeltilir?

Fermuarlar zamanla yıprandığı için gevşeyebilir ve hiç olmadık bir anda patlayabilir. Böyle bir durumda da büyük bir sorunla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Merak etmeyin böyle bir durumda paniklemeyin. Çünkü sizlere bu sorunlara karşı küçük bir tüyomuz olacak.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız ilk olarak yapmanız gereken en doğru şekilde patlayan fermuarı tamir etmek olacaktır. Bunu yapmak sandığıız kadar zor değil. Fermuarı tamir etmek için bazı araçlara ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle elinizde olan imkanlar ile daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.Patlayan fermuarı onarmak için iki farklı şekilde işlem yapılabilir. Bu durumda ilk olarak fermuarı sonuna kadar açarak çok fazla zorlamadan güç kullanarak yeniden açıp kapatmanızdır.

Bu işlem ile bozulan dişlerde farklı bir sorun yoksa yeniden birbirine geçme sağlanarak yeniden fermuar kullanılmaya devam edilebilir. Fermuarlar çoğu zaman aşırı zorlanma nedeni ile bu şekilde sorun yaşanmasına neden olabilir. Bu şekilde düzelmeyen fermuarlar için yapmanız gereken ikinci bir seçenek bulunmaktadır.

Fermuarı yine aynı şekilde sonuna kadar açmanız gerekir. Açtıktan sonra gevşeyen fermuarı pense yardımı ile iki taraftan fazla zorlamayacak şekilde sıkarak dişleri iyi tutmasını sağlamanız gerekir. Bu şekilde sıkışan fermuar dişleri tam anlamı ile tutacağından patlama sorunu ortadan kalkacak ve yeniden kullanım için uygun hale gelecektir.

bot lekesi

2) Deri Çizmelerinizdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Deri ürünler çok çabuk kirlenebilen, ancak bir o kadar da hızlı temizlenebilen parçalardır. Bu yüzden deri ayakkabınız leke olduysa canınızı sıkmayın. Çünkü yapmanız gerekenler çok basit. Nasıl mı? İşte böyle!

İhtiyacınız olan ürünler çok basit. Malzemeleriniz su, sirke ve yumuşak bir fırçadan oluşuyor. Yapmanız gereken ilk şey sünger ile ayakkabılarınızı temizlemek olacak. Daha sonra su ve sirke karışımı hazırlayarak yumuşak bir fırça veya süngerinizle ayakkabınızı silmek olacaktır. Bu arada süngerinizin veya fırçanızın temiz olmasına dikkat edin. 

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise fırçanızın çok sert olmaması ve ayakkabınıza çok bastırmamak. Malum deri, yapısı itibariyle hassas özelliğe sahip. Çok çabuk kırılabilir veya soyulabilir. Bu yüzden dikkat edin. 

mürekkep lekesi

3) Eyvah Gömleğime Mürekkep Döküldü!

Gömleğe veya cekete mürekkep dökülmesi en çok öğretmenlerin başına geliyordur. O an gerçekten çok üzücü. Neyse ki artık çözümü var. Kıyafetinize bulaşan mürekkep veya kalem izini ilk olarak asetonla çıkarmak mümkün, ancak bunu her kıyafet kumaşı için söylemek doğru olmaz. Çünkü bazı kumaşlar asetondan yıpranabiliyor. 

Eğer aseton döktünüz ve leke çıkmadı ise yapmanız gereken diğer bir yöntem daha var. Lekeli olan gömleğinizi su ile ıslatın ve üzerine birkaç damla leke çözücü ekleyin. Lekeli kıyafetinizin altına eski bir havlu serin. Yaptığınız karışımda dökün böylece mürekkep lekeyi emecek ve leke en kısa sürede çıkacaktır. 

deodorant lekesi

4) Baş Belası Deodorant Lekesi 

Deodorant kullanmak, kişisel bakımın olmazsa olmaz bir parçasıdır, ancak günlük kullanımı sonucunda kıyafetlerde koltuk altı lekeleri oluşabilir. Kıyafetlerimiz leke oluyor diye sakın roll on kullanımını ihmal etmeyin. 😄 Burdan özellikle de beylere sesleniyorum. 

Neyse ki bu lekeler kalıcı değil ve giysilerin tekrar kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Gün içinde planladığınız kıyafetlerin o anda leke olması, hele de acil çıkmanız gereken bir durum anında olduysa belinize doğru çizgilerin oluşması gerçekten çok sinir bozucu olabilir. 

İşte bu izi yok etmek için ihtiyacınız olan tek şey bir adet beyaz pamuklu çorap. Lekenin üzerini iyice çorapla sildiğinizde lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

Dipnot: Kıyafetleri ütülerken, üzerinde deodorant lekeleri olanlar asla ütülenmemelidir. Çünkü bu işlem deodorant lekelerinin bir daha çıkmamak üzere kıyafete işlemesine neden olur.

boya lekesi

5) Kıyafetlerdeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerinize yapışan boya lekesinden kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey bir diş fırçası ve el antiseptiği. Yapmanız gereken lekeli bölgeye el antiseptiği damlatarak kullanmadığınız bir diş fırçasıyla fırçalamak. 

Leke kısa sürede tamamen temizlenecektir. Daha sonra kıyafetinizi makineye atarak yıkayabilirsiniz. 

pas lekesi

6) Kıyafetteki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinizde pas varsa çıkarma yönteminiz çok ve çok pratik. Kullanacağınız malzemeler zaten evde olan malzeler. Limon suyu, tuz ve sirke. Evet malzemeler bu kadar az!

Yapmanız gereken, bu malzemeleri eşit miktarda karıştırmak. Daha sonra bu karışımı paslı giysinizin üzerine dökün. Yarım saat bekledikten sonra güneşe sererek serin ve son olarak da durulayın, ancak pas lekeleri sizin sandığınız kadar basit değildir. Oldukça zor ve inatçı lekelerdir.

Bu yüzden işleminizi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir. Bu işlemi bir kaç kez tekrar ettiniz ve hala kıyafetinizin üzerinde lekeler varsa, işleminize normal su yerine kaynar su ile devam edin.  Daha sonrasında ise kıyafetinizi tekrar güneşe serin 30 dakika kadar daha bekletin. Kıyafetinizi kuruduktan sonra durulayın.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 15 Ağustos 2019 Perşembe ~ 15 Ağustos 2019 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme