3 Adımda Kıyafetinize Uygun Ayakkabı Seçimi
02 Temmuz 2019 Salı
0

3 Adımda Kıyafetinize Uygun Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı kadınların vazgeçilmez aksesuarıdır. Şıklığa ve zerafete önem veren her kadının dolabında çeşit çeşit ayakkabı yer almaktadır. Özellikle de bir davet, düğün veya tüm özel gecelerdeki en önemli seçimlerimizi ayakkabılar oluşturur. Günler öncesinden başlar telaşımız. Hangi ayakkabıyı giysem, bu elbise ile bu ayakkabı olur mu? ya da en sevdiğiniz ayakkabıya hangi kıyafeti uyduracağınızı düşünür durursunuz.

Evet kıyafetinize uygun ayakkabı seçiminin oldukça zor olduğunu biliyoruz. Bunun için size uygun yöntemleri izleyerek doğru kıyafete, doğru ayakkabı seçimini uyarlayarak göstermiş olalım.   

1) Rengi Belirleyin

Kıyafetinizle yakışan renkler yerine kıyafetinize yakışan bir renk seçmelisiniz. Yani demem o ki 2 kafa rengi bir arada kullanmayın. İki renkten birini tercih etmeniz gerek. 
Eğer iddialı ve parlak bir kıyafet seçtiyseniz, ayakkabınız daha silik renkler dediğimiz nute ve tek renk ayakkabı olmalı.

ayakkabı
Bu şekilde daha zarif bir şekilde bütünlüğü sağlamış olursunuz. Aksi halde herkesin dikkatini çekeyim derken rüküş olmayın. Sade giyiniyorsanız parlak bir ayakkabı seçebilirsiniz.

Tam tersi sade bir kıyafet giymişsseniz ya da giymeyi düşünüyorsanız, kıyafetinizi renkli ayakkabılarla patlatabilirsiniz.

Özellikle yılın rengi olan canlı mercan ve tatlı renkler açık renk elbiselerin altına giyebileciğiniz renklerdir.

ayakkabı modeli
İki koyu rengi bir arada asla kullanmayın; çünkü bu kombin sizi boğacak ve rüküş gösterecektir.

Her zaman ortama uygun ayakkabı ve kıyafetler tercih edin. Örneğin iş ortamındaysanız çok renkli kıyafetler veya renkli ayakkabılar tercih etmezsiniz.

2) Mevsime Uygun Ayakkabı

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir diğeri de ayakkabının mevsime uygun olmasıdır. Aksi halde hiç beklenmeyecek sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Tabiki mevsime göre giyinirken o günkü havanın da önemli etkisi var bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

sandalet modelleri

İlkbaharda havanın durumuna göre hala serin ve yağmurluysa kısa botlar giyebilirsiniz. Havanın güzel olduğu zamanlar ise spor ayakkabılar veya mevsimlik ayakkbılar tam bu mevsimin ayakkabılarıdır.

Yazın ise sandalet ve parmak arası terlikle rahat bir yaz geçirebilirsiniz.

3) Topuk Seçimi

En çok karşımıza çıkan bir sorun varsa oda topuklu ayakkabı sorunudur. Hemen hemen hepimiz etrafımızda topuklu ayakkabı giymekte ısrar eden ama bir türlü yürüyemeyen insanlar görmüşüzdür. En güzel kıyafetin içinde de olsalar duruşları ile ne yazık ki çok kötü görünebilirler. Çünkü önemli olan giydiğin ayakkabıyı veya kıyafeti taşıyabilmektir. 
Bir diğer sorun ise vücut tipine dikkat etmeden topuk seçmektir. Yine boy konusu dediğinizi duyar gibiyim ama ne yazık ki dkıyafette olduğu gibi ayakkabı seçiminde de boyun önemli bir etkisi söz konusudur

Eğer kısa ve kalın bacak yapısına sahipseniz;

Yapmanız gereken şey bilekte bağlanan kayışlı ayakkabıları tercih etmemek olacaktır.

Ayaklarınız büyükse;

oval ya da kare burunlu topuklular tercih edin. Ayaklarınızı olduğundan daha büyük gösterebilecek konik tarzında ya da sivri burunlu topuklulardan kaçının. Ayrıca doğru kombin oluşturma önerilerimize de göz atabilirsiniz.

kırmızı topuklu ayakkabı

Stiletto ayakkabıların topukları, dar pantolonlar ve kalem eteklerle giyildiği zaman bacağın daha uzun görünmesine yardımcı olur.

Stiletto, bacaklarınızın daha fazla uzun görünmesini sağlar, bacaklarınızı daha ince ve çekici gösterir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 02 Temmuz 2019 Salı ~ 02 Temmuz 2019 Salı

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme