Makyaj Yaparken En Sık Yapılan 6 Hata
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

Makyaj Yaparken En Sık Yapılan 6 Hata

Makyaj, hemen hemen her kadının hayatında yer almaktadır. Bazı kadınlar makyaj yapmaktan çok fazla keyif alırken hatta bu işi resim sanatı gibi yaparken, bazı kadınlar içinse oldukça sıkıcıdır. Sonuç ne olursa olsun yine de makyaj yapmayan kadın çok azdır. Tabii herkes illa her şeyi yüzünüzü sürecek diye bir kanun yok. Bazısı sadece allık ve ruj sürüp çıkar, bazısı komple eksiksiz yapar, bu durum tamamen kişiye kalmış bir olay.

Makyaj doğru ve dozunda yapıldığı takdirde bir insana bambaşka bir kava katan uygulamadır. Yanlış uygulandığında ise korkunç bir görüntü ile sonuçlanması ne yazık kı mümkündür. Tabii ki bizler profösyonel makyözler değiliz, elbette ki makyaj yaparken bizim de zaman zaman hatalarımız olacaktır. Hatta bunun farkına bile varmamış olabiliriz, ancak bazen çok minik yaptığımız hatalar bile makyajımızın tüm görünümünü etkileyebiliyor. Bu sebeplerden ötürü makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar ve büyük bir itina ile kaçınılması gereken birtakım hatalar bulunmaktadır.

allık uygulaması

1) Allık Uygulaması

Bakıldığında kolay gibi gözükse de ne yazık ki teknik olarak çok kolay bir uygulama değil. Bu yüzden yanakları tokat yemiş gibi, göz altına sürülen allıklarla dolup taşıyor. Allık uygularken allık fırçasını büyük hareketlerle yaymak yerine yukarı doğru bir çizgi halinde uygulamalısınız.

Allığı kendizin elinizle veya fondöten fırçalarıyla kesinlikle uygulamayın. Allık uygulamaları için önerilen fırçalardan alarak daha güzel ve daha doğru allık uygulaması yapabilirsiniz. 

fondöten renk seçimi

2) Fondöten Seçimi

Makyaj yaparken yapılan en büyük hatalardan biri de yanlış renk seçimidir. Fondöten seçiminiz renginizden açık veya koyu olmamalı. Teninize uygun doğal görünümlü ürünler seçmelisiniz. Cilt altı tonunuza uygun doğru fondöteni bulmak istiyorsanız, fondöteni boynunuzda denemelisiniz. 

fondöten uygulama işlemi

3) Fondöten Uygulaması

Fondöten uygularken en sık yapılan hata elle uygulama işlemidir. Bu da yüzünüzde topak topak bir görüntü oluşmasına ve fondötenin eşit renk şeklinde dağılmamasına neden olmaktadır. Fondöten uygularken fırçayı hafif darbelerle sabitleyerek uygulama gerçekleştirilmeli. Eğer fondöteninizi bu şekilde uygularsanız, hem kapatıcı etkisi artar, hem de yüzünüzde renk dağılımı eşitlenir. 

eyeliner

4) Eyeliner Uygulama

Eğer ilk kez eyeliner kullanacaksanız ilk denemenizde çok iyi sonuç almanız biraz zor olabilir. Bu yüzden pratik yapmanız gerek. Ancak eyelinerı çok seviyor ve sürmek istiyorsanız dikkatlice elinizi kaldırmadan hafifçe çekebilirsiniz. İlk etapta illa ki boşlıklar kalabilir veya eksiklikler olabilir. Ancak silmek yerine minik dokunuşlarla o boşlukları doldurabilirsiniz. 

rimel

5) Yanlış Rimel Uygulaması

Rimel sürdüğünüzde kirpiklerinizin tek tek durması gerek, top top değil. Bu yüzden de rimelinizin bitmediğine veya fırçanıza çok fazla rimel almadığınızdan emin olmalısınız. Bunun önüne geçmek için yeterli miktarda rimel alarak iki kat şeklinde sürmeniz gerekir. 

pudra uygulama

6) Yüzünüze Tamamen Pudra Uygulamak

Yüzün tüm bölgesine pudra uygulamak doğru değildir. Cildiniz yağlıysa T bölgenizi sabitlemeniz gerekir. Eğer kuruysa tamamına uyguladığınız pudra yüzünüzde kuruluğa ve pütür bir görüntü oluşmasına neden olur.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme