2020'nin Moda Akımı: Anti-Skinny
02 Şubat 2020 Pazar
0

2020'nin Moda Akımı: Anti-Skinny

2020 moda trendleri arasında nostalji rüzgarları esmeye devam ediyor. Düşük bel, yüksek bel, İspanyol paça, boru paça ve özellikle de hepimizin giydiği, giymeye devam edeceğimizi düşündüğümüz jean'lerin şahı skinny jeanlar rafa kalkmış durumda. Bu pantolonları yerine vintage esintili ve yıpranmış denimler; ve şuanda kişisel favorilerimizden biri olan 'boot-cut' kotları sıkça göreceğiz. 

Nostalji bir görüntü yaratan ve vintage esintilerin bulunduğu jeanler; genellikle 70'leri yansıtıyor. İspanyol paça olarak adlandırılan bu pantolonlar "Flare" olarak da bilinmekte. 

Flare pantolon modellerinin geçmişi 1920-1920'lu yıllara kadar gidiyor. Elbise ve eteklerin kadın için oldukça önemli olduğu o dönemlerde Coco Chanel, Katharine Hepburn ve Marlene Dietrich gibi 3 kadın ciddi eleştiriler alsalar da vazgeçmemişler. O günlerden de bugünlere zaman zaman kendilerini farklı modeller halinde hatırlatmış olan bol paça pantolon modelleri için şu aralar en yeni moda denilebilir. 

Birçok kadının bol pantolon mu çok demode dediği günlerin rafa kalktığı bir sezondayız. Birkaç sene önce asla bir arada kullanmam dediğiniz parçaları tercih etmeye başlayacaksınız. Geçmiş yılların modasına uygun vücut hatlarını gösterme arzusu, yerini daha oversize ve rahat kesimlere bıraktı.

Bol pantolon kombini

1) Vücuda Uygun Pantolon Seçimi

İlkbahar yaklaşırken içinde rahat edeceğimiz pantolon modellerinin trend olması bir harika oldu. Özellikle trend olan skinny jeanlerin yerini bol paça pantolonların almasına benim gibi birçok kadın daha sevinmiştir. Malum havalar ısındıkça vücuda yapışan parçalar fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor.

Modaya uymadan da yapamıyoruz derken her türlü pantolon kesimi ile rahatlık sunan bol paça pantolonlar dolaplarımızın vazgeçilmezi olmaya aday oldu. 

Pantolon kesimleri yanında kumaş türlerini de eklemek gerek tabii. Eğer bir manken gibi düzgün bir fiziğe ve uzun bir boya sahipseniz istediğiniz kesim ve kumaşta bol paça pantolonu düşünmeden alıp giyme özgürlüğünüz var. Ancak ilkbahar-yaz öncesi daha yeni zayıflamaya başlıyorum, azıcık da basenlerde fazlalıklarım da var gibi bahaneleriniz varsa bir kıyafet satın alırken 2 kere düşünmesi gerekenler grubuna hoş geldiniz diyorum.

Çok şanslıyız ki bir kıyafet trend olduğunda zaten hemen her mağazada farklı kesimlerde ve kumaşlarda o pantolon türünün kendimize uygun olanını bulabilme imkanına sahibiz. 

Elbette herkes seçimlerinde özgürdür. Örneğin, sizi kısa gösteren bir kıyafet giydiğinizde kısa görünmeniz sizi rahatsız etmiyorsa, asla o parçayı bir daha giyemezsiniz diyemeyiz. Sadece olduğunuzda zayıf, uzun, daha hoş görünmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalarla daha güzel giyinebilirsiniz. En azından giydiğiniz kıyafetlerin çok güzel durmasını sağlamış olursunuz. Bunun için de vücudu tanımak çok önemli!

Beyaz pantolon

2) Bol Paça Pantolon Kombinleri

Spor, şık veya casual stillerde kombinler yapabilirsiniz. Bol paça pantolonlar ile ofis stili yaratabileceğiniz gibi bir pazar kahvaltısı için spor-şıklık da yaratabilirsiniz. Peki neler olabilir? 

İşte 2020'de bize 1970'leri yaşatacak o kombinler!

Spor kombin

3) Bol Pantolon Tişört Kombini

Spor kombinden vazgeçemeyenlerin tercihi bol pantolon ve tişörttür. Salaş bir pantolon üstüne salaş bir tişört ve ayağınıza düz bir spor ayakkabı hepimizin hayali olsa da boyumuzun olduğundan kısa görünmesi riski vardır. Çünkü bu kadar bol ve salaş bir kombin basık bir görüntü ortaya çıkarır. 

Elbette boyunuz uzunsa salaş pantolonlarınızın altına istediğiniz gibi düz taban ayakkabı giyebilirsiniz.  Yüksek bel bol paça pantolon üstüne daha vücuda oturan tişört modeli tercih edin. Belinize kemer takarak belinizi de vurgulayabilirsiniz. 

Klasik kombin

4) Salaş Pantolon Kazak Kombini

Tişörtler için verdiğimiz kombin örneği aslında kazak kombinleri içinde geçerli. Şu sıralar da tam zamanı! Özellikle de boyunuzu uzunsa ve fiziğiniz çok güzelse değmeyin keyfinize. Çünkü sizler kombininizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Lakin boyunuz uzun değilse üzgünüz ki sizin dikat etmeniz gerekir.  Kazaklarınızı tıpkı tişört gibi üst bölümü dar seçmeye ve ayakkabı olarak da platform veya dolgu topuklara yönelmeye gereksinim olacaktır.

Pantolon

5) Crop Top'larla Kombinleyin

Bol pantolonlara en çok yakışan kombinlerin başında crop top dediğimiz kısa üstler gelmektedir. Bol pantolonlarınızın üzerine giyeceğiniz kısa ve dar olan bu üstlerle kombininizi dengelemiş olursunuz. Aynı şekilde bir diğer tercih de büstiyer modeller olabilir. Bu iki kombinde yaza çok yakışacak parçaların başında geliyor. 

Burada dikkat etmeniz gereken bol pantolonların gerçekten etek gibi bol olması. Aksi halde şıklığınıza gölge düşürebilirsiniz. Bu ayrıntıya dikkat ederseniz çok şık ve havalı bir görüntü elde etmiş olursunuz. 

Kış mevsiminde de crop top bluzlar ya da kazaklarla harika kombinler yapabilirsiniz. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 02 Şubat 2020 Pazar ~ 02 Şubat 2020 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme