Modası Geçmeyen 5 Desen
27 Ekim 2019 Pazar
0

Modası Geçmeyen 5 Desen

Öyle desenler var ki üzerinden yıllar geçse de modası asla geçmez. İşte bu modası geçmeyen desenlere, her kadının dolabında bulunması gereken desenler de diyebiliriz. Biz kadınlar her ne kadar trendleri, modayı vs. takip etsek de bazı klasiklerden asla vazgeçemeyiz. 

Zaten bir kıyafet ya da aksesuar aldığında kim aldığı parçanın uzun yıllar kullanılmasını şstemez ki? Sonuçta bu kıyafetleri almak için de kendimize bir biütçe ayırıyoruz, haliyle de uzun seneler giymeyi istemek hakkımız. Örneğin beyaz gömlek ya da bir jean pantolon nasıl olmazsa olmaz bir klasikse, siz göstereceğimiz desenler de klasik olmaya aday türden diyebiliriz.

Her yıl pek çok desen trendi karşımıza çıksa da, onlar hep varlar hem de popülerliklerinden hiçbir şey kaybetmeden varlar. Neyse bence lafı fazla uzatıp sizleri de  meraklandırmaya gerek yok. İşte sizlere gardırobunuza rahatça ekleyebileceğiniz o 5 desen...

Puantiye deseni

1) Modası Geçmeyen Puantiye Deseni

Her sezon olduğu gibi bu sezonda da yaz aylarının gelişini, farklı desenler ve renklerle kutluyoruz. Son birkaç yıldır ise geçmişin izlerini günümüzde görmenin mutluluğunu ve heyacanını yaşıyoruz. Geçmişin esintilerini günümüzde görmek benim gibi birçok insanın da yüzünü gülümsetiyordur.

Özellikle de desenlerin, kıyafetlerinize biraz boyut katmak, eğlenceli, şık hale getirmek için en kolay yollarından biri olduğunu düşününce desenelere olan ilgi daha da artıyor. İşte bu desenlerden biri de şüphesiz ki puantiyelerdir. İlk olarak girişi puantiyenin ne olduğuna değinecek olursak, puantiye:

Elbiselerde bir bir kendini gösteren, kıyafetlere sevimli bir hava katan renk renk minik noktalar halinde kıyafete bütünlük katan bir şekildir. Kısaca tabir edeceksek elbiselerin üzerindeki yuvarlak detaylar diyebiliriz. 

Puantiye modası bu sezon plajlardan, sokaklara, özel gecelere kadar her yeri kasıp kavurdu. Üstelik sadece yaz sezonuna özgü bir desenmiş gibi düşünmeyin. Her mevsimde kullanılabilecek bir desen. Puantiyeyi daha çok siyah üzerine beyaz olarak eklenmiş görümüşüzdür, ancak bu sezon geçmiş yılların aksine her ton rengin üzerinde görmek mümkün. Özellikle renkli giyinmeyi sevenlerin gardırobu şenlenecek! 

Çiçekli elbise

2) Çiçek Deseni

Çiçek deseni bir gardıropta bulunması asla hata olmayan ve hatta mutlaka gardırbonuzda bulunması gereken bir desenlerden biri. Zaten biz kadınlar bu deseni her dönemde çok fazla tercih ederiz ve kullanırız. Giydiğiniz kıyafetler kişiliğinizi yansıtan bir ayna olduğu kadar aynı zamanda kişiliğinize, psikolojinize hatta o günkü modunuza dahi etki edebilecek de bir güce sahip. Örneğin, çoğu insan ne zaman canlı, çiçekli, böcekli bir kıyafet giyse kendini daha neşeli daha enerjik hisseder. 

Çiçek deseni insana enerji verdiği kadar, kombinlemesi de bir o kadar basit olan bir desen. Örneğin, çiçek desenli bir elbise giydiğiniz hemen içerisinden bir rengi seçerek çanta veya ayakkabı renginizi rahatlıkla seçebilirsiniz. Üstelik çiçek deseni zaten kendinde bir hareket barındığı için kombininize renk katmanıza ya da takı kullanmanıza gerek yoktur. 

Çizgili kıyafet

3) Çizgi Deseni

Son sezonların popüler trendlerinden birisi de çizgili kıyafetler. Aslında sadece son dönemlerin değil her dönemde bir şekilde kendini gösteriyor çizgili desenler. Çizgi deseni hem dez avantajlı hem de avantajlı aslında. Neden diyecek olursanız; zayıf ya da kilolu görünmek istiyorsanız eğer küçük kıyafet hileleri ile vücudunuzun belirli bölgelerini gizleyebilir veya gösterebilirsiniz.

İşte bu noktada çizgili kıyafetler devreye giriyor. Örneğin; geniş bir üst bir üste sahipseniz yana yatay çizgiler sizi daha da kilolu gösterebilir ama çizgiler dikine olduğunda tam tersi olacaktır. Önemli olan bedeninize uygun bir şekilde kombinlemeniz

Leopar desenli kıyafet

4) Leopar Desen Modası

Leopar, kadınların genellikle kullanmaktan çekindiği, çok iddialı bulduğu desenler arasında yer alıyor. Hatta bir dönemler rock yıldızlarının kıyafetlerinin simgesi olarak görülüyordu. Bu yüzden de ülkemizde fazla vamp olduğu tartışılmış ve giyilmesi konusunda biraz tereddüt yaşanmıştır.

Açıkçası ben bu fikre çok katılmıyorum. Çünkü daha önce de sizlere vamp kadın ve vamp kombinler hakkında bilgiler hazırlamıştık. Açıkçası vamp giyim ile leoparı pek ilişkilendiremedim. Ancak leopar için çok sade bir desen de diyemeyiz. Oldukça iddialı, şık ve gösterişli! 

ekose desenli gömlek

5) Ekose Deseni

Ekose deseni İskoçya'dan günümüze uzanan, renkleriyle ve insanı etkileyen o boyutlarıyla her sezon farklı kıyafetlerde karşımıza çıkıyor. Kış modasından yaz modasına her sezonda görebileceğimiz müthiş bir desen. Üstelik öyle geniş bir yelpazeye sahip ki tekstil alanından, kıyafetlere kadar, herkesin evinde, dolabında görebilmek mümkün.

Ekose deseni bazen bir kabanla, bazen bir ceketle hatta bazen bir koltukla yahut bir pantolonla karşımıza çıkabiliyor. Özellikle kış sezonunda kaban ve şallarla kombinlere damga vuruyor.

Yıllardır varlığını sürdüren bu deseni daha önceki yıllarda daha çok klasik formlarda görüyorduk, ancak değişen moda akımının etkisiyle artık daha modern ve cesurca renkleri eskoselerle karıştırarak birbirinden güzel kıyafetlerde görebiliyoruz.

Yukarda bahsettiğimiz bu desenlere gardırobunuzda yer verirseniz asla pişman olmazsınız. Çünkü yıllarca modası geçmeyecek desenler...

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Ekim 2019 Pazar ~ 27 Ekim 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme