Parfüm Sıkarken Yapılan 6 Hata!
23 Mayıs 2019 Perşembe
0

Parfüm Sıkarken Yapılan 6 Hata!

Parfümler, günlük yaşantımızda en çok dikkat ettiğimiz, makyaj masalarımızı süsleyen, stilimizi tamamlamıza yardımcı olan ve etrafa hoş kokular saçmamızı sağlayan vazgeçilmez ürünlerimizdendir. Öyle ki evlerde farklı farklı kokuları görmek mümkün. Üstelik parfüm bitse bile şişelere kıyıp atamaz ve aksesuar olarak kullanırlar. 

Eğer bir ortama kadın geliyorsa bunu o gelmeden anlamak mümkün. Çünkü kendisi gelmeden kokusu gelir. Elbette güzel kokmak, insana kendini iyi hissettirir ve keyiflendirir. Ancak her şeyde olduğu gibi parfüm de kimyasallar var ve kullanırken de ölçülü davranmakta fayda var diye düşünüyorum.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise parfümü doğru kullanabilmek var bayanlar. Farkında olmadan parfüm sıkarken hatalar yapabiliyoruz. Bu hataları yaptığınız sürece de şişeyi de boşaltsanız fayda etmeyecektir. Hemen hemen her kadın parfümün kokusunun kalmamasından şikayet eder. 

Koku kullanımı konusunda en çok rastlanılan ve şikayetçi olunan konudur. Bugün sizlerin şikayetlerinizi göz önüne alarak farkında olmadan yaptığınız hataları sizlere sunmak istedik. Böylece artık sorun yaşamadan kokularınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Parfüm Nasıl Kullanılmalı sorusunun detayları;

1) Bileklerinizi Ovuşturmayın

Elimize parfüm şişesini aldığımızda bileğimize parfüm sıkıp ilk yaptığımız şey bileklerimizi ovuşturmak oluyor. Böylece kokunun daha güzel dağılacağını ya da daha fazla kalacağını düşünürüz. Anca yapılan bu işlem ne yazık ki doğru değildir. Çünkü bileğinizi ovuştururken sürtünmenin etkisiyle ten ısınır.

Bileğinizi ovuşturmanızın etkisiyle ortaya doğal enzimler çıkar ve bunun sonucunda da parfümünüzün kokusu değişir. Bu yüzden de bu haeketi yapmamaya çalışın. Parfümü tek noktaya sıkın ve o şekilde teninize işlemesini belleyin her hangi bir temas uygulamayın. 

parfüm

2) Saklama Alanınıza Dikkat Edin

Makyaj masalarınızın üzerinde o şık parfüm şişleriniz çok güzel görünebilir, ya da birçoğunuzun kullandığı gibi banyoda bir bakım rafına sahip olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var o da parfümlerin çevresel etkenlere karşı aşırı hassas olmasıdır. Havanın sıcaklığına ve soğukluğuna göre bazen kokusundaki etkisi gidebiliyor. 

Yapısını bozabilecek diğer etkenler ise güneş ışınları ve nemli ortamlar. Bu ortamlarda bulunan parfümler yapısını çok çabuk kaybeder. Özellikle banyolar nemin ve buharın çok en fazla olduğu yerlerden biri. Bu yüzden parfümleri mümkünse kutularında ya da direkt ışık almayan ve serin, oda ıscaklığında bir ortamda saklamaya dikkat edin

Özelikle de parfümleri orijinal kutusunda sakladığınız sürece parfümünüzü ilk günkü gibi uzun süre boyunca muhafaza edebilirsiniz. 

parfüm boyutları

3) Büyük Boy Şişleri Tercih Etmek

Parfüm alırken küçük boy şişeler bize daha pahalı geldiği için her zaman 3-5 kuruş daha fazla veririz ve büyük boy olanını tercih ederiz. Ancak durum sandığımız gibi pek de avantajlı değil maalesef. Çünkü parfüm uzun süre bekledikçe ve havayla temas ettikçe oksiyen kokunun içindeki molekülleri parçalamaya başlıyor. 

Kokunun modelleri azaldıkça da kokusu ve dayanıklılık süresi azalıyor. Bu yüzden de özellikle çok çeşit kokular alıyorsanız uzun süre gideceği için küçük boy şişeleri almaya özen gösterin. 

Saça parfüm sıkmak

4) Saçlara Parfüm Sıkmak 

Parfümü daha çok bileklere boyna ve diz kapaklarına sıkmayı tercih ederler. Buralarda kokunun daha fazla kokuyu yayma etkisi olduğu düşnülür. Ancak parfümü kuru cildinizin üzerinde uzun süre boyunca tazeliğini korumasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden de mutlaka parfümünüzün nemlendiricisini kullanmaya özen gösterin. 

Uzun süre kokunuzun etkisi hissedilsin istiyorsanız da yapacağınız bir diğer işlem ise parfümünüzü saçlarınıza sıkmak olacaktır. Eğer boynunuzda fular vs. varsa onun üzerine sıkarak da kalıcı etki yaratabilirsiniz. En çok yaptığımız hata parfümü bileklerimize sıkmaktır. Elbette kollarınız açık olduğu halde etkisi olacaktır, ancak kapalı olduğunda havayla temas etmiyorsa kokunun dağılımı çok az olacaktır. 

Bana sorarsanız eğer parfümler kimyasal içerdiği için teninize çok fazla kimyasal değdirmemeye dikkat edin. Bu yüzden fular, saç, giysi gibi noktalara sıkmanız sağlığınız açısından da daha uygun olacaktır. 

parfüm sıkma işlemi

5) Parfümü Temiz Teninize Sıkın

Parfümünüzün güzel kokmasını istiyorsanız, parfüm sıktığınız bölgenin temiz olmasına özen gösterin. Zaten yağlı, ter kokulu bir ciltte parfüm etkisini kaybedecek hatta koku değişime uğrayacağı için pek faydası olmayacaktır. 

Güzel kokmak için ilk şart temiz olmaktır. Özellikle de banyodan sonra sıkılan parfüm insanı o kadar rahatlatır ve kendini iyi hissettirir ki zaten o zaman sıkılan parfümün kokusu da uzun süre kalacaktır. Çünkü banyodan sonra ciltteki gözenekler açılır ve kokuyu içine çeker.

 Parfüm seçimi

6) Parfümü Cilt Tipinize Göre Seçin

İnsanın kendi vücut tipini ve cilt tipini bilmessi geröekten çok önemli. İster fondöten alın, isterseniz parfüm ya da bir kıyafet... Her şeyde karşımıza vücudu tanımak çıkıyor. Doğru parfüm seçebilmenin yolu da ne yazık ki cilt tipini bilmekten geçiyor. Yukarda da bahsettiğimiz gibi kuru bir tene parfüm sıkmak pek bir işe yaramıyor. Yani parfümün kalıcılığı cilt tipinize göre değişiyor. 

Parfümün kalıcı olmayacağı bir tene sahip olanlar yani kuru ciltler daha yoğun ve nemli kokularuları tercih edebilirler. Hatta parfümün nemlendiricilerini de kullanabilirler.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 23 Mayıs 2019 Perşembe ~ 23 Mayıs 2019 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme