Parmak Arası Terlik Giymek Zararlı Mı?
02 Mayıs 2019 Perşembe
0

Parmak Arası Terlik Giymek Zararlı Mı?

Yaz mevsimine sayılı günler kala terlik sezonu da yavaş yavaş açılmaya başladı. Hatta bazı bölgelerde çoktan açılmış durumda. Özellikle de tatilin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı bile. Bu yüzden de yazın terliği ayağına geçiren bir daha çıkarmıyor. Bu kadar çok giyilmesinin nedeni, kolay giyilmesi, yazın ayağı terletmemesi gibi nedenlerdir. Kadın-erkek, çoluk-çocuk herkesin ayağında! 

Peki yazın en çok giymeyi tercih ettiğiniz parmak arası terliklerin sağlığınızı tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Parmak arası terlikler rahatlık ve konfor sağlayabilir ancak sağlığımız açısından birçok risk faktörü barındırıyor. Sizler için parmak arası terliğin yol açtığı sorunları araştırdık.

mavi parmak arası terlik

1) Parmak Arası Terlik Neden Zararlı?

Parmak arası terlikler düz taban ve ince yapılı olduğu için ayaklara destek sağlamamaktadır. Parmak arasındaki aparat dışında ayağı kavrayan hiçbir şey yoktur. Zaten giyerken ayağımızı sıkarak, yükü iki parmağa bindirerek giyeriz. Sürekli giydikçe de ilerleyen dönemlerde ayak kaslarına daha fazla yük bindirmiş oluruz. 

Normal ayakkabıya basma kuvveti ile, parmak arası terliğe basma kuvveti bir olmadığından, topuk dikeni gibi ayak sorunlarına neden olabilir. Parmak arası terlik giymesi sonucunda ayağında yaralar oluşan şeker hastalarının bu tarz ayakkabı veya terlikler giymesi uzmanlar tarafından tehlikeli görülmektedir. 

parmak arası terlik

2) Güneşe Dikkat

Parmak arası terlikler yazın sıcağında rahat ve terletmeyen bir yapıda olduğundan çok fazla tercih edilebiliyor. Çocukların ayağından bile neredeyse hiç çıkmıyor, ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Güneşin zararlı etkilerine daha önceki yazılarımızda da değindik.

Özellikle UV ışınlarının zaralarını hepimiz okuyoruz. Buna rağmen yüzümüze dahi güneş kremi sürmeye dikkat etmezken, çoğu insanın ayağı aklına bile gelmiyor. Lakin açıkta kalan ayaklarınıza da güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

terlik

3) Ayak Tabanınız Zarar Görüyor 

Toplumda zararlı ayakkabı dendiğinde akla ilk, hatta akla tek gelen ayakkabının topuklu ayakkabılar olduğu algısı oluşmuştur, ancak vücuda zarar veren tek ayakkabı, topuklu ayakkabılar değildir. Düz taban ayakkabılar ve parmak arası terlikler olmak üzere birçok çeşit ayakkabının zararlarından bahsedebiliriz. 

Parmak arası terliğin zararlarına değinecek olursak, uzmanlar bu terliklerin vücut anotomisine uygun olmadığını söylemektedir. Şöyle ki; ayak tabanına uygun olmayan ve desteklenmeyen yapısı ayak tabanına da zarar vermektedir. 

4) Alerjiye Dikkat!

Uzun saatler boyunca parmak arası terlik giymeyin. Uzun saatler boyunca parmak arası terlik giyin birçok insanda alerjik etki yapabiliyor. Ortadaki aparat nedeniyle de parmak aranızda yaralar oluşmasına neden oluyor. 

parmak arası terlik

5) Parmak Arası Terlikte Araba Kullanılmaz

Parmak arası terlikle araba kullanılmamasının nedeni gazı ve freni doğru hissedemediğinizden, ani gazlamalar ya da yetersiz fren yapma durumu oluşabilir. Hele hızlı hareket etmeniz gereken bir durumda sallanan terlik tabanı bir yere takılır ya da ayağınızdan çıkarsa, olabilecekleri düşünmek bile istemezsiniz.

Bu sebeple bu tarz terliklerle araba sürmeyin!

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 02 Mayıs 2019 Perşembe ~ 02 Mayıs 2019 Perşembe

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme