Renklerin Uyumu ve Kombin Seçimi
20 Ekim 2019 Pazar
1

Renklerin Uyumu ve Kombin Seçimi

Renkler; modadan, grafik tasarıma, dekorasyondan, baskıya hayatımızın birçok alanında önemli yer tutar. Günlük hayatımızda gözümüze güzel gelen birçok şeyin arkasında renklerin uyumu yatar. İster bilinçli, ister bilinçsiz olsun renklerin uyumu zevk algımıza önemli ölçüde etki eder. Bu nedenle de insanlar renklerin uyum içerisinde olması için çaba sarf ederler. 

Kimileri sabah evden çıkarken uyumlu renklerden kıyafet kombinlemeye çalışırken, kimileri de çeşitli alanlarda kombinleri tamamlamak üzere renklerin uyumunu kullanırlar. Bu uyumu sağlayabilmek için de "renklerin dünyasını" iyi bilmek gerek. Yani bir kıyafet kombini yapacaksınız diyelim, kullandığınız rengin hangi renk parçalarla uyduğunu ya da uyum sağlayacağını bilemezseniz orttaya güzel bir kmbin çıkaramazsınız. 

Elbette bir rengin hangi renk ile daha iyi gideceği konusunda karar vermek tamamen sizin zevkinizle alakalı ama biz yine de sizlere renklerin uyumu hakkında bilgi vermek isteriz. Bu yazımızda renkler üzerinde yapılan uyumluluk araştırmasının sonuçları üzerinden giderek, her renk için uygun renkleri sıralayacağız.

Kırmızı kombini

1) Kırmızı Hangi Renkle Kombinlenir? 

Kırmızı, gerek günlük hayatta gerekse özel davetlerde kadınların en sık kullandığı renklerden biri. Oldukça iddialı bir renktir. En çok moda ve dekorasyon alanlarında fazlasıyla tercih edilen kırmızı rengi, sarı, yeşil, ekru ve siyah renkleri ile kombinlenebilir.

Özellikle siyah renk ile kullanıldığında iddiası oldukça artar. Ancak iddiayı herkes sevmediği için iddialı olmasın, sade ve şık olsun derseniz kırmızıyı beyaz veya ekru tonları ile kombinleyebilirsiniz. 

hardal renk kombini

2) Hardal Sarısı Hangi Renk İle Kombinlenir?

Hardalı en kolay kombinleyeceğiniz renk siyahtır. Hemen hemen herkesin dolabında siyah kıyafetler vardır zaten bu yüzden kombin yaparken hiç zorlanmayacaksınız. Özellikle sade ve şık olmayı sevenler kadınlar için doğru tercih olacaktır.

Hardal tonlarını kombinleyebileceğiniz diğer bir renk ise kot rengidir. Bu yüzden mavi koyu bir renk kotunuzun üzerine hardal bir kazağı rahatlıkla giyebilirsiniz. Tabi hardalın ikizi, tarçın ve taba tonlarını da atlamamak gerek. Bu hayatta hardal rengine en yakışacak tonlar onlar olsa gerek. Hardal bir tişört veya kazak ne giyerseniz giyin altına tarçın rengi etek veya pantolon giyerek muhteşem gözükebilirsiniz. 

Siyah beyaz kombin

3) Beyaz Hangi Renklerle Kombinlenir?

Beyaz rengi özellikle grafik tasarım alanında sıklıkla kullanılan bir renktir. Diğer renklerle kombinasyonu ise en kolay renktir. Bunun sebebi özünde tüm renkleri içinde barındırıyor olmasıdır.

Mavi, kırmızı ve siyah ise beyaz ile kombinasyonu en iyi olan renklerdir. Özellikle kullanım alanına göre bu 3 rengi beyaz ile kullanarak ortaya fark yaratan işler çıkarabilirsiniz.

Mavi elbise kombini

4) Mavi Hangi Renkle Kombinlenir?

Son yılların en trend renklerinden birisi de mavidir. Ancak mavi kombinasyonu zor bir renk olduğu için genellikle insanlar bu rengin kombinasyonunda hata yaparlar. Mavi rengi kırmızı, sarı, beyaz, kahverengi, gri, turuncu ve pembe ile kombinlenebilir.

Bu renkler kullanılacak olan mavinin tonuna göre de revize edilerek uyumlu hale getirilmelidir. Tekrar belirtelim; mavinin kullanılacağı kombinasyonlarda yapacağınız seçimleri iki kere düşünmenizde fayda var. 

Pembe yeşil kombini

5) Pembe Hangi Renklerle Kombinlenir?

Pembe yıllarca topluma uzak bir renk olarak muamele görmüş olsa da artık, her kesim tarafından hayatın farklı alanlarında sıklıkla kullanılan bir renk.

Özellikle pembe ile yapılan kombinlerde ortaya oldukça başarılı işler çıkabileceği gibi oldukça başarısız işler de çıkabilir o neden olabildiğince dikkatli seçimler yapılması gerekir. Yeşil, açık yeşili, gri, turkuaz ve mavi ise pembe ile başarılı şekilde kombinlenebilecek renklerdir.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 20 Ekim 2019 Pazar ~ 20 Ekim 2019 Pazar

YORUMLAR (1)
  • E.B.
    09 Ocak 2020 Perşembe (CEVAPLA)
    Ebru Bektaşoğlu
    Merhabalar, Mavi renk giydiğinizde; bağımsız, yaratıcı ve pozitif olursunuz. Kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissederseniz. İnsanlara olan bağlılığınızı göstermek ve stresli ortamlar
Yorum yazın
Değerlendirme