6 Adımda Kırmızı Ruj Sürmenin İncelikleri
26 Mayıs 2019 Pazar
0

6 Adımda Kırmızı Ruj Sürmenin İncelikleri

Bir makyajın olmazsa olmazı rujdur. Ne kadar makyaj yaparsanız yapın dudağınız soluksa makyajın pek etkisi olmaz. çünkü yüzünüzde bir solukluk hissedersiniz. Bu yüzden de soft tonlarda da olsa mutlaka bir renklendirme yapmanız gerekir.

Ancak öyle bir ruj rengi var ki sadece rimel ve çok hafif allıkla kullanıldığında bile makyajı tamamen değiştiren renk kırmızıdır. Zor bir renk olsa da davetlerin, akşam şıklığının, özel gecelerin olmazsa olmaz rengidir.

Her kadının makyaj koleksiyonunda mutlaka bulunması gereken kırmızı ruj, dudakları kalın ve dolgun gösterir. Ancak bazen sürerken yapılan yanlışlar kötü bir görüntü oluşturmanıza sebep olabilir. Elbette her güzel şeyin zorlukları olduğu gibi kırmızı rujun da bazı zorlukları var. 

Güzel ve kusursuz dudaklara sahip olmak kolay değil hanımlar. Hele ki böylesine iddialı ve çok kolay dağılabilen etkiye sahip bir rengi sürmek hiç kolay değil. Ancak imkansız da değil! Eğer siz de sürdüğünüz rujun kötü görünmesini istemiyorsanız püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

Dudak peelingi

1) Ölü Deriyi Temizleyin

Dudaklarımız hava şartlarından, kuruluktan bazen de yapısı gereği çatlayabilir, kuruyup kabuksu görüntüler oluşabilir. Bu yüzden ilk olarak her gün dudaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Eğer dudaklarınızı her yönüyle ön plana çıkarak olan kırmızı rujun dudağınızda kötü görünmesini istemiyorsanız, mutlaka rujunuzu uygulamadan önce dudağınızdaki ölü deriyi temizleyin. 

Ölü deriyi temizlemek peeling ile olur. Bunun için illaki hazır peelinglerden almanıza gerek yok. Şekerle dahi dudağınıza peeling yapabilirsiniz. Peeling sonrası dudaklarınızı mutlaka nemlendirin. Böylece dudaklarınız pürüzsüz duracaktır. 

Diş fırçalamak

2) Dişlerinizi Fırçalayın

Kırmızı ruj diş rengini, dişteki sorunları çok fazla ortaya çıkaran bir etkiye sahiptir. Dişlerinizin sarı görünmesini istemiyorsanız, rujunuzu sürmeden önce yapacağınız bir diğer işlem de dişlerini fırçalamak olacaktır. Böylece kırmızı rujunuz beyaz dişlerinizde daha da güzel bir hal alacaktır. 

Baz uygulaması

3) Dudaklarınıza Baz Uygulayın

Dudağınıza da tıpkı yüzünüz gibi düşünebilirsiniz. Gözaltı kapatıcısı ya da fondöten kullanarak dudağınıza baz uygulaması yaparak dudağınızı ruj sürmeye hazırlamalısınız.

Bu işlemi yapma nedenimiz dudaklarınızı çerçevelemeden önce parlamaya karşı bir önlem olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bu uygulamayla rujunuzun kalıcılığını da arttırmış oluyorsunuz. 

Son olarak dilerseniz pudra ile son bir dokunuş yapabilirsiniz.

Dudak kalemi

4) Dudağınızı Çerçeveleyin

Yapacağınız bir diğer adım ise rujunuz ile aynı tonda olan bir dudak kalemi ile dudaklarınızı çevreleyin. Bunu yapmadaki amacımız rujunuzun dışarıya taşmasını önlemektir. Çünkü kırmızı ruj yapısı itibariyle çok çabuk kayganlaşabilir ve dudağınızda dağılabilir. Silmesi de bir hayli zor olduğu için sizi zor duruma sokabilir. 

Dudaklarınıza çerçeve çizerken mümkün olduğunca gergin olmasına dikkat edin. İsterseniz dudak kaleminizle ruj sürmeden önce dudağınızın tamamını boyayabilirsiniz. Çerçeve oluştururken işleminize, üst dudağınızın ortasından başlayararak devam edin. Alt dudağınızda dudak çizginizin biraz altından geçmeye çalışın.

Ruj sürme fırçası

5) Fırça Kullanın

Evet buraya bütün işlemleri gerçekleştirdiyseniz sıra geldi rujunuzu sürme işlemine. Bütün işlemleri gerçekleştirdim işim acele hemen rujumu süreyim çıkayım diye düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Asıl mesele burada başlıyor. Rujunuzu mümkün olduğunca ince uçlu tarafıyla sürmeye özen gösterin.  

Eğer ruj için fırçanız varsa en güzeli fırça ile sürmek olacaktır. İşleminizi dikkatli adımlarla özenerek ilerleyin. 

Kırmızı ruj

6) Dudak Çevresini Temizleyin

Rujunuzu da sürdüğünüze göre üzerinizden büyük bir yük attınız demektir. Kusursuz bir makyajdaki son adıma geldiniz. Artık yapmanız gereken tek şey dudak çevrenize bulaşan fazlalık rujları temizlemek olacak.

Bunun için en doğru işlem dudak çevrenize aydınlatıcı veya kapatıcı sürmek oalcaktır. Kırmızı ruj sürdüğünüzde yanaklarınıza allık sürerek renklendirmeyi ihmal etmeyin. Evet artık kusursuz bir görünüme sahipsiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 26 Mayıs 2019 Pazar ~ 26 Mayıs 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme