Saç Dökülmesine Bu Besinlerle Dur Deyin!
17 Nisan 2019 Çarşamba
1

Saç Dökülmesine Bu Besinlerle Dur Deyin!

Yetersiz beslenme durumunda vücudumuz bazı sinyaller verir aslında. Bu sinyallerden biri de ne yazık ki en sık görülen bir sorun olan saç dökülmesidir. Eğer sizin de son dönemlerde saçlarınız incelmeye başladıysa ve eskisi kadar gür bir saçınız olmadığını fark ettiyseniz neden, beslenme şekliniz olabilir. Saç dökülmesine karşı şampuanlar, bakım kürleri, saç maskeleri vs... Hepsi belki saç bakımınız için yardımcı olabilir ama hiçbiri sağlıklı besinler tüketmek kadar etkili olamaz.

Toplumda saç dökülmesinin en büyük nedenine baktığımızda kansızlık olduğunu görürüz. Vücuttaki kan olması gerektiği düzeyde olmadıktan sonra istediğiniz kadar saç dökülmesine karşı etkili olan bir şampuan kullanın fayda etmeyecektir. Dökülme ancak vücut doğru vitamini aldığı zaman duracaktır. Bu yüzden saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ zengini yiyecekler tüketmeniz gerek.

somon

Somon

Omega 3 ve B 12 açısından zengin olan somon balığı, ağlıklı canlı parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Omega-3 saç derisini kayganlaştırıyor ve kırılgan saçlara sebep olan kuruluğu azaltıyor.

Uzmanlar saç dökülmeleri yaşıyorsanız muhakkak haftada iki kez somon balığı tüketmenizi öneriyor.

badem

Badem

Eminim çoğu kadın bademi tüketmek yerine yağını saçlarına maske olarak kullanıyordur. Evet belki birçok besinde yağı direkt kullanmak daha etkili olabilir fakat badem bunun tam tersi gğnde bir avuç badem yiyerek saçlarınızı güçlendirebilir ve canlandırabilirsiniz. Üstelik bademin tek faydası saça da değil. Böylece her anlamda faydasını göreceksiniz. 

İçerisindeki E vitamini ve biyotin bakımından zengin olan badem, saçlarınızı güçlendirmeye ve saç derisini beslemeye yardımcı olur. Badem; yüksek miktarda protein içermesinin yanında, C vitamini açısından da oldukça zengindir.

kırmızı et

Kırmızı Et

Yukarda belirttiğim gibi eğer saçlarınız dökülüyorsa mutlaka kanınıza baktırmalısınız. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız kırmızı etin çok etkili olduğunu göreceksiniz. Kanınız düşük olmasa bile kırmızı et yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü demir ve çinko saç köklerini harekete geçirerek uzamasını ve güçlenmesini destekler. 

yeşil mercimek

Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek, protein deposu olmasının yanı sıra vitamin, mineral ve iyot bakımından da oldukça zengindir. İçeriğinde saçlarınız için uygun olan biyotin ve proteini sağlar. 

Saç dökülmesini durdurmak ile kalmaz, aynı zamanda zayıflamasını ve kırılmasını da önler.

Yulaf

Yulafın saçlar için en bilinen faydası kepek ile mücadelede kullanılmasıdır. 

Yulafın içerisinde bulunan çok fazla B vitamini ve mineraller sayesinde, saç liflerinizi güçlendirir ve saç dökülmesine karşı savaşır. Ayrıca, yulaftaki amino asitler saç köklerini güçlendirir ve güçlü ve sağlıklı saçların büyümesini arttırır. Saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa yulaftan yardım alabilirsiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

YORUMLAR (1)
  • S.O.
    13 Mart 2021 Cumartesi (CEVAPLA)
    Saadet olece
    Çok güzel olmuş
Yorum yazın
Değerlendirme