Sağlığınızı Bozabilecek Bu Kıyafet ve Aksesuarlardan Uzak Durun!
17 Ekim 2020 Cumartesi
0

Sağlığınızı Bozabilecek Bu Kıyafet ve Aksesuarlardan Uzak Durun!

Biz kadınlar güzel görünmek uğruna çoğu zaman sağlığımıza dikkat etmeyecek şekilde giyiniriz. Hele de giydiklerimiz modanın can alıcı parçalarıysa! Halbuki çoğumuzun yaşadığı en büyük sorunların başında bel ağrısı ve omurga sorunları gelir. Nedeni ise çok açık aslında!

Günlük hayatta giydiğimiz kıyafetlerden, yatak ve yastık seçimine, topuklu ayakkabılara kadar pek çok etken bu sorunlara neden olmaktadır, ancak uzmanlar omurga sağlığını korumanın birinci yolunun, omurgaya aşırı yük binmesine neden olacak her türlü kıyafet ve aksesuar çeşitlerinden uzak durmak olduğunu söylemektedirler. 

İşte omurga sağlığınızı etkileyen moda unsurları!

kalem etek

1) Kalem Etek

Kalem etekler diz hizanızın tam altında bittiği için ve dar yapıya sahip olduğu için yürürken dizlerin yapışık yürünmesine neden olur. Bu da hareket kısıtladğı için disklerde sorunlara yol açabiliyor. 

ayakkabı çeşitleri

2) Yüksek Topuklu ve Topuksuz Ayakkabılar

Omurga sağlığını en çok etkileyen etkenlerin başında maalesef yüksek topuklu ve düz ayakkabılar geliyor. Özellikle yüksek topuk ayakkabılar ayak anotamisini bozarak vücutta ciddi problemlere yol açıyor. 

Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezinde öne doğru kayma oluşur. Bu da kalça ve omurganın hizasını bozar. 

Topuklu ayakkabılar kadar topuksuz ayakkabılar da bayanların tercihini oluşturmakta. Topuksuz ve aşırı yumuşak, genellikle bez veya süet olan, ayakkabı ile çizmeler de sakıncalı, çünkü ayağı hiç tutmayan, iç tabanı hiç desteklemeyen bu ayakkabılar içe basmaya meyilli olanlarda bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.

sporcu atleti

3) Sıkı İç Çamaşırları Sporcu Sütyenleri

Sıkı her kıyafetin vücudumuza zarar vereceği gibi, sıkı iç çamaşırları ve çapraz sporcu sütyenleri de vücuda oldukça zarar veren parçalardır. Sadece bunlar değil aynı zamanda boyundan bağlamalı kıyafetlerin çoğu omurga, omuz ve boyun hasarlarına yol açmaktadır. 

korse

4) Korseler 

Ah biz kadınlar zayıf görünmek için ne uğraşlar içine gireriz. Sımsıkı korselerin içinde kıvranırız da yine de sesimizi çıkarmayız; ancak ilerleyen zamanlarda ne yazık ki ciddi sorunlar yaşayacağınız için güzel görünmek çok da umrunuzda olmayacak! Bu yüzden korse giyerken bir kez daha düşünün derim; çünkü sımsıkı korsenin içinde nefesi bile zor alırken, iç organlarınızın yaşadığı hasarı da unutmamak gerek!

5) Ağırlık Yapan Kolyeler

Boynunuzu etkileyecek olan bir diğer sorun ise çok fazla ağırlık yapan kolyelerdir. Özellikle boyunda ağırlık yapacağı için boyun ağrılarına ve boyun eğikliklerine neden olacaktır. 

güneş gözlüğü

6) Sahte Cam Gözlükler 

Göz sağlığı son derece önemli; ancak çoğu insan maaliyetinin düşük olması sebebiyle sahte cam gözlükleri tercih ediyor. Maalesef sağlıklarını kaybettiklerinde gerçek gözlük ücretinden daha fazla para ödemek zorunda kalacaklar ve en önemlisi eskisi gibi sağlıklı gözleri olmayacak.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Ekim 2020 Cumartesi ~ 17 Ekim 2020 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme