Sağlıksız Alışverişin 5 Göstergesi
17 Nisan 2021 Cumartesi
0

Sağlıksız Alışverişin 5 Göstergesi

Sağlıksız alışveriş alışkanlıkları olması için illa ki alışveriş bağımlısı olmanıza gerek yok. Satın alma davranışları, bütçe planlaması yahut da kişisel stili temsil eden kıyafetlerin seçimi noktasında farkında olmadan aşırıya kaçabiliyoruz. 

Özellikle de günümüzde pek çok insan hemen hemen her alışverişini internet üzerinden yapmaktadır. Çünkü kadın - erkek herkes iş hayatının yoğun temposunda kendine zor vakit ayırırken, bir de alışveriş için mağaza mağaza dolaşmak istemiyor. İşlerini zaman harcamadan daha pratik bir şekilde halletmek istiyor. 

Hal böyle olunca çoğu zaman aşırılıklara da kaçılabiliyor. Şöyle ki alışveriş sırasındaki tüm bu aşırılıklar da bilinçli ve dolayısıyla da sağlıksız yapılan alışverişler olarak sonuçlanıyor. Dolabınızı açtığınız zaman kıyafetleriniz, üst üste ise ve siz hala kıyafet alma derdinde iseniz ya da aldıklarınızı koymaya yer dahi bulamıyorsanız bu kesinlikle sağlıksız alışveriş yaptığınızın en güzel kanıtıdır. 

Eğer siz de tıpkı yukarda belirttiğimiz gibi iseniz bence durup bir alışveriş alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. İşte sizlere sağlıksız alışveriş yaptığınızın ve aşırıya gittiğinizin 5 göstergesi!

Alışveriş işlemi

1) Aynı Parçalara Yatırım Yapmak 

Elbette insanın kendi stiline, tarzına uygun kıyafetler alması kadar normal bir şey olamaz. Özellikle iş dünyasında olan bayanların her gün bir kıyafet giymesi gerektiğini düşününce elbette alışveriş bir ihtiyaç oluyor. Ancak bunun da dozunu fazla kaçırmamak gerek. Zira her alışverişte bunu yaptığınız zaman aynı tür ve hatta birebir aksesuarlara, kazaklara yönelmek aynı şeyi tekrar tekrar satın almak hiç doğru değil.

Diyelim ki alışverişe çıktınız ve kendinizi her seferinde aynı tarz parçaları almaya yönelmiş bir şekilde buluyorsanız burada bir sıkıntı var demektir. Çünkü yaptığınız davranış, sağlıksız bir alışveriş gerçekleştirdiğinizin en önemli göstergesidir. 

Ayrıca da her daim aynı parçaları giymek sizi üst düzey stil sahibi biri haline getirmez. Tam tersi sürekli aynı kıyafetleri giydiği düşünülen, sıkıcı biri gibi gösterir. Elbette herkesin bir tarzı ve stili var. Ona göre parçalar giyer.

Ancak sürekli aynı modelden oluşan parçaalrı giymek bir tarz değil bence. Çünkü insan kendi stiline uygun farklı modeller de alabilir. Bence illa bir kıyafet alacaksanız, dolabınızda olmayan fakat sizi yansıtan bir model almalısınız. 

Marka takıntısı

2) Marka Takıntısı

Marka takıntısı gençler arasında oluşmuş en büyük sorunlardan biri ne yazık ki. Elbette bir kıyafet, aksesuar ya da aklınıza gelebilecek olan diğer şeyler bir marka olabilir, pahalı olabilir. Ancak bir ürünün marka olması ya da pahalı olması, o ürünün çok kaliteli olduğu ve gerçekten ihtiyacınızı karşılayacağı anlamına gelmiyor.

Elbette herkes marka olan, tasarım olan ya da çok kaliteli ürünler olan kıyafetler giymek, pahalı güzel objeler kullanmak ister. Ancak bunları istiyor olmamız, bunları satın alabileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu konu tamamen insanın bütçesiyle ilgili bir durum ve ne alırsanız alın bence bu hep aklınızda olsun. 

Şunu da unutmamalısınız ki birçok insan sadece trend diye ya da marka olduğu için bir kıyafeti alıyor ve hiç giymeden ya dolabı bekliyor ya da çöpü boyluyor. Bence bunları yaşamaktansa aldığınız ürünün kumaş kalitesine, dikimine ve sizin vücut tipinize uygun olmasına dikkat etmeniz çok daha önemli diye düşünüyorum.

 Alışverişte aynı şeyleri almak

3) Dolabınıza Göz Atın

Yazımızın başında belirttiğimiz, dolabın üst üste olması tam bu madde için aslında. Şöyle ki bazen dağınık bir dolapta ya da kıyafetlerin üst üste düzensiz bir şekilde konmasından dolayı bazen dolabın içerisinde ne olduğunu bile göremeyebiliyoruz. 

Dolap düzeniniz değişmediği sürece de ne yazık ki hala "giyecek hiçbir şeyim yok" demeye devam edersiniz. İnanın öyle insanlar var ki dolaplarında daha etkiketi çıkarılmamış kıyafetleri olan ama bundan haberi olmayan insanlar dahi var. 

Elbette dolabımızda olması gereken, hatta bunlardan birkaç tane olsa iyi olur dediğimiz basic, beyaz tişörtler, jeanler olmalı. Çünkü bunlar devamlı giydiğimiz kıyafetler. Yılda sadece birkaç kez giyebildiğimiz abiye bir elbisenin aksine, bu parçaları hemen her gün giyiyoruz. Yine de bir ürünü sepete eklemeden önce dolabınıza bir göz atmakta fayda var.

Sonuçta dolabınızın birbirinin aynısı parçalarla dolup taşmasını istemezsiniz, değil mi?

Alışverişte indirim

4) Ucuz Diye Her Şeyi Almak

Nasıl ki kıyafete çok para vermek, sizin kaliteli kıyafetler aldığınızı göstermiyorsa, ucuz diye sürekli yeni kıyafetler almak da az para harcadığınız anlamına gelmiyor. Hatta ucuz diye aldığımız pek çok şey bizi daha fazla maddi külfete sokuyor. 

İşte toplumdaki en büyük yanılgı bu ne yazık ki. Bir şeyi ucuz olduğu için çok fazla aldıklarında kâr elde ettiklerini düşünüyorlar. Fakat durum sandığınız gibi değil ne yazık ki. Bence ucuz diye çok çeşit almaktansa, daha kaliteli ürünlerden sayılı olarak almak her zaman çok daha mantıklı diye düşünüyorum. Çünkü aldığınız ürünün fiyatı kadar kullanım süresi de çok dikkat edilmesi gereken bir konu. 

Kredi kartı kullanımı

5) Her Şeyi Kredi Kartı İle Ödemek

Toplumdaki en büyük sorunlardan biri kredi kartını bilinçsizce kullanmak diyebiliriz. Sanki kredi kartı ile alışveriş yaptığımızda diğer ay ödemeleri biz değil de bi başkası yapacakmış gibi her şeyi kart ile alıyoruz. 

Parayı elden nakit olarak ödemeyince de sanki para harcamıyormuş gibi her şeyi alıyoruz. Kredi kartı özellikle daha fazla alışveriş yapmanıza neden olan unsurlardan birisidir. Aldıklarınızı bedava alıyormuş gibi hisedebilir ve kendinizi durduramayabilirsiniz.

Bu yüzden alişverişte nakit para kullanmaya özen gösterin. İlk olarak da temel olan ihtiyaçları gidermeye özen gösterin sonrasında zaten gereksiz şeyler için elinizde çok para kalmamış olacak. 

Eğer sizde de bu özelliklerin hepsi ya da birkaçı varsa kendinizi bu konuda durdurmaya çalışmalısınız. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2021 Cumartesi ~ 17 Nisan 2021 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme