Modaya Uymak İsteyenlere: Şapka Trendleri
28 Haziran 2019 Cuma
0

Modaya Uymak İsteyenlere: Şapka Trendleri

Kışın o buz kesen soğuklarında kafamızı soğuklardan koruyan şüphesiz ki şapkalarımız oluyor. Yazın ise güneşin kavurucu sıcağında başımıza güneş geçmesini  engelleyen, bizi serin tutan yine şapkalarımız oluyor. Üstelik sadece sıcak ya da soğuğu engelleme amacıyla da kullanılmıyor. Aynı zamanda kombinlerimizi starlaştıran bir aksesuar olarak kullanılabilen oldukça asil ve şık bir parça.

Yaz sezonunun canlandırıcı yenilikleri tüm moda dünyasını etkisi altına aldı. Öyle ki "Ben şapka takmam" diyen kadınların bile beğenisini topladı. Hem stil veren hem de güneşten koruyan bu şapkalar kadın erkek herkesin gardırobunu süslüyor. 

Şapkalar, daha önceki yıllarda daha çok soğuktan korunmak ya da güneşten korunmak için tasarlanmıştı. Ancak yeni sezonda durum biraz daha değişti.  Çünkü tasarımcılar bu şapkaları tasarlarken koruma amaçlı fonksiyonundan ziyade, stil amaçlı oluşturulmuş aksesuarlardır. Önceki senelerde karşımıza çıkan farklı tarz ve stillerdeki özellikle de örtü şapka modelleri bu sezon tekrar karşımıza çıkıyor.

İlkbahar-yaz sezonu şapkalarıyla her zamankinden daha renkli ve daha hafif hissedeceksiniz. Üstelik bu şapkalar sonbaharda da trend olmaya devam edecek. Peki siz de bu trend şapkaları görmek istiyor musunuz?

Peçeli şapka

1) Asaletin Timsali Peçeli Şapkalar

Her daim asil ve şık görünmek isteyen kadınlar için vazgeçilmez bir şapka modeli. Şapkaların üzerindeki peçe detayı sayesinde gözlerinizde gizem ve çekiciliği kat kat artırabilirsiniz. Çok ünlü kadınlara dikkat ettiyseniz bu tarz tül şapkaları daha çok cenaze törenlerinde kullandıklarını görürsünüz. 

Tül peçelerle yüz ifadesi gizlenerek olumsuz duygular için uygun hale getirilmiş. Gotik bir havada verilmiş. Bordo rengi dudak rujları ile de makyajı eşleştirilmiş. Çeşitli ünlü markalar kolesiyonlarda tüllü şapkalara yer verdi.

Kovboy şapkalar

2) Kovboy Şapkalar

Son dönemlerde başta Hollywood sakinleri olmak üzere göz önünde olan birçok ünlüyü etkisi altına alan bir aksesuvar-trend olayı var: Kovboy şapkaları! Galalar, davetler ve günlük giyime kadar, kafalardan çıkarılmayan bu şapkalarla bir "Vahşi Batı" havasında geziliyor.

Özellikle de ironik ve ekstra iddialı görünmek istiyorsanız kovboy şapkalar tam size göre! Yaz renklerine olan uyumu da gözlerden kaçmıyor. Pembe, siyah, mavi, beyaz renklerde tasarlanan bu şapkalardan kendi tarzınıza uygun rengini seçebilirsiniz. 

Havuz şapkası

3) Havuzda Şapka Trendi

2019 yazının şapka yılı olduğunu söylemiştik. Her alanda, her yerde karşımıza yepyeni şapka modelleri çıkıyor. Havuzda kullanabileceğiniz şapka trendleri de bunlardan biri. Yaz günleri deniz havuzda şapka ihtiyacı gerçekten çok daha fazla oluyor. Bu yüzden de modacılar bu harika fikri düşünmüş ve uygulamaya koymuş. 

Havuz şapkaları başa yapışan, retro etkisi ile süslenmiş modellerdir. Renkli taş ve mücevherlerle kaplanmış güzel şapkalar oluşturulmuş. Kulakları kapatan ve su içinde de kullanılma özelliği ile detaylı tasarlanmış. Aynı zamanda fütüristik bir etkisi olduğunu gözde kaçırmamak gerek. Eğer siz de bu havuz şapkalarını beğendiyseniz, mutlaka bir tane edinin. Çok rahat olduğunu göreceksiniz. 

Hasır şapka modeli

4) Hasır Şapkalar

Yaz döneminde uzun zamandır ilgi gören hasır şapkalar birbirinden farklı modeller ile moda severlerin beğenisine sunuldu. Bu şapkaların moda olmasının yanı sıra zarif, hafif ve kullanışlı olması da onları daha çok tercih etmemizi sağlıyor. Üstelik hasır modası kendini sadece şapkalarda göstermiyor. Aynı zamanda hasır çanta ve ayakkabılar da bu sezonun olmazsa olmaz trendlerinden biri. 

Hasır şapkalar zahmetsizce şık olmanın en güzel örneğidir. Üstelik taşınmasının kolay olmasının yanı sıra güneş ışınlarının da dik olarak gelmesini engellemesi nedeniyle, zararlı UV ışınlarından korumak için son derece etkilidir. 

Basmakalıp şapkaların aksine rahat ve koruyucu özellikli bu şapkayı kullanabilirsiniz. Ayrıca tatil yörelerinde en fazla tercih edilen ve şık ve modern bir şapka modelidir. 

Kova şapka modeli

5) Panama ve Kova Şapka Trendi

Panama şapka ve sevimli kova şapkalar, rahatlığı, şıklığı ile geçmiş dönemlere damga vurmuştu. Özellikle de 90'lı yıllara damga vurmuş olan kova şapkalar, 2019 yaz sezonunda yeniden tasarlanmış ve moda dünyasını etkisi altına almış durumda. 

Aslında bu şapkalarda çok fazla şey değişmedi. O beğenilen, kova şapkayı kova şapka yapan temel özellikler hala mevcut. Ancak bunun üzerine yeni desenler ve renkler getirilerek günümüze uyarlanmış durumda. 

Büyük boy şapka

6) Büyük ŞapkaTrendi

Çantalar ve kıyafetlerden sonra şapkaların da ebatları büyüdü. Günlük kullanım için çok pratik olmayabilir ama sıcaklığın çok yoğun olduğu zamanlarda kullanılabilecek bir model. Bu trend bize şapka stillerinin büyüyeceğini gösteriyor. Fötr şapka da kullanılabilecek trendler arasında.

Büyük şapkalar, kumaş dokusuna göreyaz kış her mevsimde kullanılabilecek bir yapıya sahip. Özellikle de 70'lerin en popüler şapkalarından biri olan büyük boy şapkalar, stilinize ayrı bir hava ve şıklık katabilecek bir yapıya sahiptir. 

Vintage parçalar giymekten hoşlanıyorsanız eğer geniş şapkalarla kombin yapabilirsiniz. İkisinin uyumuna bayılacaksınız. En çok beğenilen renk ne diey soracak olursanız siyah ve parlak, göz alıcı kırmızının yerini hiçbiri doldurmuyor. 

Balıkçı şapka modeli

7) Balıkçı Şapka Trendi

Kaliteli kumaş yapısı, canlı renk ve desenleri ile bu sezonun en trend şapkalarından biri olmayı başarmış durumda. Yapısı itibariyle hem küçük, hem de şık bir şapka olduğu için de hemen hemen herkesin en çok tercih ettiği şapka modeli oluyor. 

Oldukça elit bir görüntüsü olduğu için modern kadınların şapkası diyebiliriz. Bu şapka modeli ile kombinleriniz oldukça lüks ve kaliteli görünecektir. Eğer doğru parçalarla kombinlemeyi başarırsanız kombinlerinize çok şey katabilir. 

Koruyucu şapka modeli

8) Koruyucu Şapka Trendi

Güneşin zararlı etkilerden tam korum sağlaması için yüzümüzü siper şeklinde koruyan şapka modası bu yıl fazlasıyla görülecek. Saçlarınızı ise dışarda kalacak. Bu özelliği sayesinde de  saçlarınız açık bırakabileceğiniz gibi toplayarak da farklı modeller oluşturabilirsiniz. 

Önü kapalı olan bu şapkaların amacı yüzü korumaktır. Bu şapkalar aynı zamanda farklı dokularda da üretilmiş durumda. Kendi beğeninize göre istediğiniz modeli seçebilirsiniz.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 28 Haziran 2019 Cuma ~ 28 Haziran 2019 Cuma

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme