Şık Görünebilmenin 8 Altın Kuralı
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

Şık Görünebilmenin 8 Altın Kuralı

İyi veya kötü herkesin kendinize özgü bir tarzı vardır. Kimi klasik giyinmeyi sever, kimi spor, kimi de ikisinin ortasında bir tarz benimser. Tabii stili doğru bir şekilde oturmuş kadınların varlığını da es geçmemek gerekir.

Özellikle kendine has bir görünüm oluşturma konusunda ilk örnek aldığımız kişiler ünlüler oluyor. Giydikleri şeyleri tarzımız olmasa bile çok beğenip kendimize uyarlamaya çalışıyoruz. Bizim vücudumuza, tarzımıza uygun mu, sürekli kullanabileceğimiz bir parça mı diye hiç düşünmüyoruz. 

Önemli olan birini taklit ederek en doğru kombin parçaları olsa da kendinize uygun olmayan kıyafetleri giymek değil, hata da yapsanız kendinizi yansıtan sizin stilinizi yansıtan parçaları tercih etmeniz olacaktır. 

Eğer araştırırsanız tarzınıza ve vücudunuza uygun doğru parçaları birleştirmek inanın hiç zor değil. Giyim konusunda yapılan hatalar çok fazladır. Bunu her yerde görmek çok fazla mümkün. Bunu engellemek için yapmanız gereken tek şey bu yazıyı okumak.

1) Vücudunuzu Tanıyın

Sizi sizden daha iyi tanıyacak hiç kimse yoktur. Vücudunuzda eksiklik hissettiğiniz veya kusurlu görüp gizlemek istediğiniz yerleri en iyi siz biliyorsunuz. Bu yüzden vücut tipinizin ne olduğunu belirleyip seçeceğiniz kıyafetleri bu doğrultuda seçerseniz inanın her kombininizle güzel gözükeceksiniz. Örneğin; basen ve kalçalarınız genişse bol, ve havuç pantolon tarzından uzak durmalısınız ve kalçalarınızı daha küçük gösterecek kıyafetler tercih etmelisiniz. 

beyaz kıyafet

2) Doğru İç Çamaşırı Seçimi

Kıyafetinizi en doğru ve en güzel gösterecek ilk şey doğru iç çamaşırıdır. Özellikle ince yapılı kıyafetler giyiyorsanız bu konuya daha fazla dikkat etmeniz gerekir. 

Bu konuda dikkat etmeniz gerek en önemli bir diğer konu ise iç çamaşırınızın ve kıyafetinizin rengiyle uyumudur. Şöyle ki ince ve açık renk bir kıyafet giyiyor. içinize de koyu renk bir çamaşır giyiyorsanız bu dışardan çok kötü bir görüntü oluşturacaktır.

3) Devamlı Kullanabileceğiniz Parçalar Alın 

Dolabımızda mutlaka sadece 1 ya da 2 kez giydiğimiz kıyafetler vardır. Sırf çok beğendik diye ya da özel bir durum için alıp daha da giymemişizdir. Bu yüzden kıyafet alırken kendimizden geçmemeliyiz. Bu parçayı daha sonra nelerle kombinleyebilirim veya daha nerelerde giyebilirim diye düşünerek hareket etmeliyiz. Zira 1 - 2 kez giyeceğiniz parçalar sizin hiçbir işinize yaramaz ve işinize yaramadığı gibi bütçenizi de zor duruma sokar. 

renkli elbiseler

4) Mutlaka Kendinize Yakışan Rengi Bulun

Makyaj seçimlerinde veya bir fondöten alırken nasıl ki cilt tonumuza göre seçimler yapıyorsak, kıyafet alırken de cilt tonumuzu baz alarak tercihler yapmalıyız. Soluk bir cilde sahipsek bir de koyu ve solgun renkler seçerek cildimizi daha da solgun göstermeyelim. Bu yüzden alışık olmadığınız renklere bir göz atın derim; çünkü cildinizin tonunda bir kıyafetle çok güzel ve canlı görünebilirsiniz. 

5) Dekolteye Aman Dikkat! 

Şık olmak bir zarafettir. Şık olmak için de her yerinizi açmanıza gerek yok doğrusu! Bu şekilde sadece basit görünürsünüz. Dekolte kıyafete ayrı bir hava ve hoşluk veririr; ancak doğru uygulandığında. Bu yüzden kıyafetlerinizde tek kısımda dekolteye yer veriniz. 

6) Kendizine Uygun Bir Stil İkonu Belirleyin

Kendi stilinize uygun gördüğünüz bir stil ikonu belirleyin derken gidip kendisini taklit edin demiyoruz tabii ki. Yapmanız gereken kendi stilinize yakın hissetiğiniz kişiyi kendine ilham kaynağı olarak görmek ve ondan küçük tüyolar alarak ilerlemektir. 

takı

7) Aksesuarda Sınır

Aksesuarın ne kadar önemli olduğunu çoğu yazımızda okumuşsunuzdur. En basit bir kıyafeti bile sıradanlıktan çıkararak şıklaştırabilir; ancak durum her zaman ve herkes için böyle olmayabilir. Aksesuar bir kıyafeti güzelleştirdiği kadar çirkinleştirebilir de. Bu yüzden çok dikkat etmelisiniz.

Takınız asla kıyafetinizin önüne geçmemeli. Çok sayıda aksesuarı bir arada takmamalısınız. 

şort ve şapka kombini

8) Her Zaman Klasik Giyinmekten Uzak Durun

Sweatshirtlerinizi ve şortlarınızı sadece spor yaparken kullanmayın. Arada tarzınızda değişiklik yapın ve spor kıyafetlerinize normal zamanlarda da yer verin.

Kot, şort, şapka ve takılarla da çok tarz olacağınızdan şüphe etmeyin.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme