Sözde Ne Giyilir?
27 Eylül 2021 Pazartesi
0

Sözde Ne Giyilir?

Sözde Ne Giyilir?

Evlilik hazırlıklarında, önce kız isteme ve devamında söz kesme organizasyonları düzenlenir. Sözde ne giyilir konusu, bayanların yaşam ve giyim tarzlarına göre değişmektedir. Ne giyileceğini karar verilirken doğru elbise seçiminin nasıl yapılacağı bilinmelidir. Öncelikle vücut tipine göre seçim yapılmalı ve elbisenin iyi durmasını sağlayacak kumaş türünün belirlenmesi gerekir. Söz kesme işleminin evde ya da farklı bir mekanda yapılacak olmasına göre giyilecek elbise modelleri değişebilecektir.

Sözde Giyilebilecek Elbise Modelleri

Söz elbiseleri, özel güne anlam katacak özellikte ve dikkat çekici olmalıdır. Söz organizasyonları ile elbise seçimi yapmak isteyenler, yeni ürünler ve elbiseler kategori bölümlerinden yeni trend seçeneklerini inceleyebilir. Kendi sözünüz ya da yakın arkadaşınızın sözünde kendinizi en iyi hissedeceğiniz elbise modellerini seçmelisiniz. Sözde giyilebilecek elbise modelleri arasında şunlara yer verebilirsiniz.

  • Tek omuz midi elbise,
  • Püskül detaylı elbise,
  • Mini elbise modelleri,
  • Sıfır kol abiye çeşitleri,

Özel günde sizi oldukça şık gösterecek elbise modellerini seçebilir ve rahatlıkla giyebilirsiniz. Elbise modellerini seçerken, kalabalık içerisinde kendinizi rahat hissedebileceğini modellere öncelik vermelisiniz.

Evde Giyilebilecek Söz Elbiseleri

Evde yapılacak söz etkinlikleri için sade tasarımlı elbise modellerini tercih edebilirsiniz. Elbise seçimlerinde, yaş ve vücut tipi kriterleri göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşı küçük bayanlar için dantel işlemeli elbise modelleri önerilmemektedir. Evde söz elbise modelleri için öneriler arasında şu seçenekler yer alıyor.

  • Uzun söz elbiseleri,
  • Midi boy elbiseler,
  • Mini boy elbiseler,

Evde yapılacak sözde giyilecek kıyafetin rahat hareket etmesini sağlaması önemlidir. Daha çok önü kısa, arkası uzun abiye modelleri tercih ediliyor. Elbise renkleri ise sözün yapıldığı mevsime göre değişebiliyor.

Midi Söz Elbisesi Modelleri

Evlilik sürecinin ilk adımları arasında yer alan söz ve nişan Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Söz yapılırken, giyilecek kıyafet modelleri arasında, midi boy söz elbiseler kadınlar tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Söz için midi boy elbise seçimlerinde, boyunuza göre etek boyunu ayarlamalısınız.

Boyu ile etek boyu uygun olmalıdır. Minyon tipe sahip bayanlar için midi söz elbise modelleri daha şık olmak için büyük avantajlar sağlar. Uzun boylu olanlar, etek boyunu diz altının biraz daha aşağısında olacak şekilde seçmelidir. Elbise tasarımları ise saç ve göz rengine, vücut tipine göre belirlenmelidir.

 

Mini Söz Elbisesi Modelleri

Söz törenlerinde güzel görünmek her kadının hakkıdır ve gelin adayı en güzel görünmesini sağlayacak elbise seçimini yapması gerekir. Mini söz elbise modelleri, farklı kumaş seçeneklerinden farklı tasarımlarla hazırlanmaktadır.

Mini elbise modellerini seçerken, kendi tarzınıza uygun seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Vücut tipine göre seçilmiş olan mini elbise modelleri daha etkileyici görünmenizi sağlayacaktır. Elbise modelleri arasından mini elbiseleri renklerine ve detay özelliklerine göre seçim yapabilirsiniz.

Mekana Göre Elbise Seçimi

Söz kesme olarak adlandırılan organizasyonlar daha çok kız evinde yapılmaktadır. Söz elbise seçimini yapmaya çalışanlar, mekan olarak eve göre tercihlerini belirleyebilecektir. Evde yapılacak sözlerde giyilecek kıyafetler daha sade modellerden oluşacaktır.

Kız evinde yapılacak söz etkinliğinde alan dar olacağı için seçilen elbisenin dar alanda rahat hareket etmeyi ve elbise içerisinde rahat etmesini sağlamalıdır. Bunun için mekana göre elbise seçimi yapılırken, sade ve rahat modeller seçilmelidir. Seçilebilecek modeller arasında, kısa abiye, uzun kollu abiye modelleri yer alabilir.

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi

Kadınlar, vücut tipine göre kıyafet seçimi yaptıklarında, her zaman her ortamda şık olurlar. Kadın vücut tipleri, kum saati, armut, elma ve dikdörtgen vücut tipi olarak bilinir. Kadınlar, vücut tiplerini tanıdıklarında, söz gibi önemli bir gün için daha doğru kıyafet seçimi yapabilecektir.

Kum saati vücut tipine sahip bir kadın, V yaka, yırtmaçlı, iki parçalı abiye ya da balık form modelinde kıyafetlerle daha şık görünebilecektir. Armut vücut tipine sahip olanlar, etek kısmı volümlü, üstü dar elbiseleri tercih ederek, ilgiyi kalçalardan uzaklaştırabilecek ve daha ince görünebilecektir. Her vücut tipine göre farklı modeller seçilebilir.

Söz Elbisesi İçin Kumaş Seçimi

Evde ya da farklı mekanda yapılacak söz etkinlikleri için abiye modelleri arasından seçimler yapılmaktadır. Abiye modeli, kadınların güzel görünmesini sağlarken, daha şık olmayı elbise kumaşının özelliği sağlamaktadır. Özel günde daha güzel görünebilmek için vücut tipine göre elbise seçimi yaparken kumaş yapısına dikkat etmelisiniz.

Özel gün kıyafetleri için daha çok saten kumaş türü tercih edilmektedir. Kolay buruşmayan ve güçlü görünüm sağlamaktadır. Salon gibi mekanlarda yapılacak organizasyonlar için kabarık, parlak, sert görünümlü kumaşlardan yapılan elbise modelleri daha uygun olmaktadır.

Söz Elbisesi Renk Seçimi

Söz için tüm hazırlıklar tamamlandıktan ve elbise modeli belirlendikten sonra elbisenin hangi renkte olması gerektiğine karar verilmelidir. Ten rengine göre kıyafet renginin belirlenmesi, kadınların daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Beyaz ten rengine sahip olanlar, pastel renk tonlarına sahip elbiseleri tercih edebilirler. Mor, pembe, açık yeşil tonları, romantik görüntü oluşturur. Buğday ya da esmer tenli olanlar açık renk seçeneklerini kullanabilirler. Söz gündüz yapılacaksa, açık renk tonları, gece yapılacaksa siyah gibi koyu renkler tercih edilebilir.

Söz Kıyafetlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kendi sözünde ne giyeceğini bilmeyen kadınlar için çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Söz için iddialı elbise seçiminden uzak durulmalıdır. Dar elbiseler ile söz yapılan mekanda rahat hareket edemeyeceğiniz için tavsiye edilmemektedir. Tercihler, omuz dekolteli, diz altı, peplum etek yönünde kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus, sade ve şık olmasıdır. Sade elbise modelleri kadınların masumiyetini ortaya koyar ve doğru renk seçimi de yapıldığında en güzel görünmesini sağlar.

Hüseyin Erdoğan

Yayınlanma: 27 Eylül 2021 Pazartesi ~ 27 Eylül 2021 Pazartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme