Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
17 Nisan 2019 Çarşamba
0

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Havaların ısınmasıyla birlikte artık spor ayakkabıları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Haliyle yeni sezon spor ayakkabıları da vitrinlerde yerini almaya başladı. Yaz için oldukça ideal olan spor ayakkabılarını tercih ederken daha çok görüntüsüne ve ne kadar trend olduğuna dikkat ediyoruz. Kullanım amacını ve rahatlığını ne yazık ki göz ardı edebiliyoruz. Tabii bunun sonucunda da bel, diz ve omurga sorunlarına davetiye çıkarıyoruz. 

Bir çoğumuz spor ayakkabı zaten rahat olur, sorun yaşamayız diye düşenebilmekte. Ancak sonuçlar hiç öyle olmuyor. Hatta çok ünlü bir markanın ayakkabını alsanız bile bazen sorunlar yaşabiliyorsunuz. Malum spor mevsimi de başladı. Yürüyüşler, geziler derken en çok ihtiyacınız olan şey spor ayakkabı olacaktır. İşte bu yüzden doğru spor yapabilmek ve sakatlanmaların önüne geçmek için yapılan aktiviteler kadar tercih ettiğiniz ayakkabılar da büyük önem taşır.

"Doğru spor ayakkabı nasıl alınmalı?" sorunun tüm cevapları bu yazıda. 

spor ayakkabı

1) Ayağınızı Tanımanız Gerek

Ayağınıza uygun ayakkabı seçmenin ilk yolu ayağınızı tanımaktan geçmektedir. Bunu nasıl anlarız diyecek olursanız; ayak tipinizi, ıslak ayağınızla bastığınız kuru zeminde çıkan ayak izine bakarak anlayabilirsiniz.

Temel olarak ayak çeşitlerine bakıldığında 3 tip ayak olduğunu görülmektedir. Özellikle halk arasında en çok bilinen düztaban ve normal ayak tipidir. Ancak bir tip ayak daha vardır o da çukurtabandır. Eğer ayağınız normal taban dışında ise mutlaka bir uzmana gitmeniz gerek. Çünkü uzmana danışmadan kafanıza göre alacağınız bir spor ayakkabı, ayağınızda sorunlara yol açabilir. Örneğin düz taban ayak yapısına sahip birinin destekli ayakkabılar giymesi gerekmektedir. Bu yüzden mutlaka ayağınızı tanıyın!

spor ayakkabı

2) Yapacağınız Spora Uygun Ayakkabılar Seçin

Spor ayakkabısını en çok tercih edenler arasında hiç şüphesiz spor ile ilgilenenler vardır. Eğer siz de spor yapıyorsanız, mutlaka yapacağınız spora uygun bir spor ayakkabı tercih etmelisiniz. Örneğin, yürüyüş yapan biri sert yapılı ayakkabılardan kaçınmalı ve esnek yapıda spor ayakkabısı seçmelidir. Ağırlık kaldıracağınız tarzda bir spor yapıyorsanız da tam tersi, altı sert yapılı ayakkabılardan seçmelisiniz. 

spor ayakkabı modeli

3) Spor Ayakkabınız Ne Dar Ne De Bol Olmalı!

Seçtiğiniz ayakkabı ayağı iyi sarmalı, ne dar ne de bol olmalı! Bağcık bölümü uzun olmalıdır ve ayak bileğini de rahat ettirmelidir. Ayakkabının burun kısmı geniş olmalı, parmak hareketlerine izin vermelidir.

Ayak başparmakla ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama 1 cm mesafe olmalıdır.

hava aldıran spor ayakkabı

4) Ayağınızı Terletmeyen Bir Spor Ayakkabı Seçin!

Spor ayakkabının nefes alması son derece önemli. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, tercih ettiğiniz ayakkabının kumaş kalitesi. Ayakkabınızın kumaşı nefes almıyorsa kötü koku oluşumu ve mantar gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

5) Kaliteden Ödün Vermeyin

Bütçeniz varsa eğer kaliteden asla ödün vermeyin derim. Ayakkabınız az olsun ama iyisi olsun. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 17 Nisan 2019 Çarşamba ~ 17 Nisan 2019 Çarşamba

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme