Tarz Görünmenin 7 Yolu
29 Eylül 2019 Pazar
0

Tarz Görünmenin 7 Yolu

Modaya uygun giyinmek, her zaman bakımlı ve şık görünmek biz kadınların en çok önem verdiği konulardan biridir. Özellikle de tarz sahibi olmak dünyanın en zor hedisesi gibi görülebiliyor. Ancak birazcık özen ve dikkat ile kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. 

Tarz sahibi ve stil sahibi olmak için modaya uygun giyinmek sizce yeterli midir? Bazılarınıza göre bunun cevabı evet olabilir, ancak ben böyle düşünenler gibi düşünmüyorum. En moda parçayı da giyseniz, dünyanın en pahalı giysisini de alsanız bu sizin tarz sahibi olduğunuz ya da olacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü tarz sahibi olmak için sadece modaya uygun giyinmek, pahalı kıyafetler seçmek tek başına yeterli olmuyor. 

Şunu unutmamalısınız ki bu tarz kıyafetler giyerek ya da gündemi takip ederek şık olabilirsiniz ama şık olan herkes ne yazık ki tarz olamaz. Çünkü stil için keskin kurallardan ziyade kişiye özel yorumların önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun için kendinizi sevin, tanıyın ve kendiniz için her zaman iyisini ve güzelini bulun. 

Tarz olabilmenin anahtarı sizden başkası değil. Tarz olmak sadece şık kıyafetler giyerek olmuyor. Her anlamda bir bütün oluşturmak gerek. Öyle ki herkesle aynı kıyafetler giymiş olsak da bir diğerinde bizde durduğundan çok daha tarz ve hoş durabilir. Nedeni ise kıyafete kendisinden bir şeyler katmasından ve küçük dokunuşlarla farklılaştırmasından kaynaklanır.

Kış kombini

1) Yüzünüzden Gülümseme Eksik Olmasın

Gülümsemek insanları güzelleştiren, girdiği her ortama güzel bir hava katan bir olgu. Gülümsemenin yakışmadığı kimse yoktur. Özellikle de kadınlara bir ayrı yakışır. Tarz sahibi kadın olmak için şık giyinmek, temiz ve uyumlu giyinmek elbette çok gerekli bir şey. Ancak bir gülümseme, tebessüm, kadını olduğundan çok daha çekici hale getiriyor. 

Gülümsemek insana ayrı bir güzellik ve hava katacağı için bu tarzınıza da bambaşka bir hava katacaktır. Böylece hem başkaları üzerinde olumlu etki bırakmış olursunuz hem de gülümsemek kişiye de kendini güzel ve iyi hissettirecektir. Bu yüzden her daim gülümseyin. 😉

Cilt bakımı

2) Bakımlı Olmayı İhmal Etmeyin

Kişisel bakım rutini her kadının uygulaması gereken en önemli şeylerden biri. Çünkü insan bakımlı olduğu sürece kendini iyi ve güzel hisseder. Elbette bazen yoğunluk nedeni ile kişisel bakımlarımızı aksatabiliyoruz. Ancak düzenli olarak olmasa bile insanın manikür, pedikür yaptırması, kuaföre gidip saçına bir işlem uygulatması hatta en basiti cildinize krem sürmeniz bile insana ayrı bir hava katıyor, yenilendiriyor diyebiliriz. 

İnsan kendine zaman ayırdıkça, kendisi için bir şeyler yaptıkça kendini daha iyi hisseder. Bu yüzden kendinizi sevin, bakımınızı ihmal etmeyin, sık sık saçlarınızı kestirin, güzel kokular kullanın kısaca kendinizle ilgilenin. Çünkü sizi ancak siz mutlu edebilirsiniz. 

Kişisel bakımlarınızı ihmal ettiğiniz sürece giydiğiniz elbisenin fiyatının ya da en trend elbise olmasının hiçbir önemi yoktur. Sonuçta bakımsız bir saç, ojesinin yarısı çıkmış yarısı duran tırnaklarla ya da kötü kokan birinin dünyanın en iyi modacısının diktiği kıyafeti giymesi bir şey değiştirmez. 

Ayrıca bakım için dünyanın parasını harcamanıza gerek yok. Doğal maskelerden yararlanarak da bakımınızı ihmal edebilirsiniz. Yeter ki siz bakımlı olmak isteyin. Eğer böyle alışkanlıklarınız yoksa kendinize önem verin ve artık bir yerden başlayın. 

Şapka kombini

3) Yeniliklere Açık Olun!

Dolabımızda olması gereken bazı parçalar vardır. Biz bunlara klasik parçalar da diyebiliriz. Bu kıyafetler özellikle acil durumlarda, özel davetlerde, ya da günü kurtarmanız gereken durumlarda ilk başvurduğumuz kıyafetlerin başında gelir. Ancak her zaman da klasik parçaları ya da bahsettiğimiz bu kıyafetleri giymeyiz.

Ayrıca stil sahibi hatta bunun ötesinde bir tarza sahip olmak için sürekli klasik kıyafetler giyemeyiz. Daha doğrusu bu şekilde tarz sahibi olamayız. Dolayısıyla da her anlamda yeniliklere açık olmak gerek. Bu sadece kıyafetle olmaz. Makyaj olarak, aksesuar olarak hatta renkler konusunda bile yeniliklere açık olmak gerek. Ancak bu şekilde tarz sahibi olursunuz. 

Kıyafet kombini

4) Şık ve Gösterişli Aksesuarlar Tercih Edin

Tarz sahibi, olmak çok sade bir elbiseyi, farklı aksesuarlar yardımıyla bambaşka bir havaya sokmak demektir. Stilini, tarzınızı beğendiğiniz bütün kadınlara bakın mutlaka çok şık aksesuarlar kullanırlar. Siz de bunun için kolye, küpe, yüzük gibi takıların yanı sıra rengârenk şal çeşitleri ile gösterişli kombinler yaratabilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi hatta kabanlarınızı daha kemerle kombinleyebilirsiniz. Belinizin kıvrımlarını ortaya çıkaran bu kemerler, şık ve dinamik bir görünüm kazanmanızı sağlar. Bu sebeple, elbiselerinizi, pantolonlarınızı kemerle kullanmanız, oldukça tarz görünmenize yardımcı olur. 

Tarzınızı ortaya koymak için, kıyafet kombinlerinizi mutlaka gözlük, şapka gibi çarpıcı aksesuarlar ile destekleyin. Tamamlayıcı aksesuarlar olarak kullanacağınız bu materyaller, ifade etmek istediğiniz stilinizi, gösterişli bir biçimde ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. 

Gardırop

5) Gardırobunuzu Gözden Geçirin

Gardırobunuzu mutlaka gözden geçirmeye özen gösterin. Gereksiz parçaları atıp diğerlerini tasnit ettikten sonra, eksik parçaları sezon sonu indirimlerini takip ederek edinebilirsiniz. Zira, moda demek illa o sezonun model ve renklerini giymek demek değildir. Eğer ölümsüz ve zamansız parçalar alırsanız, yıllar boyunca o kıyafeti ilk günkü şıklığı ile taşıyabilirsiniz.

Dikkatli bir moda tutkunu olmak, aslında bu özel parçaları bulup bir araya getirmekten geçiyor. Bu yüzden de dikkatli bir gözünüz olması gerek. İzlediğiniz dizilerden, filmlerden, moda dergilerinden, tarzına hayran olduğunuz kişilerden ufak tüyolar alabilirsiniz. 

Gözlemlediğiniz, görmüş olduğunuz bu kombinler size mükkemel bir fikir verebilir. Çünkü izlediğiniz ve gördüğünüz bu stil için birçok stil danışmanı bir araya geliyor ve ortaya bir stil bir tarz çıkarıyor. Siz de bu fikirlerden ilham alarak, kendinize en uygun gördüğünüz tarzı ortaya koyabilirsiniz. 

Spor kombin

6) Spor Giyime Dolabınızda Yer Verin

Kot pantolonlar, birçok farklı stilde kullanabileceğiniz kurtarıcı parçaların başında gelir. Mükemmel ve kusursuz bir kalıba sahip bir kot pantolonu, günlük kullanım için şık bir sneaker ile kullanabileceğiniz gibi, bir parti kıyafeti tasarlarken stiletto ile kullanarak bambaşka bir şıklık elde edebilirsiniz.

Stil örneği

7) Risk Almaktan Korkmayın

Kafanızda kurduğunuz tabuları yıkın. "Ben bunu giyemem", "ben bunu taşıyamam" gibi söylemlerden vazgeçin. Giymeden, denemeden yakışıp yakışmayacağını bilemezsiniz.  Zaten giydiğinizde içinde kendinizi hissetmediğiniz zaman bir daha giymezsiniz ama daha denemeden peşin hüküm vermeyin. 

Tarz sahibi olmak için biraz risk almak gerek. Çünkü şık olmak, adından söz ettirmek sandığınız kadar kolay değil. Öyle sıradan ya da klasik kıyafetleri giyerek şık olabilirsiniz belki ama stil sahibi olamazsınız. Bu yüzden yeniliklere, farklılıklara açık olun ve risk almaktan korkmayın. 

Sonuçta kimse mükemmel değil ya da kimse doğuştan anne karnında öğrenmiyor tarz olmayı. İnsanlar bir şeyleri deneye deneye, tecrübe ederek öğrenir. Tabii risk alın derken gidip de kendinize uygun olmayan, vücudunuzdaki kusurları ortaya çıkaracak olan bir kıyafeti giyin demiyoruz. Aksine sizi daha güzel gösterecek, size farklı bir hava katacak kıyafetleri seçmelisiniz. 

Sonuçta baseniniz varsa bunu bile bile daracık pantolonlar giymezsiniz ya da göbeğiniz varsa o sarkık koca göbekle göbeği açık bluzlar giymezsiniz diye düşünüyorum. Bu şekilde zaten tarz olamayacağını bilmeyen yoktur umarım. Vücudunuza göre giyinmeyi ihmal etmeyin.

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 29 Eylül 2019 Pazar ~ 29 Eylül 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme