Herkes Stil Sahibi Olabilir mi?
12 Temmuz 2020 Pazar
0

Herkes Stil Sahibi Olabilir mi?

Cool olmak ya da Türkçe karşılığı ile tarz (stil) sahibi olmak yükselen değer haline gelmiş durumda. Özellikle de bazı kadınlar için tarz olmak ya da diğer bir ifadeyle cool gözükmek oldukça önemli. Keza baktığınızda da baştan aşağı cool görünen bir çok kadın var. 

Elbette her kadının her insanın kendine özgü, kendi hakkında fikir veren bir havası ve tarzı vardır. Zaten bizi biz yapan özellikler de bunlardır. Bu demek değildir ki bazı kadınlar stil sahibidir, bazları değildir. Bir insana senin tarzın yok demek açıkçası bana pek doğru gelmiyor. 

Stil sahibi olma konusunda bize fikrini sormayan ya da bizden yardım istemeyen birine tarzı hakkında olumsuz yorumlar yapmayı doğru bulmuyorum. Bazı insanların stilleri konusunda yardıma ihtiyacı olabiliyor ve birçok insan gibi stil danışmanlarından yardım talebinde bulunabiliyorlar.

Konu bu noktaya geldiğinde tabii ki istedikleri stile uygun önerilerle onlara yardımcı olmak artık çok kolay. Ancak doğuştan sade olan birine çok gösterişli bir stili benimsetemezsiniz.

Stil anlık görünümle alakalı bir şey değildir. Sonradan öğrenilen de bir olgu değil. Doğuştan bir alt yapı olması gerekiyor. Bu da kişisel gelişim ile çok alakalı. Stil sahibi olma kavramının altında neden bahsettiğimiz önemli. Bu sadece kılık kıyafet ile alakalı değil. Davranışı, arkadaşlarına tavrı, yediği, içtiği, davranışı gibi anekdotları da barındırır.

Kıyafet seçimi

Kadın erkek hiç fark etmez; demem o ki; "stil kendiniz için yaptığınız en büyük yatırımdır."  Sadece stil olsun diye sevmediğiniz, içinizde kendinizi rahat hissetmeniz, hatta size ait bir doku hissetmediğiniz hiçbir kıyafeti giymeyin. Moda değil diye de size çok yakışan, şık bir kazağı ya da elbiseyi giymeyecek değilsiniz herhalde. 

Belki bazılarınız stil sahibi olmanın doğuştan gelen bir olgu olduğu konusuna katılmayabilir. Ancak bu konuya daha  geniş anlamda bakıp bakmadığınızla alakalı bu durum. Her insanın bir ruhu var, zevkleri var bazen ne yaparsanız yapın bunu değiştiremezsiniz.

Tabii artık stil danışmanları sayesinde tarz görünmek şık görünmek kolay. Ancak bu sadece dış görüntüyü değiştirir. Eğer stil karakter, davranış, duruş ve birçok özellikten oluşuyorsa ne yazık ki her kadın ya da her erkek stil sahibidir diyemeyiz. Bu bir duruştur. 

Bazı insanlar vardır eline ver çuvalı, şöyle bir iki hareket yapsın, elindeki çuval inanılmaz stil bir elbiseye dönüşsün. İşte bu sihri yapanlar doğuştan stil sahibi insanlar.

Gelin sırlarına bakalım...

Kombin

Kendi İmzalarını Atarlar

Doğuştan stil sahibi olan insanlar çok basit klasik bir parçayı kendi imzaları haline getirmeyi iyi bilirler. Örneğin bazı insanlar ayakkabı insanıdır. En güzel ayakkabıları her daim onlarda görürsünüz. Bazı insanlar sadece bir jean’le bile bu etkiyi yaratabilirler. Sizin de stilinize imzanız olan bir parçanız mutlaka olsun.

Tül etek kombini

Alakasız Parçaları Bir Araya Getiriler

Bu parçaların birbirleriyle hiç alakası yok dediğiniz kıyafetleri bile öyle ustalıkla bir araya getirirler ki ortaya çıkan şey inanılmaz olur. Farklı tarzların en güzel parçalarından yepyeni şeyler yaratmak konusunda üstlerine yoktur.

İşte bu doğuştan gelen yetenek değildir de nedir!

Peluş mont

Kıyafetleri Herkesten Farklı Yorumlarlar

Ulaşılabilir tekstil ürünlerini alıp, kendilerine özgü dokunuşlarla, onlara sunulandan bambaşka bir hale getirmeyi iyi bilirler. Böylece sezonun herkesin üzerindeki o hit parçası bir anda kimsede bulunmayan efsane bir kıyafete dönüşür.

Kazak kombini

Üst Üste Giyimin Ustasıdırlar

Birbirine uyumlu olsun ya da olmasın stil sahibi birine baktığınızda üzerinde birçok farklı katman görürsünüz. Ancak bunun için dikkatli bakmanız gerekir çünkü üst üste o kadar iyi ekler ki baktığınızda bir bütün olduğunu düşünürsünüz.

Elbise seçimi

Emeksiz Yemek Olmaz

Doğuştan yetenekli olsanız da belli bir stili yakalamak ve devam ettirmek için ayna karşısında bol vakit geçirmeniz gerekir. İşte stil sahibi insanlar da bol bol kombin dener ve en beğendiklerini hafızalarına atarlar.

Ne kadar çok deneme o kadar iyi sonuç! Neticede emek harcamadan hiçbir şey elde edilmiyor. 

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 12 Temmuz 2020 Pazar ~ 12 Temmuz 2020 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme