Topuklu Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları
29 Eylül 2019 Pazar
0

Topuklu Ayakkabı Giymenin Püf Noktaları

Her kadının arzusudur topuklu ayakkabı giymek. Giyeni bir anda devleştiren, bütün dikkatleri üzerine toplatan, kadınların daha alımlı gözükmelerini sağlayan en önemli aksesuarlarıdır ayakkabı. İster boyları kısa olsun ister uzun herkesin göz bebeğidir.

Tabii her güzel şeyin bir kusuru olduğu gibi topuklu ayakkabıların da bir kusuru var. Estetik görüntüsü yanında giyerken çekilen acı da bunun göstergesidir. Kadınları mutlu eden topuklular aynı zamanda da acı çektiriyor ve kadınlar buna rağmen vazgeçemiyorlar.

ayakkabı modelleri

Kadınlar genellikle ayakkabı alırken modeline ya da güzelliğine aldanıp satın alıyor ancak bu doğru bir hareket değil. Özellikle ortopedik olup olmadığına bakılarak alınmalı aslında. Eğer bilinçli bir ayakkabı seçimi yaparsanız topuklu ayakkabı sorunlarına dayalı sağlık problemlerinizi engelleyebilmek sizin elinizde. 

Doğru ve sağlıklı ayakkabı giyebilmenin püf noktaları

  • Ayakkabı alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey ayakkabının malzemesi ve kalitesi olmalıdır. Özellikle ayakkabının kaygan ve sert olmamasına dikkat edin. 
  • Ayakkabılarınızı özellikle akşam saatlerinde almaya özen gösterin; çünkü günün yorgunluğu o saatlerde daha çok belli oluyor ve böylece denediğiniz ayakkabılardan hangisinin daha rahat olduğunu bu şekilde anlamış olursunuz.

  • Özellikle topuklu ayakkabıları derken iki ayakkabıyı da giyerek deneme yürüşü yapmak çok önemlidir. Bu şekilde yaparak yanlış ve sağlıksız ayakkabıyı daha kolay anlayabilirsiniz.👢

ayakkabı

  • Her gün topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Aksi takdirde ayak ağrılarınızın önüne geçemezsiniz. Özellikle ayakkabı topuğunuz alçak olsa bile arada bir mola vermelisiniz. Böylece bacaklarınız dinlenmiş olacak ve kan dolaşımınız iyileşecektir. 

  • Ayağınızı sıkan veya bol gelen ayakkabıları kesinlikle giymeyiniz. Bu daha çok acı çekmenize neden olacaktır. 

  • Eğer ayak tabanlarınızda ağrı varsa, ayakkabınızın içine ortopedik taban yerleştirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle nasır şikayetiniz varsa veya nasır oluşumunu engellemek istiyorsanız, parmaklarınızın ucunu açıkta bırakan topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz. 

yazlık ayakkabı

  • İnce tabanlı ayakkabılardan kaçının; çünkü bu tarz ayakkabılar ayak tabanlarınızın acı çekmesine ve zarar görmesine neden olur. 

  • Gün boyu topuklu ayakkabılarla dolaşacaksanız eğer (ki bu çok doğru bir davranış değil) topuk boyunun 5 cm'yi aşmaması gerekir. Aksi takdirde bütün gün çok yüksek topuklu ayakkabılarla dolaşamazsınız ve gününüz mahvolur. 👡

ayak ve bilek görüntüsü

Bilgi paylaştıkça güzeldir. Paylaştığımız bilgiler umarız topuklu ayakkabı tutkunlarının işine yarar.

Sağlıklı ayakkabı demek, sağlıklı omurga demektir. Bu yüzden sağlığınızı riske atmayın! 😉👠

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 29 Eylül 2019 Pazar ~ 29 Eylül 2019 Pazar

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme