Topuklu Ayakkabı İle Uzun Süre Ayakta Kalmanın 5 Yolu
27 Temmuz 2019 Cumartesi
0

Topuklu Ayakkabı İle Uzun Süre Ayakta Kalmanın 5 Yolu

Topuklu ayakkabılar bacaklarınızın daha uzun ve şekilli görünmesini sağlar. Aynı zamanda boyunuzun daha da uzun görünmesine yardımcı olur. Özellikle de şık ve resmi kıyafetlerin vazgeçilmez aksesuarlarının başında yer alır. 

Topuklu ayakkabı giydiğinizde kendinize olan öz güveniniz daha da çok artar ve kıyafetlerinizin içinde daha zarif daha seksi görünmenizi sağlar. Ancak çok sık aralıklarla veya çok uzun süre giyildiği takdirde, duruş ve ayak ile ilgili sorunlara neden olabilir. Öyle ki biz kadınlar canımız çok fazla yandığı halde, güzel görünmek uğruna topuklu ayakkabılarımızı giymekten vazgeçmeyiz. 

Bugün sizler için öyle bir şey araştırdık ki, artık topuklu ayakkabı giymek, kabus olmaktan çıkacak ve zevkle, ayaklarımız ağrımadan konforlu bir şekilde topuklu ayakkabı giyebileceğiz.

Buz mavisi ayakkabı

1) Topuklu Ayakkabınızı Dondurucuda Bekletin

Ayakkabıyı dondurucuda bekletme fikri eminim ki çoğunuzu çok şaşırttı, hatta çoğunuzu daha önce böyle bir yöntem duymamış olabilir. Ancak sizin topuklu ayakkabılarla rahat etmenizi sağlayacak en hızlı yöntem şüphesiz ayakkabılarınızı dondurucuda saklamaktır. 

Eğer daha fazla vaktiniz varsa, ayakkabılarınızın içine iki torba su koyun ve buza dönene kadar dondurucuda bırakın. Ayrıca artık bu bilgiyi öğrendiğinize göre artık akşamdan bu işlemi yapabilirsiniz. Yaptığınız bu yöntem sayesinde ayakkabılarınız biraz daha genişleyecek ve ayakkabıyı giydiğiniz zaman ayağınıza daha rahat olmasını sağlayacak. 

Yaptığınız işlem sadece ayakkabıyı genişletmekle kalmayacak, aynı zamanda da ayaklarınıza yumuşak gelecek ve ayaklarınız daha az aşınmış olacak. 

Ayakkabı sorunu

2) Topuklara Ped Ekleyin

Ayakkabı sorunlarına çözüm yollarından en pratik olanlarından biri şüphesiz pedlerdir. Bunun için yapacağınız işlem çok basit, pedleri ayakkabılarınızın topuklarına ve baş  parmak kısımlarına yerleştirebilirsiniz.

Yapacağınız bu işlem ciddi anlamda ayak ağrılarınızı hafifletecek ve rahat bir şekilde topuklu ayakkabı giymenize yardımcı olacak. Bu sebeple ihtiyacınız olabilir düşüncesiyle çantanızda bir çift ped bulundurmak sizin için oldukça kullanışlı olacaktır.

Topuklu ayakkabı sorunu

3) İki Parmağınızı Bantlayın

Duyduğunuz hatta duyduğum en ilginç yöntemlerinden biri de parmakları bantlama fikri oldu açıkçası. Bazı söylentilere göre, ayaklarınızın üçüncü ve dördüncü parmaklarını birbirine yakınlaştırdığıız takdirde, yüksek topuklu ayakkabılarınızı gün boyu rahat bir şekilde giyileceğine dair iddialar ortaya atılmış durumda. Denemeden bilemeyiz. Bence çok da ön yargılı olmamak gerek. 

Uygulama için yapılan açıklama, parmaklar bir araya geldiğinde, ayağınız o bölgedeki baskıyı azalttığı yönündedir. 

Talk pudra

4) Talk Pudrası Kullanın

Pudra hayatımızın birçok alanında kullanılan bir ürün. Bebeklerden kadınlara hatta makyaj uygulamalarında dahi pudra kullanıldığına şahit olmuşuz ve hatta kullanmışızdır. Bu yüzden ayakkabıda bu uygulama çoğu kişi için çok da uzak bir işlem olmasa gerek. 

Tallk pudrasını ayağınıza ve ayakkabının içine serpmek çok yararlı olabilir. Bu, ayakkabılarda rahatsızlığa yol açan ayak terinin ve nemin önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayak teri ve nemin en yaygın sonucu ayakların su toplamasıdır.

Sağlıklı ayaklara sahip olmanın önemini de unutmayın. Düzenli bir şekilde nemlendirici kullanılması cildi güçlendirir; kuru ciltte su kabarcıklarının ve nasırların daha kolay oluştuğunu unutmayın. Ayağınız sağlıklı olduğu sürece ayakta durabileceğinizi unutmayın. 

Zımpara

5) Ayakkabı Tabanınızı Zımparalamayı İhmal Etmeyin

Ayakkabı alırken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri ayakkabılarınızın altının düz olmamasıdır. Çünkü düz ayakkabıların altı kaygan olabileceğinden düşme ihtimaliniz çok yüksek. Ancak bilerek yapılıyormuş gibi çoğu yüksek topuklu ayakkabının tabanı kaygan zeminli. Eğer ayakkabınız bir de yeniyse ekstra bir kayganlık olacağından 2 kat daha fazla dikkat etmek ve ayakkabılara bakım yapmak gerekiyor. 

Kayma ya da düşme sorununu önlemek için yapmanız gereken birkaç işlem var. Bunlardan biri, pürüzlü hale getirmek; bunun için ihtiyacınız olan zımpara, bir diğer işlem ise ayakkabı tabanına bir bıçak veya makas kullanarak ince kesikler atmaktır. 

Son olarak yapacağınız bir diğer işlem ise ayakkabınızın altına limon ve şeker sürmek olacaktır. Yaptığınız bu işlemler sayesinde yüzeyin yapışkan olmasını sağlayacak ve ayakkabınızın tabanındaki kayma sorunu en aza inecektir. 

Tek bant ayakkabı

  • Her ne kadar bu noktalara dikkat etseniz omurga sağlığınız gereği her gün topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. 
  • Ayakkabınızın 5 cm'den yüksek olmaması da dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı. 
  • Ayrıca silikon tabanlık kullanılması yüzeye daha yumuşak basmaya, ayak tabanındaki ağrılarının azalmasına yardımcı olur ve ayaktaki kemikli bölgeleri korur.
  • Çalışma saatlerinin sonuna doğru ayaklar şişeceğinden ayakkabının normalden 1/2 veya 1 numara daha büyük olmasına özen gösterilmelidir.

Unutmayın ki sağlıklı ayaklar, sağlıklı omurga ve sağlıklı günler demek. 👍

Ebru Ocak
Ebru Ocak seninolsun.com'da moda, stil ve giyim gibi alanlarda yazı yazmaktadır.

Yayınlanma: 27 Temmuz 2019 Cumartesi ~ 27 Temmuz 2019 Cumartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme