Tek Parça Şıklığı: Tulum!
27 Eylül 2021 Pazartesi
0

Tek Parça Şıklığı: Tulum!

Son yılların en gözde kıyafet seçeneklerinden birisi kadınlar için tulum. Dört ya da beş senedir devam eden tulum modası daha da devam edecek gibi görünüyor. İlk olarak tulum giymek son derece pratik. Alt ve üst farklı parça seçme zorunluluğu olmadan tek bir parça ile şıklık yakalayabilir ve kolaylıkla kombininizi tamamlayabilirsiniz. Tek parça şıklığı tulum! konusunda dikkat etmeniz gerekenler ise aksesuarlarınız ve tulum modelleri arasında karar vermek olacaktır.

Omuzlarına Göre Tulum Modelleri

Tulum modelleri arasında karar verirken öncelikle yakası ve omzu farklı olan modellere bir göz atabilirsiniz. Mesela eğer farklı ve otantik bir hava katmak için tek omuzlu tulumlara bakabilirsiniz. orijinal modeller arasında olan tek omuzlu tulumlar aynı zamanda klasik bir şıklığı da tamamlayabilir. Tek omzunun kenarında süsleme ya da fırfır desenleri olan modeller konusunda ise dikkatli olmak gerekiyor. Eğer büyük göğüslü biriyseniz bu modeller yerine daha sade olanları seçebilirsiniz.

Halter Yaka Tulumlar

Omuzlarınızın düşük olduğunu ve yeterince belirgin olmadığını düşünüyorsanız, halter yaka tulumlara mutlaka bir göz atmalısınız. Düşük de olsa omuzları belirgin hale getiren ve öne çıkaran bu modeller arasından zevkinize göre bir tulum bulmanız mümkün. Hiç halter yaka denemediyseniz yaz ayları için bu model tulumlara mutlaka bakmalısınız.

Askılı Tulumlar

Kalın ya da ince askılı bir tulum içinse yapmanız gereken yine omuz ve sırt yapınıza göre karar vermektir. Yine belirgin ve dik omuzlu kadınlar kısmen de olsa daha şanslı olabilir ve hemen her tür askıyı tercih edebilir. Ama çok dar omuzlu birisi iseniz çok kalın askılılar size göre olmayabilir. tabi bu konuda karar verirken mutlaka deneme yanılma yöntemini de kullanmanız gerekir. Size öyle gelse de beklemediğiniz bir model sizin omuzlarınızı daha güzel gösterebilir.

Boylarına Göre Tulum Modelleri

Her zaman söylenir, bacak boyu kısa olanlar için pantolon boyu çok önemli bir konudur. Tulum seçiminde önemli olansa bacak boyu kadar tulumun belinin siz de nasıl duracağıdır. Bel kesimi bacak boyunu farklı gösterebilir. Gövdesi genel vücuduna göre kısa olan ve bacak boyu da kısa olanlar hemen göğüs altında yer alan belli tulumlardan uzak dursa daha iyi olabilir. Bel kısmı oldukça düzgün olan tulumlar içinse şöyle bir durum söz konusudur.

Bu tarz modelleri giymek isteyen ve bacak boyunun kısa olduğunu düşünenler mutlaka en uzunları tercih etmek zorunda değildir. Bacak boyunuz nasıl olursa olsun bel kesimine göre bir tulum seçerseniz çok daha güzel bir seçim yapabilirsiniz. Bu konuda net bir karar vermek için de farklı modelleri denemeli ve aralarından size göre olanları seçmelisiniz.

Desenlerine Göre Tulum Modelleri

Yine çok bilinen bir konuyu daha tekrar edelim. Tulum seçerken büyük desenli bir tulum tercihinde bulunursanız olduğunuzdan daha kilolu görünebilirsiniz. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Mutlaka desenler konusunda da bir deneme yanılma yöntemi denemelisiniz. Birbirinden farklı büyüklükte desenli tulumları deneyin.

İçinize sinen ve sizi daha ince gösteren bir tanesini seçerseniz kendinizi daha şık ve daha rahat hissedebilirsiniz. Küçük desenli mesela puantiyeli ya da çiçekli bir model tercih edenler için de renk seçimi önemlidir. Renge de hem mevsime hem de kendi zevkinize göre karar verebilirsiniz. Ama unutmayın ki tulumlar için hiç değişmeyen ve her zaman zarif gösteren renklerden birisi yeşil ve özellikle haki tonlarıdır.

Otantik Tulumlar

Son yıllarda çok beğenilen tulum modelleri arasında bohem ya da otantik giyinmeyi sevenler için de çok çeşitli seçenekler sunuluyor. Otantik tulum deyince de akla gelen ilk renklerden birisi haki ve yeşil. Ama bu rengi turuncu ve toprak rengi ya da sarının farklı tonları ile birleştirebilirsiniz. Tulum rengi seçmek genelde zevkinize bağlıdır. Ancak son zamanlarda bu konudaki seçenekler de arttı. Mesela mavinin ya da turuncu ve sarı gibi pastel tonların bir araya getirildiği çok şık modeller de bulabilirsiniz.

Klasik Giyimde Tulum

Özel bir gecede tulum giymeyi tercih eden kadın sayısı da oldukça fazladır. Siz de böyle bir tercih yapmak isterseniz siyah giyinmenin tek tercih olmadığını bilmelisiniz. Ama mesela siyah bir tulumun yaka ya da kol detaylarında gümüş tonlarında metalik detaylar varsa bu tarz tulumlar her zaman şık giyinmeniz gereken bir gecede sizi kıyafet seçme derdinden kurtarır. Tabi böyle bir gecede farklı bir renk tercih etmek isteyenler için de tek bir renkten oluşan tulumlar daha uygun olabilir.

İş Yerinde Tulum Giymek

Tulumlar iş yerleri ve ofislerde giymek için de ideal kıyafetler. İş yerinde giymek için de kesimi düzgün, yakası farklı detaylardan oluşan tulumlar tercih edilebilir. Alt ve üstü farklı renklerden oluşan tulumlar da iş yerinde giymek için çok güzel tercihlerdir. Ancak renk uyumu ve iş yerinin kıyafet sınırları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tulumda Aksesuar Seçimi

Her nerede giyilirse giyilsin tulumlar her zaman kurtarıcı ve güzel kıyafetler arasındadır. Aksesuar seçerken de günlük giyimde yakası açık bir tulumla ince ve uzun bir kolye tercih edilebilir. Ancak yaka detayı çok fazla olan bir tulumun üzerine iddialı bir küpe takmamaya dikkat etmelisiniz. Tulumlar hemen her türlü takıyla şık durabilir. Ama önemli olan detaylarda boğulmamak ve abartmamaktır. Takıların uyumlu durması için çok şık detayları olan ya da çok fazla detayı olan bir tulumla çok iddialı ya da büyük takılar seçmemelisiniz. Öte yandan takı seçimi tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Sevdiğiniz takıları, saat ya da gözlükleri çok abartmadan tulumlarla birleştirmeniz mümkün.

Hüseyin Erdoğan

Yayınlanma: 27 Eylül 2021 Pazartesi ~ 27 Eylül 2021 Pazartesi

Bu blog yazısı için henüz yorum yapılmamış.
Yorum yazın
Değerlendirme